Hastanelerde yeni dönem

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık kurumlarındaki bazı polikliniklerde 17.00-22.00 saatleri arasında da hizmet verilebilecek.

04 Şubat 2016 Perşembe 09:56
Hastanelerde yeni dönem

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık kurumlarındaki bazı polikliniklerde 17.00-22.00 saatleri arasında da hizmet verilebilecek.

Çorum merkezde de hayata geçeceği belirtilen uygulama hastaların akşam saatlerinde de sağlık hizmeti alabilmesini sağlayacak.

UYGULAMA MART’TA BAŞLIYOR

Kamuoyunda heyecanla karşılanan düzenlemenin Mart ayından itibaren Çorum’da da uygulanacağı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre yenilenen Hastane Bilgi Sistemi (HBS) yazılımı kullanımının oturmasını bekleyen yetkililer, uygun branşlarda ve sağlık hizmetlerinde yeni vardiya sistemini hayata geçirecek.

Uygulamanın ilk olarak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile röntgen hizmetlerinde hayata geçeği ifade edilirken hekimlerin katılımı doğrultusunda yoğunluğun yaşandığı diğer branşlarda da akşam vardiyasının başlayacağı bildirildi.

DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMUŞTU

Geçmişte hastanelerdeki hasta yoğunlu nedeniyle bir süre uygulanan 'Vardiyalı çalışma'ya, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin açtığı dava ile birlikte Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ile son bulmuştu.

Haber7’nin haberine göre, Danıştay 2’inci Dairesi, 2013/1812 sayılı Karar ile 14 Şubat 2013 tarihli ve 28559 sayılı Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ‘mesai dışı çalışmalara ilişkin’ hükümlerinin yürütmesini durdurmuştu. Söz konusu davada verilen Yürütmeyi Durdurma Kararı da genelge ile sağlık kurumlarına duyurularak, şu talimat verildi:

“Mesai dışı çalışma yapan personele yapılacak ek ödemeleri düzenleyen Yönetmelik hükümlerinin yürütmesi durdurulduğundan, mesai dışı çalışma kapsamında yapılan çalışmalar karşılığında ek ödeme yapılmasına imkan bulunmamaktadır.

Başka bir ifadeyle, yönetmelik düzenlemeleri kapsamında mesai dışı çalışma yapan personele mesai dışı tavan ek ödeme tutarı dikkate alınarak ve mesai dışı ek ödeme hesaplama formülleri' kullanılarak ek ödeme hesaplanamayacaktır. Bu nedenle, 2014 Mayıs döneminden itibaren yürütmesi durdurulan mezkur Yönetmelik hükümleri kapsamında mesai dışı çalışma planlaması yapılmayacaktır.”

HASTANELERDE YENİ DÖNEM

Ortaya çıkan bu durumun ardından Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu hukuk müşavirleri, 'Yürütmeyi Durdurma' kararına karşı itirazda bulundu. Yapılan itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından kabul edildi. Böylece, söz konusu ek ödeme yönetmeliğinin "mesai dışı çalışmalara ilişkin" hükümleri için verilen “Yürütmeyi Durdurma” karan kaldırıldı ve verilen karar gereğince de işlem yapılması mecburiyeti ortadan kalktı.

89 KAMU HASTANE BİRİMİNE YAZI GÖNDERİLDİ

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı ile birlikte Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nca 89 Kamu Hastaneleri Birimine gönderilen yazıda, “Ek ödeme yönetmeliğinde yer alan ‘Mesai Dışı Çalışma’ uygulamasına yön verecek olan düzenlemeler çerçevesinde; hafta içi mesai saatleri, nöbetler ve icap nöbetleri dışında sınırları hastane yöneticisi tarafından belirlenen sürelerde her sağlık tesisi için hizmet gerekleri ve kapasiteye bağlı olarak 2016 Şubat döneminden itibaren yapılan açıklamalar çerçevesinde mesai dışı çalışma yapılabilecektir.” denildi.

Son Güncelleme: 04.02.2016 10:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.