Çorum için 7 hedef, 82 eylem

Çorum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce 7 ayrı hedef 82 eylem içeren İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlandı.

02 Aralık 2021 Perşembe 12:14
Çorum için 7 hedef, 82 eylem

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce Çorum İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlandı.

Konuya ilişkin açıklamada, “Afetler, ülkeleri ve toplumları etkileyen en önemli sorunlardan birisidir. Toplumun bütün kesimleri, her an karşı karşıya kalabilecekleri bu büyük riske karşı birlikte tedbir almak ve bu riskin ortaya çıkarabileceği sonuçlarla birlikte mücadele etmek zorundadır.

Risk azaltma, afetlere müdahale edilmesi ve iyileştirme çalışmaları yapılmasından daha az maliyetli olmasının yanı sıra, can ve mal kaybını engellemede daha etkili bir yöntemdir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Koordinasyonunda, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite ve özel sektör temsilcilerinin çalışmalarda yer alarak “Afet risklerinin belirlenmesi ve her türlü tedbirin topyekûn alınarak, risklerin önlenmesi ve azaltılması için afetler olmadan hayata geçirilmesi gerekenleri süreç dâhilinde belirleyen, sorumluları ve sorumlulukları tanımlayan Çorum İl Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlanmış olup,  İlimizde “Deprem, Kütle Hareketleri (heyelan, kaya düşmesi), Sel/taşkın ve Meteorolojik ve İklim Değişikliği” afetleri üzerinde çalışılmış, 1 AMAÇ altında  (toplumun afet bilincinin artırılarak afet risk yönetimini güçlendirip, şehrimizi afet risklerine ve olası etkilerine karşı güvenli hale getirmek) 7 hedef ve 82 eylem belirlenmiştir.”denildi.

İşte o hedefler:

HEDEF-1 Çorum ve çevresindeki afet tehlike kaynaklarının araştırılması

HEDEF-2  Güvenli yerleşim koşullarını sağlamak

HEDEF-3 Mekânsal planlamada afet risklerini dikkate almak

HEDEF-4  Kurumlar arası işbirliği ve veri paylaşımının sağlanması

HEDEF-5  Altyapıları güvenli kılmak ve altyapı yatırımlarında afetleri dikkate alarak yapmak

HEDEF-6 Erken uyarı ve tahmin sistemlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması

HEDEF-7 Afet risklerini azaltma kültürünü oluşturmak ve toplumun afet bilincinin artırılması.

Öte yandan İl Afet Risk Azaltma Planında (İRAP)  görev verilen kurum ve kuruluşların planda yer alan görevlerin uygulanmasına yönelik eylemlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir gecikmeye mahal verilmemesi için izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılacağı, bu çalışmalarda gerekli tedbirlerin alınarak yürütülmesinin önem taşıdığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 03.12.2021 08:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165