AB’den 337 bin Avro Hibe

Çorum'da mobil arıcılığın desteklenmesi amacıyla 337 bin Avro'luk hibe desteği verilecem.

09 Mayıs 2023 Salı 00:33
AB’den 337 bin Avro Hibe

Çorum Valiliği Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği adına 2020 yılı Nisan ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na sunulan ‘Keep Bees Alive, Earn Your Future Project- Arıları Yasat, Geleceğini Kazan’ isimli projenin sözleşmesi imzalandı. İmzalar Çorum Valiliği'ni temsilen Birlik Müdürü Nuri Eser tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda imzalandı.

Birlik Müdürü Nuri Ese, konuya ilişkni yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi’nin desteği ile Proje Uzmanları Dilek Bilgin ve Ömer Arslan tarafından Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği adına hazırlanan ve toplam bütçesi 337 bin Euro olan proje, binlerce proje arasından seçilerek ilk 50 proje içerisinde yer almış ve yüzde 100 hibe almaya hak kazanmıştır.

PROJE 12 AY SÜRECEK

12 ay sürecek proje kapsamında, köylerde yaşamayı özendirerek şehre göçü önlemek ve tersine göçe katkı sağlamak amacıyla arıcılığın kırsal alanda kadınlar ve erkekler tarafından daha genç yaşlarda meslek olarak benimsenmesi ve mobil arıcılığın teşvik edilmesine yönelik olarak 15-29 yaş arası ne eğitimde ne de istihdamda olmayan (NEET) 50 genç kadın ve erkeğe AB standartlarında öncelikle arıcılık, arı ürünleri üretimi ve mobil arıcılık eğitimi verilecektir.

İŞGÜCÜNE KATILIM DESTEKLERİ

Bu eğitime ilave olarak KOSGEB destekli girişimcilik, problem çözme, bilgisayar becerilerini geliştirme, e–ticaret, e-ihracat, özgüven, liderlik, yönetim danışmanlığı, yönetim becerilerini geliştirme, işletme yönetimi, iletişim becerileri, iş sağlığı ve iş güvenliği, çalışma hakları ile ilgili eğitimler verilecek olup, bu eğitimler iyi uygulama örneklerini görmek amacı ile yurtiçi geziler ile desteklenecektir. Gençlerin, proje süresince kariyer hedefleri belirlenerek İŞKUR Meslek danışmanları işbirliği ile 4 aylık Bireysel Eylem Planlarının (IAPBEP) hazırlanması, uygulanması ile istihdam edilebilirlikleri ve işgücüne katılımlarının artırılması sağlanacaktır.

ETKİN SOSYAL POLİTİKA MODELİ

Proje kapsamında yapılacak tüm bu eğitimler ve faaliyetler sonrası NEET’lerin tarım işgücü piyasasına geçişinin planlanması, yaygınlaştırılması ve tarım sektöründe gelecekteki değişiklikler ile bu değişikliklerin yol açacağı riskler ve fırsatlar belirlenerek NEET’lerin bu sektöre eğilimlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.  Bunun yanında İlimiz tarım sektöründe işgücünün mevcut durumu, sorunları, beceri düzeyleri ve teknolojik ilerlemeyi benimseme düzeyleri, araştırma çalışmaları ile ortaya konularak, sosyal etki analizleri ile Çorum iline özgü NEET’ler için etkin bir sosyal politika modeli uygulanmaya konulması amaçlanmaktadır.

DESTEK VEREN KURUMLAR

Projeye, Hitit Güneşi Kadın Girişimi Üretim ve Kalkınma Kooperatifi ve Çorum Ziraat Odası Başkanlığı proje ortağı olarak,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (İŞKUR), KOSGEB, Hitit Üniversitesi Rektörlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi kurumlar da destek verecektir.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Projenin ilimize hayırlı olması ve ilimizde bulunan gençlerin istihdamına katkı sağlaması temennisiyle, projenin ilimize kazandırılmasında her türlü desteği veren Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi’ye, projeyi hazırlayan ve uygulama sürecinde öncülük yapacak olan proje uzmanları Ziraat Mühendisi Dilek Bilgin ile Uzman Ömer Arslan’a ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Son Güncelleme: 09.05.2023 12:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.