O platform kuruldu, başkanı Çetin Özdaş

‘Çorum Yerel Seçim Platformu’ kurulduğu açıklandı. Platformun başkanı ise İnşaat Mühendisi Çetin Özdaş.

26 Ekim 2023 Perşembe 18:34
O platform kuruldu, başkanı Çetin Özdaş

Çorum'da 2024 yerel seçimleri öncesi güçlü bir lobi oluşturmak, kentin temel sorunlarının çözümüne katkı sağlamak ve geleceğe daha güçlü hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla ‘Çorum Yerel Seçim Platformu’ kurulduğu açıklandı.
Platformun başkanlığını önceki dönem Belediye Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Çetin Özdaş üstlendi.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Platform temsilcileri ile birlikte Hanoğlu Konağı’nda basın toplantısı düzenleyen Çetin Özdaş, platformun hedef ve amaçları hakkında bilgi vererek, her siyasi partiye ve görüşe eşit mesafede olduklarını dile getirdi.

Çorum’un sorunlarının çözülmesi ve geleceğe daha güçlü bir kent olarak hazırlanması için önümüzdeki yerel seçimlerinde güçlü ve etkili belediye başkan adaylarının çıkması gerektiğini anlatan Özdaş, eğer güçlü bir aday çıkmaz ise, taşın altına elini koyarak kendisinin aday olacağını ifade etti.

LİDER ŞEHİR ÇORUM İÇİN

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunda, 2024 yerel seçimlerine doğru bir grup Çorum sevdalısı tarafından, bölgesinin lideri güçlü bir Çorum ideali için, bir silkinme, bir ayağa kalkış, bir diriliş olarak, bir dönüm noktası ve bir başlangıç olarak, Çorumluların ortak paydası olarak “Çorum Yerel Seçim Platformu” kurulduğunu bildiren Çetin Özdaş, “bölgesinin lideri güçlü bir Çorum idealiyle güçlü adaylar, güçlü yerel yönetimler oluşmasına katkı sunmak için 2024 yerel seçimleri öncesinde ekseriyeti mühendislerden oluşan bir platform kurduk” dedi.

Çetin Özdaş, hedef ve amaçlarını ise şöyle dile getirdi:

“Hepimiz Çorumlu olmakla ve dünyanın merkezinde yaşamakla gurur duyuyoruz ancak bölgemizde her geçen gün daha da zayıfladığımızdan küçüldüğümüzden dolayı da üzüntülüyüz.

Çorum’umuz M.Ö. 17. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olan Hattuşa’ya ev sahipliği yapan tarihi derinliği olan bir il olarak tarihi, kültürel yapısı itibariyle aslında turizmin başkenti olabilecek kapasitede çok güçlü bir şehirdir ancak böyle önemli bir il olmasına rağmen,
Sürekli katma değer üreten ve Türkiye'nin birçok yönden büyük potansiyelleri taşıyan çok özel ve çok değerli bir ili olmasına rağmen,
İstikrarlı bir şekilde sürekli büyüyen ve gelişen bir il olmasına rağmen, Ancak maalesef bizden (Çorum’dan) çok daha küçük komşularımızın gölgesinde kalmaktan dolayı çok üzgünüz, küskünüz ve şikayetçiyiz. Yozgat, Amasya, Tokat illerinin üçünü toplasanız bir Çorum etmiyor. Ancak üçünde de havaalanı var, bizde yok! Bu durum çok üzücü değil mi?

ÇORUM ALT YAPI YATIRIMLARINDAN MAHRUM

Çorum’un ihracat rakamlarının oldukça yüksek seviyede olduğunu, tarım, sanayi, turizm başta olmak üzere her türlü altyapısının güçlü olmasına rağmen Çorum’un yıllardır havaalanı, demiryolu gibi büyük yatırımlara kavuşamaması üzüntü verici öyle değil mi.?

ANKARA’DA GÜÇLÜ NÜFUS VAR, AMA…

Çorum, Türkiye’nin başkenti Ankara’da en büyük nüfus potansiyeline sahip olmasına rağmen devlette hükümette iktidarda uzun yıllardır en üst seviyede siyasetçisi veya bakan düzeyinde tek bir devlet adamı dahi olmayan bir il maalesef Çorum’umuz.
Dolayısıyla göç veren, sonuçları itibariyle başkentteki siyasi temsil gücü daha da küçülen, 19 yıldır tek bir devlet bakanı dahi olmayan ve milletvekili sayısı 5’den 4’e düşen bir İl Çorum. Sonuç olarak maalesef hak ettiğini alamayan ve hak ettiği yerde olamayan giderek küçülen zayıflayan bir il Çorum.

NAZIM İMAR PLANI İLKEL

Son 40-50 yılda hızla değişen dünyada 40 yıl önce hazırlanmış ilkel nazım imar planını hala değiştirmeyen, önünü göremeyen, problemlerini çözmekte zorlanan, sosyal donatıları yetersiz, giderek sıkıntıya giren, şehir içi trafik sorunları olan, yarın bir deprem olsa Kahramanmaraş’ta olduğu gibi binlerce bina ve insanın zarar görebilecek yapı stoğuna sahip bir Çorum’da hep birlikte yaşıyoruz geleceğe küçülerek ve risklerle gidiyoruz. Buna itirazımız var. Evet Çorum Belediyesi geçmişte olduğu gibi bu günde güzel işler yapıyor ancak çok daha güçlü olmalı sorunları çok daha hızlı çözmelidir düşüncesindeyiz.

ÇORUM'UN POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ

Çorum’umuzda son zamanlarda çok güzel gelişmeler de oluyor. Belediye Başkanımız Halil İbrahim bey şehir merkezinde yeni yollar açılması ve sosyal donatıları rahatlatma anlamında güzel çalışmalar yapıyor. Vekilimiz Yusuf Ahlatcı beyin başarılı bir il başkanlığı sonrasında milletvekilliğinde kendisinden beklentiler çok büyük. Hemşerimiz gururumuz Ahmet Ahlatcı liderliğindeki Ahlatcı Holdingin ülkede ses getiren başarıları, Çorum’umuzun savunma sanayinden pay almaya başlaması, Çorumspor’un 1. Lige çıkmış olması ve iyi bir performans sergilemesi bunlarda özlediğimiz, bir miktar teselli bulduğumuz çok güzel gelişmeler. Ancak Çorumun bölgesinin lideri güçlü bir il olması anlamında toplam etkin gücümüz rekabet gücümüz hala çok zayıftır. Hızla gelişen ve adeta illerin birbirleriyle yarıştığı bir zamanda, hızla dönen değişen dünyada Çorumun gelişme hızı yetersizdir. İktidarıyla muhalefetiyle birlikteliğimiz çok zayıftır. Siyasetçilerimizin bir kısmı kısır çekişmelerde, küçük hesaplarda ve genelde halktan kopuk olmuşlardır. Adalet ve Kalkınma Partisinin 21 yıllık güçlü iktidarında Çorum’umuzda gelişmiştir. Bu noktada Çorum’umuzun gelişmesinde taş üstüne taş koyan tüm siyasetçilerimize idarecilerimize çok teşekkür ederiz. Ancak bir gerçekte var ki Çorum’umuz iktidardan yeterince istifade edememiştir.
Geçmiş yıllar olumsuzluklarına rağmen siyasi ve idari iyileşmeler var ise de istenen seviyede değildir.

Özet olarak değindiğimiz üzüldüğümüz şikayetçi olduğumuz konularda şikayetçi olmanın ötesine geçerek bizler Çorum sevdalıları olarak daha fazla gecikmeden siyasette daha aktif ve daha güçlü olmak zorunda olduğumuz noktasında artık harekete geçmeliyiz diye bir karar aldık. Önümüzde 2 seçeneğimiz vardır. Ya siyasete seyirci kalmaya ve giderek küçülmeye devam edeceğiz ya da Çorum yerelinde belediyelerimizde ve başkentte iktidarda, hükümette ve devlette en üst seviyelerde çok güçlü siyasi temsilcilerimizin olmasını sağlayarak bölgesinin en güçlü lider ili olmaya çalışacağız. Platformumuzun kuruluşu Çorumun şahlanışı için bir milattır. Hep birlikte geleceğe ve daha yükseğe birlikte taşımalıyız.

GÜÇLÜ BİR BELEDİYE, GÜÇLÜ ÇORUM

İşte bizler oluşturduğumuz platform ile Yerelden başlayarak, Çorum’da güçlü bir belediye oluşturarak, belediyeyi Çorum’un gelişmesinde bir nüve kabul mantığıyla toplandık bir araya geldik. Merkezde güçlü, ilçelerde güçlü belediyeler ile Çorum başkent Ankara’da ve bölgesinde de daha güçlü olabilir diye düşündük. Bu düşünceden 2024 yerel seçimleri öncesinde kendi aramızda görüşmeler yaparken dostlarımızdan şahsıma adaylık anlamında teklif geldi.

PLATFORMUN OLUŞUMU

Malumunuz bizim geçmişte uzun yıllara dayalı önce ilçemizde belediye başkan adaylığımız, parti yöneticiliğimiz ve 3 dönem başarılı belediye meclis üyeliği geçmişimizde Çorum’un imar planlamalarına, kentsel dönüşümüne ve güçlü depreme dayanıklı yapılar çalışmalar yapmamız, katkılar sunmamız, temiz siyasetimiz ve sonrasında İstanbul’a taşınarak 10 yıldır riskli binalar ve kentsel dönüşümde ulusal basına da yansıyan etkin faaliyetlerimiz, televizyon röportajlarındaki uzman görüşlerimizin konuşmalarımızın beğenilmesi, kamuoyunda karşılık görmesi nedeniyle dostlarımızca önemli birikimlerimizin Çorum’un güçlenmesine yansıtılması için arkadaşlarımız yerel seçimlere doğru yakın zamanda bize Çorum Belediyesi Başkanlığına adaylık önerisinde bulundular, ısrarcı da oldular. Ancak bizde platformdaki dostlarımızın değerli tekliflerini nezaketen reddetmemekle birlikte Çorum il merkezimizde ve ilçelerimizde güçlü vizyonlu donanımlı adaylarla güçlü belediyelerin oluşmasına katkı sunmamızın şahsımın adaylığından çok daha önemli olduğu düşüncesinden hareketle bu önümüzdeki yerel seçimlere doğru birlikte çalışmak üzere bu platformu kurma kararını verdik.

ÇORUM’U BÜYÜTMEK İSTİYORUZ

Belediyeyi Çorum siyasetinin merkezinde büyükşehir belediyesi statüsünde olmaya aday bir merkez, bir nüve olarak kabul mantığıyla güçlü adaylarla, güçlü belediyelerle, güçlü siyasetçilerle bölgesinin lideri bir il olmayı amaç edindik.
Çorum’un il ve ilçelerinin imar ve şehircilik sorunlarını hızlı bir şekilde çözmeyi, geleceğe planlı bir şekilde koşmayı amaç edindik.
Gençlerine önem veren turizmin başkenti müreffeh bir il olmayı, Ankara’da iktidarda, hükümette, devlette Çorum’un çok güçlü temsilini sağlamayı amaçladık.

Çorum Belediyesinin öncelikle Büyükşehir Belediyesi statüsünde olmasını ve bölgesinin lideri il olmasını hedefledik. Bu noktada henüz bize katılmamış olan tüm Çorum sevdalıları kardeşlerimiz ile güç birliği yaparak, platformu genişleterek Çorum’u büyütmek istiyoruz. Çocuklarımıza başta şehir içi trafik, ulaşım, otopark vb. imar ve deprem riskli yapılar sorunlarını büyük ölçüde çözmüş, güçlü, müreffeh bir Çorum bırakmak istiyoruz. Bu anlamda oluşturduğumuz platforma destek bekliyoruz, verilecek destek güçlü müreffeh Çorum hedeflerimizin gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır…

Platformumuz, meslek grubu ağırlıklı olarak mühendislerden oluşmaktadır. Hatta aramızdan bir arkadaşımız eski belediye başkanlarımızdandır. 2 arkadaşımız il başkanlığı yapmış eski önemli siyasetçilerdendir. Platformumuz il müdürlüğü görevi yapmış bürokratlardan olmak üzere farklı siyasi görüşlerden mesleklerden ancak çorum sevdalısı, şaibesiz, temiz, dürüst, sevilen, sayılan kişilerden oluşmaktadır.

Her siyasi partiye ve görüşe eşit mesafedeyiz.

Platform Çorum Sevdalısı olan, ilkeleri olan herkese kapımız açık olup halkamızı genişleteceğiz. İlerleyen zamanda platformun iletişim adres ve sosyal medya hesaplarını Çorum kamuoyu ile paylaşacağız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Md 2023-10-27 08:06:46

40 yıllık nazım imar planı derken bunu meclis üyesiyken neden dile getirmedin o zaman Meclis üyesi olduğun zaman birşey bilmiyodun şimdi mi biliyosun İnsan önce kendine bakacak eski meclis üyesi olsam bunu eleştirmeye utanırım ben

Avatar
Öğrenci 2023-10-26 19:34:04

Yavruturna kavukçu sokak dershane sokağı bunada yüksek sesli müzik sesi açarak otomobiller bol miktarda geçiyor lütfen kontrol edilsin
Binalara ses geliyor YASAK DEIİLME ARAÇDA YÜKSEK SESLE MÜÇİK DİNLEMEK LÜTFEN SINAVLAR YAKLAŞTI

Avatar
Ülkeci 2023-10-27 10:13:06

Bir siz eksiktiniz tam oldu.

Avatar
Ülkeci 2023-10-27 10:19:32

İtibarlı iş yapmak istiyorsan itibarlı insanlarla yola çıkacaksın.

Avatar
Hasan 2023-10-27 07:37:45

Ilimyaymaya batçik isterik.yapmayan oy moy istemesin.net.

Avatar
YİNE BEN 2023-10-27 10:12:44

TÜM TÜRKİYEDE İLK ÜÇE SOKTUĞUNUZ ŞEHİR (SUÇ DA,VS.)ÇORUM SİZLER İLE GURUR DUYUYOR.... DERNEĞİ KURULSA ÇORUM U HERSENE
BİRİNCİ SIRAYA KORSUNUZ ....

Avatar
Başöğretmen 2023-10-27 11:29:45

sizi tanıyoruz ama ikdidar veya muhalefet adayından başkasına oy gitmez.rahmetli rüstem eren her seçimde aday olurdu kaç oy almış araştrırın.seçilseniz bilgi ve deneyiminiz var millet seçmez.

Avatar
Başöğretmen 2023-10-27 11:36:00

muzaffer bile akp den konmazsa seçilemez çetin bey