Hayrettin Karaman'dan Survivor fetvası

İslam Hukuku Profesörü hemşehrimiz  Hayrettin Karaman, TV8'de ekrana gelen yarışma programı Survivor'la ilgili bir okurunun sorusunu yanıtladı.

22 Mayıs 2022 Pazar 13:53
Hayrettin Karaman'dan Survivor fetvası

Yeni Şafak gazetesi yazarı İslam Hukuku Profesörü hemşehrimiz  Hayrettin Karaman, bugünkü köşesinde TV8'de ekrana gelen yarışma programı Survivor'la ilgili soruyu yanıtladı.

SORU: SURVİVOR İZLEMEK VE ONA KATILMAK GÜNAH MI?

Karaman'ın 'Sorular cevaplar" başlıklı yazısında bir okuyucusu "Survivor, kadın erkek beraber bir adada yaşayan bir yarışma programıdır. Mahrem olan kadın ve erkek aynı yerde yatabiliyor, mahrem yerleri açık ve vücutlarını görebiliyor, yarışmayı kazandıklarında birbirlerini öpebiliyor, sarılabiliyor. Bu tür programlara katılmak veya izlemek caiz mi, kazanılan para helâl mi?" diye sordu.

Karaman bu soruya şöyle yanıt verdi:

"Tarif ettiğiniz davranışlar İslam dini ve ahlakına ve bizi biz yapan değerlerimize aykırıdır, ayıptır ve günahtır. Bu davranışları içeren bir faaliyete katılmak ve bunu izlemek elbette caiz değildir. Günah işleyerek kazanılan para da helâl olmaz.”

Son Güncelleme: 22.05.2022 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uğur 2022-05-22 15:57:39

Sayın Hocam Fezi konusunda da bir fetvanız olacak mı?Çok zordayız.

Misafir Avatar
Yavuz 2022-05-25 23:15:47 @Uğur

Hoca,fetvan feziyi almaya yetmez.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
Hoca 2022-05-23 18:22:06 @Uğur

Çalışma barışının yeniden tesisi için azli vaciptir.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Rüveyde 2022-05-22 20:44:56

Hoca efendinin faiz,kripto para,mülteciler konuşundaki görüşlerine katılmamakla birlikte Survivor konusundaki fetvası yerinde ve anlamlı buluyorum.Kendisinden hep böyle lafı oraya buraya çekip değişik anlamlar kazandırmadan net ve doğru açıklamalar görmek istiyoruz.

Avatar
He he 2022-05-22 14:04:47

Hırsızlık yapmak günah degil torpil rüşvet günah degil taciz tecavüz günah degil.kamu malını çalmak günah degil haksız atamalar liyakatsizlik ihaleye fesat günah degil.survivor günah

Misafir Avatar
tolga 2022-05-22 14:49:00 @He he

CHP'li kardeşim partinizin özelliklerini sıralayıp reklamını yapmayın burada...

Beğenmedim! (16)
Avatar
HAS ÇORUMLU 2022-05-22 14:18:13

Burada lakırtı yapmayın.Hırsızlık, rüşvet, iltimas, tecavüz tabi ki çok günah.Sapla samanı karıştırmayın.İslam dinini yaşamıyorsunuz bari çamur atmayın.İslam dini tertemizdir.Müslüman olduğunu söyleyipte İslam'ı yaşamamak başka bir şeydir.İnsanlar İslam dinini gerçekten yaşayabilse şu şikayet ettiğiniz konuların hiçbirisi olmaz.

Avatar
Cikti sahneye yine şarlatan 2022-05-22 14:38:09

Bu kimde fetva veriyor. Fetva nedir arkadas hangi çağdayiz.Acun Ilicali koyu AKP 'li ve Tayyip Erdogan sevdalisi (yandas) birisidir , seni Reis'e şikayet ederse o zaman verdigin bu fetvalari .... zorunda kalirsin hoca ...

Avatar
İyi güzel de... 2022-05-22 22:17:13

Sayın hocadan bir de şu "KUR KORUMALI MEVDUAT" konusunda bir fetva bekliyoruz. Allah'tan korkun diyebilecek mi? Doğrusu merak ediyoruz...
Faiz ile ilgili ayetler
► Kendi aranızda birbirinizin malını (İslam’ın yasakladığı rüşvet, faiz, gasp, aldatma gibi) batıl yollarla yemeyin. (Yanlış olduğunu) bile bile, yöneticilere rüşvet vererek, insanlara ait olan mallardan bir kısmını günah ile yemeyin. (2/Bakara 188)

► Faiz yiyenler, şeytanın dokunduğu (cin çarpmış) kimse gibi (kabirlerinden) kalkarlar. (Bu ceza:) “Alışveriş de faiz gibidir.” demeleri nedeniyledir. Oysa Allah alışverişi helal, faizi ise haram kılmıştır. Kendisine Rabbinin (faize dair) öğüdü gelip de bu işe son verenin, (faizi bıraktıktan sonra) geriye kalan malı/önceki kazançları onundur. Ve onun durumu (hakkında verilecek hüküm) Allah’adır. Kim de faizli işleme geri dönerse bunlar ateşin ehlidir ve orada ebedî kalacaklardır. (2/Bakara 275)

İnfak ayetlerinin ardından faiz konusuna geçilmesi önemli bir meseledir. Zira, İslam ekonomisi emek, ticaret, meşru rekabet, şahsi mülkiyet, zekât ve infakla temsil edilen yardımlaşma üzerine kuruludur. Allah’a (cc) kafa tutan küfür ve tuğyan ekonomisi ise; bencillik, zayıf olanı ezme, malın tekelleşmesi, karaborsacılık ve tüm bunların sembolü olan faiz üzerine kuruludur.

► Allah, faizin bereketini siler, sadakaları ise artırır. Allah, (faizi alışveriş gibi helal sayan) kâfiri ve (faizle muamele eden) günahkârları sevmez. (2/Bakara 276)

► Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve şayet müminlerseniz faizi terk edin. (2/Bakara 278)

► Şayet (faizli işlemleri) bırakmadıysanız (o hâlde) Allah’a ve Resûl’üne savaş ilan edin! Şayet tevbe ederseniz mallarınızın (faiz bulaşmamış) ana sermayesi size aittir. Zulmetmez ve zulme de uğramazsınız. (2/Bakara 279)

► Ey iman edenler! (Oranları) kat kat arttırılmış faizi yemeyin, Allah’tan korkup sakının ki kurtuluşa erebilesiniz. (3/Âl-i İmran 130)

bk. 2/Bakara, 275-281

► Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayalı bir ticaret olması dışında, aranızda mallarınızı batıl yolla yemeyin. Kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz ki Allah, size karşı merhametlidir. (4/Nisâ 29)

► Kim de bunu haddi aşmak ve zulmetmek için yaparsa, (bir ceza olarak) onu ateşe sokacağız. Bu, Allah için çok kolaydır. (4/Nisâ 30)

► Yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız (küçük) günahlarınızı örter ve sizi şerefli bir makama sokarız. (4/Nisâ 31)

► Yasaklandıkları hâlde faiz ve insanların mallarını batıl yollarla yemeleri nedeniyle... Onlardan kâfir olanlar için can yakıcı bir azap hazırladık. (4/Nisâ 161)

► İnsanların malları artsın diye alıp verdiğiniz faizler, Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını umarak verdiğiniz zekâtlar ise, işte kat kat arttırılacak olanlar bunlardır. (30/Rûm 39

Avatar
Anitta... 2022-05-22 20:02:01

Vakıflarda çocuklara yapılan tecavüzlere karşı çıkmasın ama
Yarışma için de "İslam dini ve ahlakına ve bizi biz yapan değerlerimize aykırıdır, ayıptır ve günahtır" dersin.
Sizin başka işiniz yok mu, İnsanların yaşam tarzı size ne...

Misafir Avatar
çorumlu 2022-05-26 14:28:59 @Anitta...

sende onu sor cevabını alsana ? üfürüp durma. kimseye göre o saydıkların kabul edilebilir şeyler değil. Soru sorulmuş, o da cevabını vermiş. Hatta ekleme yapalım; Toplum arasında fitne çıkarmak, birbirinin kuyusunu kazmak, insanların yanında yüzüne gülüp arkasından dümen çevirmeye özendirdiği için, bayram ramazan acı tatlı milli dini gün gece hiçbir değer barındırmadığı için bence yayından bile kaldırılmalı. çocuklara kötü örnek oluyor bu yapıtlar...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Batandaş 2022-05-23 07:49:42

Sizin gibi hocalar yüzünden gençlik dinden soğudu vebali sizin gibi hocaların

Misafir Avatar
evet evet 2022-05-26 14:31:03 @Batandaş

herkes senin gibi şeyine göre (yaşam tarzına yani) fetva aradığı için doğru söz dinden soğutmuş oluyor değil mi azizim ?

Beğenmedim! (0)

banner165