"Biz yaptık oldu"ya itiraz MHP’den

İl Genel Meclisi bünyesinde 8 ayrı komisyon oluşturulurken, AK Parti ve CHP'nin oylarıyla bazı komisyonlarda üye sayısı artırılırken, bazılarında düşürüldü.

17 Nisan 2024 Çarşamba 19:43
"Biz yaptık oldu"ya itiraz MHP’den

Çorum İl Genel Meclisi üyeleri arasından ihtisas komisyonlarına üye seçildi.

8 KOMİSYON OLUŞTURULDU, ÜYE SAYILARI DEĞİŞTİRİLDİ

İl Genel Meclisi bünyesinde 8 ayrı komisyon oluşturulurken, Plan Bütçe ile İmar ve Bayındırlık Komisyonlarına 7’şer, diğer komisyonlara ise 4’er üye seçilmesi kararlaştırıldı. Diğer komisyonların 5 kişiden 4’e düşürülmesi MHP’li üyelerin tepkisine neden olurken, toplantıda zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Çorum İl Genel Meclisi, Nisan döneminin dördüncü toplantısını Meclis Başkanı Muhammed Fatih Temur’un başkanlığında gerçekleştirdi.

İHTİSAS KOMİSYONLARI SEÇİMİ

Toplantıda 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 16. maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 20. maddesi gereğince ihtisas komisyonlarının oluşturulması ve üyelerinin seçilmesi gündeme geldi.

TEMUR: ‘BÖYLE UYGUN BULDUK’

İl Genel Meclisi Başkanı Muhammed Fatih Temur, meclis bünyesinde 8 ayrı komisyon oluşturulmasını uygun bulduklarını, Plan Bütçe ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 7, diğer komisyonların ise 4 kişiden oluşmasının yerinde olacağını iddia etti.

MHP’NİN ÖNERGESİNE AK PARTİ VE CHP RED VERDİ

MHP’li üyeler ise daha önceki yıllarda 5 olan komisyon üye sayısının 4’e düşürülmesine tepki göstererek, bu durumun kaos oluşturacağını savundu. MHP’li üyeler, “komisyonları ya 5 kişiye çıkartalım, ya da 3’e düşürelim” teklifinde bulundu. MHP’nin önerisi mecliste oylamaya sunuldu, ancak AK Parti ve CHP’nin oyları ile reddedildi. Diğer 6 komisyonun 4 kişiden oluşturulması kabul edildi.

KOMİSYONLARDA PARTİLERİN ÜYE DAĞILIMI

7 kişilik komisyonlara AK Parti 3, MHP ve CHP 2’şer üye verirken, 4 kişilik komisyonlara ise AK Parti’den 2, MHP ve CHP’den 1’er üye belirlendi.

MHP: 'AK PARTİ’NİN CHP’Yİ KURTARMA OPERASYONU'

Hakimiyet'in haberine göre; MHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Selim Dölcü, ihtisas komisyonlarının üye sayılarının 7 ve 4 olarak belirlenmesini “CHP’yi kurtarma operasyonu olarak” nitelendirdi.

Muhammed Fatih Temur’un başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi’nde ihtisas komisyonlarının üye sayılarına MHP grubundan itiraz geldi.

MHP’NİN ÖNERGESİNE AK PARTİ VE CHP RED VERDİ

Meclis Başkanı Temur, Plan ve Bütçe ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun üye sayısının 7, diğer komisyonların üye sayısının ise 4 olması yönünde AK Parti ve CHP grubunun teklifini oylamaya sundu. MHP grubu ise komisyonların üye sayısının 5 ve 3’erli olması yönünde görüş bildirdi. Yapılan oylama sonucu MHP’nin önerisi reddedildi.

MHP: ‘YAPILAN İŞ TEAMÜLLERE AYKIRI'

Komisyonların oluşturulmasının ardından söz alan MHP Grup Başkanvekili Selim Dölcü, “Burada CHP’yi kurtarma operasyonu yapıldı. Meclis’in geçmiş yıllarda uyguladığı teamüller vardı. Bu sefer neden bu teamüllere göre hareket edilmiyor?” dedi.

TEMUR CEVAP VERDİ

Dölcü’ye yanıt veren Meclis Başkanı Temur ise yasaların teamüllerden önce geldiğini savunarak, “Ne bizim CHP’yi kurtarmaya, ne de CHP’nin kendisini kurtarmaya ihtiyacı var. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Saadettin Akgül de yaptığı konuşmada komisyon üye sayısının yasa gereği neyse o şekilde belirlendiğini söyledi.

İŞTE KOMİSYONLAR VE İSİMLER

Öte yandan Komisyonlar şu isimlerden oluştu:

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU:

Mustafa Kemal Akpınar (AK Parti), Selami Gafar (AK Parti), İbrahim Şişli (AK Parti), Selim Dölcü (MHP), Bülent Özdemir (MHP), Veli Uysal (CHP), Yusuf Sapancı (CHP).

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU:

Hüseyin Sülün (AK Parti), Başak Gözde Taşkıran (AK Parti), Mustafa Kaplan (AK Parti), Tuncay Okur (MHP), Musa Demirci (MHP), Dursun Uzunca (CHP), Ümit Er (CHP).

EĞİTİM, KÜLTÜR VE SOSYA L HİZMETLER KOMİSYONU:

Ali Özdanacı (AK Parti), Meryem Demir (AK Parti), Yavuz Aykaç (MHP), Atiye Yaşar (CHP)

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU:

Mehmet İpek (AK Parti), Selahattin Erden(AK Parti), Doğan Uçar (MHP), Osman Güllü (CHP)

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME KOMİSYONU (AR-GE):

Mehmet Fatih Balcıoğlu (AK Parti), Murat Kıdak (AK Parti), Kenan Genç (MHP), Sadettin Akgül (CHP)

TARIM VE HAYVANCILIK KOMİSYONU:

Selahattin Eyyubi Batır (AK Parti), Fehmi Vargeloğlu (AK Parti), Salih Kardaş (MHP), Ömer Boyraz (CHP)

TURİZM KOMİSYONU:

Ali Karasakal (AK Parti), Cemal Düzkaya (AK Parti), Duran Baysa (MHP), Ahmet Çiftlik (CHP)

KÖY İŞLERİ, YOL, ULAŞIM, ALTYAPI KOMİSYONU:

Duran Bıyık (AK Parti), Mustafa Kemal Akpınar (AK Parti), İsmail Çevik(MHP), Veli Uysal (CHP)

Son Güncelleme: 17.04.2024 20:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okuyucu 2024-04-17 20:14:26

Hayrola MHP’li üyeler. Siz AKP’nin ne zaman koltuk deyneğine ihtiyacı olursa o zaman lazım olursunuz.

Avatar
ytd 2024-04-18 08:46:14

Peki o zaman önceden yasadışı mı hareket edildi. Yoksa Başkan seçiminde firesiz destek öncesi imar anlaşması mı yaptınız?

Avatar
Akıllı Mehmet 2024-04-18 06:14:54

Bir iş yaparken, Önce "Devlet", unutmayalım. Şahsi tartışma yapmayalım.

Avatar
Çorumlu 2024-04-18 12:41:52

Köpeklere ÇÖZÜM ACİL ACİL

Avatar
Göktürk 2024-04-19 09:58:52

Akp ne derse MHP yapıyor