AK Parti Çorum milletvekillerine ‘beceriksiz’ dedi

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, “Çorum yatırım alamıyorsa AKP’li Milletvekillerinin beceriksizliği yüzündendir” dedi.

19 Aralık 2023 Salı 18:19
AK Parti Çorum milletvekillerine ‘beceriksiz’ dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, TBMM’de devam eden 2024 yılı bütçe görüşmelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNE SÖZ ALDI

CHP’li Tahtasız, AK Parti iktidarının ulaşımla ilgili genel politikalarını eleştirirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir’in de hazır bulunduğu genel kurulda Çorum’un önemli yatırım talepleri arasında bulunan ‘demiryolu, hızlı tren, havaalanı, Kırkdilim tüneli, çevre yolu, ilçe bağlantı yolları, turizm yolları vs’ çözüm bekleyen konuların 2024 yılı bütçesinde olup olmadığını sorarak, “Çorum yatırım alamıyorsa AKP’li Milletvekillerinin beceriksizliği yüzündendir” dedi.

İşte Tahtasız’ın o konuşması

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce Meclisimizi ve tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Ulaştırma Bakanlığının 395 milyarlık bütçesini konuşuyoruz. Bütçenin tamamında olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde de Türkiye'nin gerçekleri yok, AKP'nin rant hikâyesi var, rant. Ülkemizde yük taşımacılığının yüzde 90'ı, yolcu taşımacılığının ise yüzde 93'ü kara yollarıyla yapılıyor. AKP'nin rant anlayışından, birilerini zengin etmek anlayışından bugün ülkemizde demir yolu ağımız yük taşımacılığının sadece yüzde 4,6'sını, yolcu taşımacılığının ise yüzde 0,6'sını yapıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yük taşımacılığının yüzde 6'sı, yolcu taşımacılığının ise yüzde 0,6'sı deniz yoluyla yapılıyor. Cumhuriyet öncesi yaklaşık 4 bin kilometre demir yolu ağımız vardı, 1950 yılına kadar yani yirmi altı yılda 5.200 kilometre daha eklendi. Tüm imkânsızlıklara rağmen cumhuriyet döneminde hem fabrikalar açıldı hem de ülkemiz demir ağlarla örüldü. AKP iktidarı ise cumhuriyetin tüm kazanımlarını sattığı gibi yirmi bir yılda ancak 2 bin kilometre demir yolu yapabildi, onu da beceremediniz. Hatalarınızdan dolayı Çorlu'da, Ankara'da, Sakarya'da onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti, birçok vatandaşımız sakat kaldı.

‘DEMİRYOLU YAPMAK İŞİNİZE GELMİYOR’

Değerli milletvekilleri, demir yolu yapmak işinize gelmiyor. AKP iktidarında Türkiye'de bütün yollar ranta, ihaleye ve yandaşa çıkıyor. ‘Devletin cebinden tek kuruş çıkmıyor.’ diye kamuoyunu yanıltan, yap-işlet-devret gibi modellerle gerçekleştirilen kamu-özel sektör iş birliği projeleri kapsamında 2024 yılında bütçeden Avrasya Tüneli için 4,9 milyar lira, otoyol ve köprüler için 73,8 milyar lira ödenecek yani Deli Dumrul vergisi gibi, vatandaş bu yollardan geçse de geçmese de para ödeyecek.

Sayın milletvekilleri, yıl 2023, cumhuriyetimizin 100'üncü yılı. Çorum Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 il içerisinde ihracatta 1'inci, Türkiye'de 13'üncü sırada. İş insanlarımız bunu, AKP'nin yapmadığı yatırımlara rağmen yaptı çünkü Çorum'un havaalanı yok, demir yolu yok, hızlı treni yok, otobanı yok; bırakın bunları, ilçe bağlantı yolları bile yok. Rant görmediğiniz için yirmi beş yıl önce temeli atılan ve yüzde 24'ü tamamlanan Çorum Havalimanı'nı çürümeye terk ettiniz, tek kuruş ödenek sağlamadınız, şu anda çürüyor. Çorum'un dörtte 1'i kadar ihracatı olmayan komşu illere ve siyasetçisi güçlü olan şehirlere havaalanı yaptınız. Haklısınız, tabii -asıl suçlu- bizim AKP'li Çorum Milletvekillerimizin beceriksizliği yüzünden Çorum'a yatırımlar yapılmadı.

‘KAZANAN MÜTEAHHİTLERİNİZ, KAYBEDEN ÇORUM

Sayın Bakan, Çorumlu sanayicimiz her türlü zorluğa rağmen üretiyor ancak 10 bin dolara ürettiği ürüne 10 bin dolar nakliye ödemek zorunda kalıyor. Bizim "Anadolu'nun kalkınma projesi" diye tanımladığımız, sizin ise hiç ciddiye almadığınız iki projeden bahsetmek istiyorum: Ülkemizi demir ağlarla örme hedefinde en büyük eksik, Atatürk'ün dile getirdiği ve hayali olan Samsun-Sarp projesidir. Sahil yolunun yetersiz olduğu, alternatif ulaşımın olmadığı Karadeniz Bölgesi'nde bu demir yolu hayati öneme sahiptir. Akrabalık ilişkilerinin ve nüfusun yoğun olduğu sahil bölgesinde bu hat acilen yapılmalıdır. Öte yandan, Anadolu'da üretim yapan insanlarımız için ise Mersin, Samsun ve Trabzon Limanlarını birbirine bağlayacak yük treni projesi de büyük öneme sahiptir. Bu projedeki; Mersin Konya, Niğde, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Amasya ve Samsun'u içine alan bu demir yolu ağıyla Anadolu kalkınacak; ayrıca, İstanbul Boğazı trafiği de rahatlayacak, Çorum OSB'de çalışan sayımız 12 binlerden 20 binlere çıkacak, ihracatta Türkiye'nin 13'üncüsü olan Çorum, bu yatırımlarla ilk 5'e girecek. Keza diğer illerimiz de bu yatırımdan nasibini alacak. İşin özü, sanayicilerimiz Katarlılara rant sağlayacak olan Kanal İstanbul'u değil, ürettiklerini dış pazara hızlı ve ucuz olarak taşıyacak projeleri istiyor. Çorum'un olmazsa olmaz önceliği demir yolu ve havaalanı iken, bunları bırakıp Kırkdilim Tüneli'ne başladınız; yıllardır onu da beceremediniz. Kırkdilim Tüneli Projesi 370 milyon liraya ihale edildi. Oysa, Kırkdilim yolu için on yıl önce bir o kadar daha para harcadınız. Sonuç Osmancık Yolu ve Kırkdilim tüneli yedi yıldır bitmedi. Harcanan para 2 milyar lirayı geçti. Kazanan yandaş müteahhitleriniz, kaybeden ise ülkemiz oldu.

‘ÇORUM VE ÜLKE İCRAAT BEKLİYOR’

Sayın Bakan, Çorum'da dahi bu kadar yarım kalmış proje varken sizin 395 milyarlık bütçeniz nereye gidiyor? Şayet 5'li çeteden artarsa bu bütçeden Çorum'un nasibine ne kadar, ne düşecek, merak ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar) Bu bütçede, seçimlerde Çorum halkına söz verip yapmadığınız Samsun-Çorum-Mersin demir yolu, Kırıkkale-Samsun- Çorum Hızlı Tren Projesi, yarım kalan Çorum Havaalanı, Çorum'un acil ihtiyacı olan kuzey ve güney çevre yolu, bitmeyen Kırkdilim tüneli, Çorum merkezle Mecitözü, Ortaköy, Osmancık, İskilip, Alaca'yı birbirine bağlayan bağlantı yolları, İskilip-Oğuzlar sahil yolu, İskilip-Tosya yolu, Boğazkale-Alaca-Ortaköy turizm yolu 2024 yatırımınızda var mıdır? Bu bütçede Çorumlu sanayicimizin, esnafımızın, çiftçimizin hayatını kolaylaştıracak kalkınmayı artıracak neler var Sayın Bakan? Çorum ve ülkemiz sizden icraat bekliyor. Sayın Bakan? Çorum ve ülkemiz sizden icraat bekliyor.”

Son Güncelleme: 19.12.2023 16:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsam 2023-12-19 18:41:19

Bir Akpartili olarak söylüyorum. Son derece haklı konuşmuş. Ağzına sağlık doğru söze ne denir

Avatar
Gurbetçi 2023-12-19 18:59:20

Allah razı olsun Tebrikler.. İktidar vekilleri el ovuşturarak koltuğunun derdinde düşündüğü için itiraz etme hakkı yok..il başkanı iken sözü geçmeyen Vekil olunca geçermi yazmıştı geçen arkadaş çok doğru çıkıyor..

Avatar
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar 2023-12-19 21:48:33

Yusuf Ahlatçı AK PARTİ İL BAŞKANI olduğunda ÇORUM Türkiye de yatırımlarda pastadan payını alacak demişti. Bende bırak pastadan pay almayı Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşları Çorum'a kırıntı vermezler demiştim. Çorum ilk defa çalışan bir MİLLETVEKİLİ'ne kavuştu. Çorum ve Çorum'luların sesi olduğu için Mehmet Tahtasız'a sonsuz teşekkürler. Helal olsun. İyi ki varsın Mehmet Tahtasız. Çorum'un yapılmayan ve yarım kalan yatırımlarını dile getiriyor. Yaparsa kim yapar. Tabi ki de Mehmet Tahtasız yapar. Gerisi hikaye. Anlayana.....

Avatar
Sorumlu 2023-12-19 22:52:28

Her görüşten insanlar tahtasiz haklı diyor. Yine de millet oyunu aynı yere veriyor. Bu ne kelem turşusu

Avatar
Vatandas 2023-12-19 19:11:13

Sayın vekil CHP nin başında seni göreceğiz en geç 5 yıl sonra .doğru yoldasın devam et .

Avatar
İskilipden 2023-12-19 19:22:38

İskilip Çorum arası bekliyor, Şiş oluşur yakında, yollarda aydınlatma yok..
Tosya İskilip yolu bekliyor.
Çankırı Bayat İskilip duble yolu yapılmalı.

Avatar
Mehmet 2023-12-19 19:31:05

Helal olsun

Avatar
Seydimli 2023-12-19 21:04:18

Beldemiz gözde oldu Haramiye doğru rampa etrafı hep gelişi güzel evler yapıldı.
Ulaşama tehlike teşkil eder ve tarım arazilerinin yapısını uygun değil bunu bir gündeme getirelim

Misafir Avatar
hacıbeyli 2023-12-20 11:56:21 @Seydimli

doğru İskilip Çorum arasında en güzel bölgeye gel gelişi güzel binalar kulubeler yap düzen yok yola sınır bu şekilde olmamalı HOBYY BAHÇESİ deniyor ama bu şekilde buraların ranta kurban gitmemeli karayoluna uzak tutulmalı bu tür yapılanmalar.

Beğenmedim! (0)

banner165