3 Y'nin muhafızı oldular

SP Faruk Cıdık, siyasal iktidarın işbaşına gelirken mücadele sözü verdiği 3 Y konusunda bugün gelinen noktada muhafızı olduklarını iddia etti.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 17:58
3 Y'nin muhafızı oldular

Saadet Partisi il Başkanı Faruk Cıdık, siyasal iktidarın işbaşına gelirken mücadele sözü verdiği 3 Y’nin bugün gelinen noktada muhafızı olduklarını iddia etti.
SP İl Başkanı Cıdık, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin gelişmeleri yazılı bir açıklamayla değerlendirdi.
‘Yasaklar-Yolsuzluk- Yoksulluk’, Ege yangını, Keşmir krizi, zamlar ve güvenli bölge konularında açıklama yapan Cıdık, şöyle dedi;
3Y İLE MÜCADELE EDECEKLERDİ 
Hatırlarsanız bu iktidar göreve gelirken 3Y ile mücadele sözü vermişti Neydi bunlar; Yasaklar, Yolsuzluk, Yoksulluk. Bugün gelinen noktada bırakın bunlarla mücadeleyi, adeta 3Y’nin muhafızı oldular. Türkiye yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluk ülkesi haline getirildi. Bugün içinde bulunduğumuz gerek ekonomik gerekse diğer konularda yaşadığımız krizi aşmanın tek yolu 3Y ile mücadele etmek bunları ortadan kaldırmaktır.
YOKSULLUK EN ÖNEMLİ PROBLEM
İktidar içinde bulunduğumuz krizden çıkmanın yollarını arayacağına, Yasaklar ve baskı ile koltukta oturduğu süreyi uzatma derdinde. Bakınız her hafta gündeme getiriyoruz ekonomimizin hali ortada. İktidar pembe tablolarla ekonomiyi iyi göstermeye çalışsa da gidişat iyi değil. İğneden ipliğe gelen zamlar ortada. En son Pazartesi günü; Motorinin litre fiyatına 17 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 6 kuruş zam geldi. Dün de çaya %15 zam daha geldi.
Bunun yanında çarşı pazarda hissedilen enflasyon açıklanan rakamların çok üstünde. Fakat bu açık gerçeğe rağmen iktidarın memura zam teklifi %4+4 İğneden ipliğe, sigaradan çaya/şekere ardı ardına gelen zamlarla,  Enflasyon ve yoksulluk sınırında ezilen memurumuza sunulan bu %4+4 zam teklifi değildir. olsa olsa zam tiyatrosudur. Kimsenin memurumuzu bu tiyatroda figüran olarak görme hakkı yoktur.
SİGARA ZAMMI
İktidar memura, işçiye, emekliye zam konusunda cimri davranmakta çekinmiyor. Fakat iş vergi zamlarına gelince olabildiğince cömert davranıyor. Sigaraya konulan maktu vergi zammı %37. Biz elbette hiç kimsenin sigara içip sağlığına zarar vermesi istemeyiz. Fakat şunu da hatırlatmak isteriz; Merhum Neşet Ertaş; “Gençlerin cebindeki cigara parasına göz dikmem” demişti. Bu konuda durduğumuz yer tam olarak budur. Yerli tütünü bitiren bu iktidar şimdi sigaraya vergi zammı yaparak ekonomiyi toparlamaya çalışıyor. Bir ülkede ekonomi zamlarla düzelmez. Tarıma gerekli destek verilmeden Türkiye’nin ayağa kalkması mümkün değil. Tarıma destek demek çiftçinin ürettiği mahsulden kar edip cebine para girmesini sağlamak demektir.
EGE YANGINI
Biliyorsunuz son zamanlarda yangınlar arttı. Ege’de yaşanan Osman yangını da hepimizin malumu, müdahale ne yazık ki yetersi kaldı. İddia o ki söndürme işi özel bir kuruluşa ihale edilmiş. Türk Hava Kurumu neden müdahale etmiyor sorusunu akla getirdi bu durum da. Bakan beyin açıklaması şaşırtıcı; Siz hangi THK uçaklarından bahsediyorsunuz, 6 tane uçağın üçünün motoru arızalı diğer üçünün de farklı problemleri var çalışmıyor. Kabahati özründen büyük peki bu uçaklar neden tamir edilmiyor. Bir uçağın motorunu tamir etmekten aciz durumdasınız. Bu acziyetle bu ülke yönetilemez.
GÜVENLİ BÖLGE
Son olarak dış politika gündemimize de değinmek istiyorum. İlk önce Fırat’ın Doğusunda kurulacak olan güvenli bölge konusunu ele almakta fayda görüyorum. İktidar sürekli müdahale edeceğiz, kimseye bağlı değiliz gibi açıklamalarla mangalda kül bırakmıyor. Ama iktidar herhangi bir icraat yapmıyor. Hemen belirteyim ki konu ile ilgili iddialar bizi endişelendiriyor. 5 km ABD ile ortak kontrol bölgesi. 9 km ABD’nin kontrol bölgesi  4 km ise ABD’nin koz olarak tutacağı bir güvenli bölge. Eğer bu iddialar doğruysa gerçekten durum endişe vericidir. Şu bilinmeli ki ABD dünyada yaşanan sıkıntı ve problemlerin ana kaynağıdır. Irak işgalinin Suriye iç savaşının müsebbibi bir devletten böyle bir konuda olumlu adımlar atacağı beklentisi son derece yanlıştır.
Böyle bir güvenli bölge ancak çekiç gücü sınırımıza yığmak demektir. Bu sebeple ABD’nin değil ülkemizin menfaati esas alınmalıdır. Bugüne coğrafyamızda savaşın ve huzursuzluğun kaynağı olan ABD ile ilişkilerinizi gözden geçirin. Bakınız Ortadoğu’dan dış güçler tamamen elini çekmedikçe bu coğrafyaya huzur gelmeyecektir. İşte Filistin’in durumu, Golan tepeleri ilhak ediliyor. Adeta Büyük Ortadoğu Projesi adım adım işleniyor. Ne yazık ki bu projenin eşbaşkanlarından birisi Sn. Erdoğan. Hem BOP eşbaşkanı olup hem de bu coğrafyada huzuru tesis edecek adımlar atmak mümkün değildir. Türkiye güçlü bir ülke ama bugün ki politikalar zaaf politikası. Kimin dost kimin hasım olduğunu belirlemekte acizler. Türkiye yolsuzluk ve israfla zayıflatıldı. Dışarısı bunun farkında, yollar ve köprüler bir ülkeyi güçlü kılmaz. Hele hele saraylar hiç güçlü kılmaz.
KEŞMİR KRİZİ
Gündemimizin bir başka dış politika meselesi ise Keşmir’de yaşanan insanlık dramıdır. Hindistan’ın birkaç hafta evvel Keşmir’in ayrıcalıklı eyalet statüsünü kaldırması üzerine ortaya çıkan hadiselerde birçok Müslüman Keşmirli hayatını kaybetti. Hindistan hükümetinin tutuklamaları ve iletişimi engelleme çabaları had safhayaulaştı. Hindistan ordusu bölgeye yedi yüz bin asker sevk etti. Keşmirliler haklarını talep etmekten aciz hale geldiler. Liderlerinin büyük kısmı hapiste, işkence ile ölüyorlar. Türkiye bu konuda çok cılız bir tepki veriyor. Bu tepki Hindistan’ın umrunda olmaz, Çin bile bizden daha net bir tavır ortaya koyuyor. Malumunuz biz birinci dünya savaşındayken ve kurtuluş savaşını verirken Hint kıtasında yaşayan Müslümanlar topyekûn bize yardım etmişlerdi. Hatta bizzat gelip bizim cephemizde savaşanlar oldu. Bugün orada yaşayan insanların dertleri ile dertlenmek en önemli vazifelerimizden birisidir. Bu sebeple Keşmir’de yaşanan krizin sona ermesi için İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir. Bugün gerek Keşmir’de gerekse farklı Müslüman coğrafyalarda yaşanan insanlık dramının en büyük sebebi İslam Birliği’nin olmayışıdır. Bu sebeple uzun vadede muhakkak D8’ler canlandırılmadı D60’ların kurulması için çaba gösterilmelidir.”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Siyaset 2019-08-21 18:26:49

Basarılı olmanın tek yolu kendi kişisel cıkarların helede. Etrafında. Halktan birisi olsun fiyerek toplanan özeliklede paralı olan kişileri secerek. Kalabalık görünürseniz. Vede. Aday secmelerinde soze halkın istedigi birisi yerine ilce. Baskani il başkanının defigi kişileri secipte genel merkez kararı derseniz. Bu iş olmaz. Akp. Kan kaybediyor bu yuzden. Sizin basınızada boyle bir sey gelmesini istemiyorsanız. Temayulu gercek bir ekiple. Arastırın. İlcelerde cok sevilen insanlar varken. Adaylıga cesaret edip giremediler bile. Para para para olmasa olmuyor ve parasi olan oluyor. Yoksa adaylarin arasini acmayin. Anlayanlar. Anlamistir kefenin cebi yok

Avatar
Ali 2019-08-22 07:41:51

Amerikanın getirdiği bir parti Akp. Irak ve Bop eşbaşkanlığı Suriye nin bölünmesi İsrail güvenliği sadece bunların hesabını veremeler.