O köşe yazarına tepki

Diyanet Sen Çorum Şube Başkan Yardımcısı Celal Göker, Çorum Haber Gazetesi’nde yayınlanan İsmail Haboğlu imzalı köşe yazısına tepki gösterdi.

08 Ocak 2024 Pazartesi 11:11
O köşe yazarına tepki

Diyanet Sen Çorum Şube Başkan Yardımcısı Celal Göker, Çorum Haber Gazetesi’nde yayınlanan İsmail Haboğlu imzalı köşe yazısına tepki gösterdi.

İsmail Haboğlu tarafından kaleme alınan ‘Allah kişi değildir ki evi olsun Mekke Allah’ın evi değildir’ başlıklı yazıya tepki gösteren Celal Göker, “Çorum gibi dini değerlerimiz konusunda hassasiyet gösterilmesi gereken bir şehrimizi germeye, yalan yanlış bilgilerle toplumu kutuplaştırmaya kimsenin hakkı yoktur. Dini değerler üzerinden ayrıştırmalar yapılmasına da, dini değerlerimizin itibarsızlaştırılmasına da asla müsaade etmeyiz. Bu konu da sorumluluk Çorumlular olarak hepimizin görevidir. Bu hassasiyeti göstermeyen kim olursa olsun Diyanet-Sen olarak kanun önünde hesap vermesi için gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Göker, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:“Biz Müslümanlar olarak biliyoruz ki; yüce Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Bu kavramlar yaratılmışlar içindir. Bizler Kabe’nin, Mekke’nin, ya da Hacerül Esved taşının maddi yönüne değil manevi olarak Allah katındaki değerinden dolayı müminler olarak değer veriyoruz.

“Allah’ın evi” terkibinin Arapça karşılığı “Beytullah” olup Kâbe hakkında kullanılan bir ifadedir. “Beyt”ten maksat, Kâbe’dir. “İbrahim ve İsmail’e; ‘Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rükû ve secde edenler için evimi temiz tutun’ diye emretmiştik.” (el-Bakara, 2/125) âyetinde de ev kelimesi Allah’ın zâtına izafe edilmiştir.

Kâbe’ye Beytullah (Allah’ın evi) denilmesi, Allah’a (c.c.) ibadet etmek için yeryüzünde yapılan ilk mâbed olması, insanların hidâyeti ve putperestliğin yıkılıp tevhid inancının yerleşmesi için gönderilmiş olan Hanîf dininin sembolü ve bütün Müslümanların namazlarında yöneldikleri yer olması gibi sebeplere dayanır.

Allah, “Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidâyet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mâbed), Mekke’deki (Kâbe) dir.” (Âl-i İmran, 3/96) buyurarak onun şerefini yüceltmiştir. Allah için ibadete mahsus olan tüm camiler ve mescitler için de “Allah’ın evi” terkibi kullanılır. Nitekim bir hadis-i şerifte; “Yeryüzünde Allah’ın evleri; mescitlerdir. Oraya gelene Allah Teâlâ ikramda bulunur.” (Taberânî, el-Mu‘cemü’l-kebîr, 10/161 [10324]) buyrulmaktadır.

Bizler Beytullah ya da Allah’ın evi tabirinden Allah’a ibadet edilen başta Kabe olmak üzere bütün camileri mescidleri anlıyoruz. Asla Allah’a isnat edilen bir yer anlamıyoruz. İsmail Haboğlu galiba siz dinimizin bu konudaki hassasiyetini anlamamışsınız. Ya da anlamak istemiyorsunuz.

Çorum gibi daha önce acı tecrübelerin yaşandığı hassas bir ilimizde dini değerler üzerinden ayrıştırmalar yapmak, dini değerleri itibarsızlaştırmak bu tür provokatif yazılarla insanların hassas noktalarını kaşımak gazetecilik etik ilkeleri ile bağdaşmayan davranışlardır.

Çorum’un özel durumu gözetilmeli daha önceki acı tecrübelerden ders çıkarılarak sorumlu gazeteciliğin gereği yerine getirilmelidir. Gazetecinin görevi toplumu kutuplaştırmak, germek, değil ortak değerler üzerinden birlik ve beraberlik ve kardeşlik ruhunu oluşturmaktır.

Özlemini çektiğiniz batı dünyası gibi olma hayalinize gelince; Emperyalist ve sömürgeci yaklaşımı ile dünyanın başına bela olan ötekileştirmeyi marifet sayan, demokrasi ve insan hakları söylemiyle girdikleri her yere kan ve göz yaşı götüren batıyı mı örnek alalım, 3 ayda 10 bini çocuk olmak üzere 22 bin masum canın katledilmesi karşısında terör devleti İsrail’i kayıtsız şartsız destekleyen ABD ve batı ülkeleri mi bize örnek olacak?

Bizler batının sömürgeciliğine, ırkçılığına, emperyalizmine değil bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerine talibiz. Ahlaksızlığın, adaletsizliğin, yalnızlaşmanın dibine vuran batılı yaşam tarzı artık Batılı bilim adamları tarafından bile eleştirilirken “Artık aklımızı kullanma vaktimiz geldi”diyerek batılı yaşam tarzını örnek göstermeniz de abesle iştigaldir."

Son Güncelleme: 08.01.2024 12:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Teknik Eleman 2024-01-08 12:13:40

İsmail Haboğlu denen adam zaten kendi aklının erdiği şeyler değil çoğu yazdığı yayınlar başkalarından alıntı.Hadi o adam kafasına göre manevi bütün değerlerimize saldırıyor peki o yazıları yayınlayan Çorum Haber e ne demeli. Bunların hepsi tatlı su demokratları içlerindeki zehiri yavaş yavaş topluma zerk etmeye çalışıyorlar.

Avatar
Çorum'dan Biri 2024-01-08 13:11:28

Diyaneti beğenmeyişime rağmen bu açıklamayı yerinde buldum. İsmail Haboğlu da bilgisi olmadan fikir belirtenlerden olmalı

Avatar
ys 2024-01-08 12:34:44

ilmiye çığ kılavuzu olunca normal hocam. cevap vermişsin ama anlamazlar zira niyetleri doğru değil

Avatar
Ali 2024-01-08 12:44:28

İslam düşmanlığını Arap muhalifliği gibi göstermeye çalışan bir korkak. Açıkça İslama düşmanlık yapma cesareti olmayan bir çokları gibi bu yaratık da aynı kurnazlığı yapıyor.

Avatar
Hasan 2024-01-08 12:53:06

Müslüman İlim Öncüleri Ansiklopedisi ni tavsiye ediyorum. Batı hayranı şahsına Avrupa'nın tarihini iyi okumasını tavsiye ediyorum, belki ara satır da İngilizlerin Afrika da okul açtıklarını, oradaki çocukların kendi çocuklarından zeki olduğunu gördükten sonra okulu hemen kapattıklarını okur. Birde insan kendinden olanı över. diye düşünüyorum.

Avatar
Matşah 2024-01-08 17:17:55

Haboğlu resmen cehaletini izhar etmiş.İmanıbillah konusunda araştırma yapsanız tavsiye ederim. Hatta bazı kitapları da okumasını da tavsiye ederim

Avatar
hoca 2024-01-08 13:13:30

camilerden yanlışa yanlış demeyen. batılı hakka tercih eden maaş hesabı yapan korkak imamlar varken yazarda işine geldiği gibi yorum yapar. yanlışa karşı cesaretsiz bir yığın din adamının olduğu yerde . böyle yazarların olması da kaçınılmaz.

Avatar
Gözlemci 2024-01-08 14:06:00

Evet. Sen hertürlü cevabı hakketmişsin Haboglu. Bilmiyorum seçim ortamında bunları kasıtlı mı yapıyorsun?

banner165