Hızlı destek başvuruları 3 Eylül’ e kadar uzatıldı

11 Ağustos 2021 Çarşamba 12:02
Hızlı destek başvuruları 3 Eylül’ e kadar uzatıldı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Çorum İl Müdürlüğü, imalatçı işletmelere yönelik hızlı destek programı başvurularının 3 Eylül'e kadar uzatıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre; imalatçı işletmelere yönelik olan program ile 75 bin TL'ye kadar destek sağlanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak, geri ödeme 2024'te başlayacak. Pandeminin imalat ve tamamlayıcısı olan sektörlerdeki etkisini azaltmak amacıyla başlatılan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'nda başvuruların 3 Eylül'e kadar alınmaya devam edileceğini bildiren KOSGEB Çorum İl Müdürlüğü, konuya ilişkin şöyle dedi: "KOSGEB, Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak hızlı destek programı başlattı. 3 Mavıs'ta başlamıştı, 3-21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminin ardından kapsam genişletilerek 21 Haziran-9 Temmuz arasında ikinci başvuru dönemi açıldı. Programın ikinci fazında 9 Temmuz'da sona erecek başvuru dönemi, programdan daha fazla işletmenin yararlanabilmesi amacıyla son başvuru tarihinde değişikliğe gitti. Şartları sağlayan işletmelerin 3 Eylül'e kadar destek programına başvurması kararlaştırıldı.

İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, 2 bileşenden oluşuyor. İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel ArGe sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında değerlendirilecek. Programdan yararlanmak için işletmelerin Covid-19'dan önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde bu asgari gelir kriterine bakılmayacak. 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında bir kuruş dahi gelir kaybı olan işletmeler programdan faydalanabilecek. Gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık dönemi dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil defter türü ne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden de muaf olacak.

Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin, küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanacak. 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.
İşe Devam Kredisi Kamu bankaları tarafından başlatılan İşe Devam Kredisi'ni 250 bin TL'ye kadar kullanan işletmeler ve daha önce KOSGEB' den girişimcilik kredisi alanlar da program kapsamında olacak. Ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanların yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek. Beyana bakılacak Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması bağlamında Vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabilecek. Başvurusu reddedilenler 3-21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminde başvurusu reddedilen işletmeler, koşulları karşılıyorsa başvuruda bulunabilecek. Desteğin geri ödeme süreci, 2024'te başlayacak ve 2025'in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4'er aylık 6 eşit taksitte yapılacak. Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, programa e-Devlet üzerinden online olarak başvuru yapabilecek."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.