Gençler dikkat! Proje başlıyor, bu mesaj size

Çorum'da 337.000 Avro bütçeli ‘Arıları Yasat, Geleceğini Kazan’  projesi haziran ayında başlıyor. Projenin mimarları gençlere mesaj verdi.

24 Mayıs 2023 Çarşamba 12:09
Gençler dikkat! Proje başlıyor, bu mesaj size

Çorum Valiliği tarafından Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği adına hazırlanan ve toplam bütçesi 337.000 Avro olan ‘Arıları Yasat, Geleceğini Kazan’  projesi haziran ayında başlıyor.

HABERCİM19'A ZİYARET

Binlerce proje arasından desteklenen 50 proje içerisinde yer alarak  yüzde 100 hibe almaya hak kazanan projeyi hazırlayan ve aynı zamanda projenin hayata geçirilmesinde genel koordinatör olarak görev alacak olan Ziraat Mühendisi Dilek Bilgin ve projenin saha koordinatörlüğünü yürütecek olan Uzman Ömer Arslan Habercim19’u ziyaret ederek İmtiyaz Sahibi Mustafa Demirer ile görüştü.

PROJEDE GENÇLERİ ÇİN NELER VAR?

Dilek Bilgin ve Ömer Arslan yaptıkları açıklamada, 12 ay devam edecek projenin haziran ayında başlayacağını proje kapsamında 15-29 yaş arası NEET’ler (ne eğitimde ne de istihdamda olan) 50 genç kadın ve erkeğe AB standartlarında öncelikle arıcılık ve arı ürünleri üretimi konularında ve devamında KOSGEB destekli girişimcilik, problem çözme, bilgisayar becerilerini geliştirme, e-ticaret, e-ihracat, özgüven, liderlik, yönetim danışmanlığı, yönetim becerilerini geliştirme, işletme yönetimi, iletişim becerileri, iş sağlığı ve iş güvenliği, çalışma hakları konularında eğitim verileceğini,  ayrıca İyi uygulama örneklerini görmek amacı ile yurtiçi geziler yapılacağını, kursiyerlerin proje süresince kariyer hedeflerinin belirlenerek İŞKUR Meslek danışmanları işbirliği ile 4 aylık bireysel eylem planlarının hazırlanması, uygulanması ile istihdam edilebilirlikleri ve işgücüne katılımlarının artırılmasının sağlanacağını ifade etti.

GELECEĞİMİZİ DOĞRUDAN ETKİLEYEN PROJE

Bilgin ve Arslan, projenin AB standartlarında bir eğitim projesi olmasının yanında geleceğimizi doğrudan etkileyecek bir konuyu ele aldığını ve çevre sorunlarına dikkat çeken bir proje olduğunu çünkü arıların ekosistem içinde çok önemli bir görevi yerine getirdiğini, yeryüzünde ürünlerin %30 ile bitki çeşitliliğinin %90 ‘ının yaşayabilmesi için tozlaşmaya ihtiyaç duyduğunu, tozlaşma görevinin ise arılar tarafından yerine getirildiğini, böylece sebze ve meyvelerin yetişmesinin mümkün olabildiğini, arıların ekosistem içinde yer almamasının meyve ve tohumların ortadan kalkması anlamı taşıdığını, ayrıca arısız yaşamda besicilikte kullanılan bitki ve otlarda kıtlık yaşanacağından et ve diğer hayvansal gıdaları temin ettiğimiz çiftlik hayvanlarının da olumsuz etkilenmesine neden olacağını dile getirdiler.

GENÇLER DİKKAT! BU SÖZLER SİZE

Bilgin ve Arslan, açıklamalarının devamında şu bilgilere yer verdiler:
“Maalesef arıların yaşamını tehdit eden faktörler kritik seviyeye ulaşmıştır. Bilinçsiz artan şehirleşme, iklim değişikliği, tarımda kullanılan zehirli kimyasallar yüzünden arıların nesli de kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu tehlikenin ortadan kaldırılması arıcılık mesleğinin gençler tarafından tercih edilmesine bağlı. ilimiz topraklarının geniş bir floral çeşitlilik ve zenginlik sunuyor olması gençlerimiz için öneli fırsatlar sunmaktadır.

ARICILIK MESLEĞİNİN AVANTAJLARI

Arıcılık mesleği herhangi bir kaynak tüketimine neden olmaz. Bu yönüyle de en çevreci üretim türlerinden biridir. Arıcılık mesleği çevreci ve sürdürülebil kalkınmanın lokomotifi olması, ekosistem içerisinde böylesine önemli bir canlıya sahip çıkmamızı sağlayacak arıcılık mesleğinin gençlerimiz tarafından tercih edilmesi geleceğimizi doğrudan etkileyecektir. Bu vesileyle geleceğimizi düşünen çevre bilincine sahip tüm gençlerimizi projemizde görev almaya davet ediyoruz."

Son Güncelleme: 24.05.2023 11:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.