En yoğun il Çorum, araştırma başladı

Hitit Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hava kirliliğinin kadınların üreme sağlığına etkilerini araştırıyor.

05 Ocak 2024 Cuma 18:57
En yoğun il Çorum, araştırma başladı

Türkiye'de partiküler madde cinsinden hava kirliliğinin en yoğun olduğu ilin Çorum olarak belirlenirken, Hitit Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunca yürütülen proje kapsamında geliştirilecek polimerlerle, hava kirliliğinin kadınların üreme sağlığına etkilerinin belirlenmesi hedefleniyor.

SAĞLIK HİZMETLERİ MYO ÇALIŞIYOR

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çevre Sağlığı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Merve İlhan, çevre kirliliğine neden olan partiküllerin belirlenmesi amacıyla "Kadın Üreme Sağlığı ve Çevre Kirleticileri Projesi"ni hayata geçirdi.

KADIN ÜREME SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığınca desteklenmeye hak kazanan proje kapsamında, nano boyutta akıllı polimerler geliştirilerek, çevre kirleticilerin kadın üreme sağlığı üzerindeki etkileri araştırılacak.

PROJE BİR YILDA TAMAMLANACAK

Bir yılda tamamlanması planlanan projede Hitit Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kliniğine başvuran 18-40 yaş aralığında düşük ve normal yumurtalık rezervine sahip kadınlardan alınacak örnekler, optik sensörle incelenecek.

HASTALIKLARIN ÇEVRE KİRLETİCİLERLE İLİŞKİSİ

Merve İlhan, yaptığı açıklamada, proje sonunda elde edilecek verilerin kadınların üreme sağlığını olumsuz etkileyen düşük yumurtalık rezervi, erken menapoz, polikistik over sendromu (adet düzensizliği ve hamile kalmakta güçlük çekme yakınmaları) gibi hastalıkların çevre kirleticileriyle olan ilişkisinin aydınlatılacağını söyledi.

İNSAN HAYATI TEHDİT EDİLİYOR

Doğal veya sanayi faaliyetleri sonucu oluşan çevre kirleticilerinin insan hayatını tehdit edecek düzeye geldiğini belirten İlhan, 2020'de İsviçre merkezli bir şirket tarafından hazırlanan ve 106 ülkeyi kapsayan Dünya hava Kirliliği raporuna göre Türkiye'de partiküler madde cinsinden hava kirliliğinin en yoğun olduğu ilin Çorum olarak belirlendiğini bildirdi.

TIP LİTERATÜRÜNDE YERİNİ ALDI

Türkiye'nin, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşmaları gibi çevre kirletici seviyelerini belirli bir düzeyde tutmayı amaçlayan anlaşmalara taraf olarak destek verdiğini belirten İlhan, çevreyi ve havayı kirleten kimyasalların hormon bozucu etkisinin de tıp literatüründe yer aldığını kaydetti.

SINIRLI SAYIDA BİLGİ VAR

Düşük yumurtalık rezervi, erken menepoz, polikistik over sendromu gibi hastalıkların son yıllarda dünya çapında artış gösterdiğine dikkati çeken İlhan, şunları kaydetti:
“Bu hastalıkların nedenleriyle alakalı olarak sınırlı sayıda bilgiye sahibiz. Altta yatan mekanizmalar henüz net değil. Bu sebeple geliştireceğimiz nano boyutta akıllı polimerler ile Hitit Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kliniği'ne başvuracak, düşük yumurtalık rezervine sahip kadınların kanlarında ve foliküler sıvılarında çevre kirleticilerinin araştırılması gerçekleştirilecek. Çalışmamızda çevre kirleticileri, nano boyutlu polimerler sentezlenerek, optik sensör vasıtasıyla analiz edilecek. Elde edilen veriler hastalığın tanısı, teşhisi ve nedenlerine yönelik bilgi sağlayacaktır. Ayrıca Türkiye'nin çevre sağlığı vizyonuna da katkı sağlayacaktır.”

Son Güncelleme: 05.01.2024 18:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Corum 19 2024-01-07 14:51:54

Tam nobellik arastirma gulermisin aglarmisin millet aya bizimkiler tursu suyunun etkilerine artik bir de pakistan arjantin dergilerinde parayla yayin yapilir docentlik cepte

banner165