Gündeme damga vuran atışmalar

Çorum Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen Mayıs ayı toplantısına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile CHP’li Meclis Üyesi Sedat Genç’in tartışmaları damga vurdu.

07 Mayıs 2024 Salı 21:22
Gündeme damga vuran atışmalar

Çorum Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen Mayıs ayı toplantısına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile CHP’li Meclis Üyesi Sedat Genç’in tartışmaları damga vurdu.

Birçok madde üzerinde söz alarak konuşan Sedat Genç’e, Başkan zaman zaman müdahale etti.

FUZULİ HARCAMALAR MANTIKLI MI?

CHP’li Sedat Genç, “Çorum Belediyesinin Gimhae ye katkısı maddi manevi olarak ne olacaktır? Yaşamış olduğumuz yüksek enflasyon ve derin yoksulluk döneminde tasarruf etmemiz gerekir iken, bu tür fuzuli harcamalar sizce mantıklı mıdır? Vicdanınız rahat mı?” diye sorarak, yurtdışı gezisine karşı çıktı.

Belediye Meclisi’nin yeni üyesi Sedat Genç, gündemde yer alan maddelerin bir çoğunda söz isteyince Başkan Aşgın’dan itiraz geldi. Zamanın kısıtlı olduğunu ve gündemde 19 maddenin bulunduğunu hatırlatan Aşgın, “Bizim zamanımız değerli kardeşim” dedi. Aşgın, Grup Başkanvekilleri ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, “Tüm maddeleri detaylı bir şekilde istişare ettik. Tüm soruları cevapladık. Aranızda konuşun diye yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ ÜYE SİYASET YAPIYOR

İlk tartışma belediyenin şirketi BELTUR’un sermaye artırımı talebini içeren gündem maddesinde yaşandı. CHP Meclis Üyesi Sedat Genç, “Bu şirketler kendi öz kaynaklarıyla faaliyetlerini yürütemiyor mu? Neden sürekli sermaye artırımına ihtiyaç duyuluyor?” dedi.
Sedat Genç’in mecliste siyaset yaptığını belirten Başkan Aşgın ise “Bu şirketler hiçbir şekilde kar amacı gütmüyor. Şuan mesela ulaşımda bizim aylık 5-6 milyon lira ceza var. Siz, ‘Biz bu zararı karşılayabilecekken karşılamayın’ mı diyorsunuz? Yani biletler 20 lira mı olsun? Sizin söylediğiniz mantığa göre hareket etsek toplu ulaşımda bir bilet ücreti 25 lira olması lazım. Tıpkı birçok CHP’li belediyede olduğu gibi. Ama biz halkçı yaklaşımla o zararı kendimiz karşılayarak 9,75 liraya bilet satıyoruz. Sosyal tesislerimizde de aynı şekilde hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

YAĞBAT: ‘ÇORUMLU MEMNUN’

İsmail Yağbat ise “Bu sadece fiyat politikasıyla alakalı değil. Tesisler şehrimize 4,5-5 yıldır hizmet veriyor. Bu tesislerimizde de büyük bir memnuniyet söz konusu. Halkımızın çok yoğun teveccühü var. Her mahalleye sosyal tesis isteniyor. Sizin bu taleplere hangi gerekçelerle karşı olduğunuzu biliyoruz. Kendi yemeyeceğimiz hiçbir şeyi vatandaşlarımıza ulaştırmıyoruz. Kapasiteleri artırmak zorundayız. Kaliteli ve uygun fiyata hizmet vermeyi sürdüreceğiz” dedi.
Sedat Genç, “Biz buna karşı değiliz ama sermayenin nereye harcandığını bilmek istiyoruz. CHP’li belediyelerdeki gibi şeffafça paylaşılmasını istiyoruz” diye konuştu.

GÜNEY KORE ZİYARETİ

Daha sonra Güney Kore’de bulundan kardeş şehir Gimhae’ye yapılacak ziyaret için verilecek yetkinin görüşüldüğü gündem maddesinde bir tartışma daha yaşandı.

CHP’li Sedat Genç, “Kardeş şehir olan Gimhae şehrinin Çorum’a ne katkısı olacaktır. Yaşamış olduğumuz bu enflasyonist ortamda tasarruf etmemiz gerekirken bu harcamalar doğru mu? Bunun maliyeti nedir?” diye sordu.

Başkan Halil İbrahim Aşgın da; “Bir yandan şehrin tanıtımını yapın, kente kimse gelmiyor diyorsunuz, ondan sonra da böyle bu tür güzel bir iş yapınca böyle diyorsunuz. Sabredemedim yahu. Zamanımız kısıtlı. Grup başkanımızın bilgisi dahilinde mi bu konuşma yapılıyor bilmiyorum” diye karşılık verdi.

CHP’li Sedat Genç’in, “Başkanım dinleyecekseniz konuşayım. Dinlemeyecekseniz konuşmayalım o zaman” şeklindeki çıkışına Aşgın, “Dinleyeyim kardeşim ama 19 tane maddemiz var. Her şey siyaset değil yahu. Burada siyaset yapmaya çalışıyorsun. Ben nasıl tanıtacağım Çorum’u?” diye cevap verdi.

Sedat Genç ise “Aklımıza takılan soruları sormayalım mı başkanım?” diye sorunda, Aşgın’ın cevabı: “Ben senin dükkanına uğrarım, anlatırım” oldu.

“DERİN BİR YOKSULLUK YAŞANIRKEN,NEDEN GÜNEY KORE ZİYARETİ?

Konuşmasına devam eden Sedat Genç, “Sayın başkan istemiş olduğunuz yurt dışı seyahat izninin belediyemize ve Çorum halkına maliyetini hesapladınız mı? Kardeş şehir olan Güney Kore Gimhae şehrinin Çorum’a ne katkısı olacaktır? Çorum belediyesinin Gimhae ye katkısı maddi manevi olarak ne olacaktır? Yaşamış olduğumuz yüksek enflasyon ve derin yoksulluk döneminde tasarruf etmemiz gerekir iken, bu tür fuzuli harcamalar sizce mantıklı mıdır? Ayrıca; Velev ki Güney Kore’den Çorum’a hatırı sayılır derecede turist ve yurt dışı sermaye akışı olacak; bu duruma hazırlık yapılmış mıdır? Daha Çorum’dan Boğazkale‘ye Hattuşaş‘a ve Alacahöyük‘e bir otobüs bile kaldırıp gelen turistlerin taşıma ihtiyaçlarını karşılayamaz iken, sizin keyfi olarak maliyeti kişi başı en az 150 200.000 olan bir seyahate çıkmanız Çorum halkının parasını çarçur etmektir. Haklı bir talep değildir. Çorum’u yönetmemiz için bize oy veren, vermeyen tüm hemşerilerimiz için, bu seyahatinize razı değiliz. Sizin bu müsriflikten vicdanınız rahat mı?” dedi.

Başkan Halil İbrahim Aşgın da, “Hem bana rakam soruyorsun hem de rakam söylüyorsun. Bana soruyorsan neden rakam veriyorsun. Samimi olsan bana sorarsın ben de cevap veririm sana. Böyle bir usul yok yahu” diye konuştu.
Sedat Genç ise “Bu seyahate razı değiliz” ifadesini kullandı.

BALIK LOKANTASI-İSTAKOZ GÖNDERMELERİ

Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyesi Bilal Selman Özünel de, konunun iki noktadan değerlendirilmesi gerektiğini belirterek CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere Büyükelçisi ile yediği yemeğe atıfta bulundu, “Bir İngiliz Büyükelçi ile balık lokantasında yenecek yemekten daha az maliyetli olacağına eminim” dedi.

Özünel’in bu sözleri sonrası CHP sıralarında sesler yükseldi, tepki gösterildi. Mikrofonları kapatan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Söz vermiyorum kimseye” dedi.

Araya giren Sedat Genç, “istakoz yemekten de mi ucuza mal olur” şeklinde konuştu.

CHP sıralarına dönen Başkan Aşgın, “Siz siyaset yaparsanız işte böyle olur” ifadelerini kullandı.

Vaktin kısıtlı olduğuna dikkat çeken Aşgın, “Genç arkadaşımızın hevesini anlıyorum kıymetli kardeşimizin ama vaktimiz kıymetli bizim ya” şeklinde konuştu.

“ARKADAŞI SÖZCÜ MÜ SEÇTİNİZ?"

Bir sonraki tartışma Çorum Belediyesine ait iş yerlerinin 10 yıla kadar kiraya verilebilmesi için belediye başkanı ve encümenine yetki verilmesi konusunda yaşandı.

Yine gündemle ilgili söz alan CHP’li Sedat Genç, iş yerlerinin neden 10 yıla kadar kiraya verildiğini sordu.

Bunun üzerine Başkan Aşgın da, Grup Başkanvekilleri ile toplantı öncesinde bir görüşme yaptığını hatırlatarak, “Arkadaşı sözcü mü seçtiniz? Sabah saat 9.00’dan 11.30’a kadar grup başkanlarımızla bir toplantı yaptık. Tüm maddeleri detaylı bir şekilde istişare ettik. Tüm soruları cevapladık. Bunu aranızda konuşun diye yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Araya giren CHP Grup Başkanvekili Aslan Kaya ise “Arkadaşımız benim size sorduğum sorudan farklı bir soru sormadı başkanım” dedi.
Bunun üzerine Başkan Aşgın, Hitit Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptığı günleri anımsattı, neden böyle bir karar aldıklarını anlattı.

Ayrıca Aşgın, söz konusu gündem maddesindeki ibarenin “10 yıl” olmadığını “10 yıla kadar” ibaresinin yer aldığını söyledi.

Sedat Genç, muhtarlara verilecek destekle ilgili de söz aldı. 15 mahalle muhtarlığına 15 bilgisayar, taziye çadırı, çay seti ve yeteri kadar masa ile sandalye alımını içeren gündem maddesinde “yeteri kadar” ifadesine takılan CHP’li Genç, “Benim buradaki itirazım yeteri kadar masa ve sandalye ne demektir?” diye konuştu.

Başkan Aşgın ise “15 adet hepsini kapsıyor. Orada yeterince ifadesi gayet açık. Muhtarlarımız ne kadar istiyorsa. Onlara sonsuz güvenimiz var. muhtarlarımız ne kadar diyorsa o kadar. Başka var mı kardeşim, vallahi varsa vebali boynuna” dedi.

Son Güncelleme: 07.05.2024 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep 2024-05-07 21:36:09

Vay. Halil beye bak. Büyümüş de başkan olmuş, meclis üyelerine had bildiriyo. Meclis konuşun tartışın diye var. Bu ne kibir. Meclisi facebook duvarı sanıyo heralde

Avatar
vah vah vaaahhhh 2024-05-08 14:17:23

kahvehane ağzı bile diyemeyeceğimiz bir üslup. bu kafa koskoca Çorum'u yönetiyor. Meclis, (her ne kadar oranın saygınlığını ve ağırlığını dibe vursanız da) şehrin yönetildiği, önemli kararların aldığı yer. seviyeyi daha da aşağıya düşürmeyin lütfen. CHP'nin sorusunda bir salaklık var mı? Yook. O zaman başkan da adammmm gibi cevabını verecek. yalllpalamayacak.

Avatar
Yuru kim tutar 2024-05-07 21:40:46

Sedat abim candir. Kulturludur , bilgi birikimi yuksektir. Bazilari gibi bos beles degildir.

Avatar
Okuyucu 2024-05-07 22:46:55

Duydumki toplu taşımaya belediye ayda 5-6. Milyon destek sağlıyormuş. Madem öyle niye zamanında 2,5-3 milyon ÇORUM ULŞ. AŞ’. Verseydiniz . Hem belediye karlı olurdu. Hemide . Şirketin 110 aile madur olmazdı. Onlerın mağduriyeti ve bedduası. Halil ibrahim aşkına yeter. Kendisine yalakalık yapan 7. Otobüslük şimdiki ulaşcılar. Belki onu artık huzuru mahşerde nereye taşırlar bilmem.

Avatar
AdAm 2024-05-08 09:30:42

Madem tartışmaya zaman yok meclis niye var? Gundeme alacağin maddeleri sınırla o zaman demokrasi nedir bilmiyor herhalde bu başkan

Avatar
Vatandaş 2024-05-08 03:14:25

Sanırım Halil İbrahim Asgin bu gidişle kibir küpüne düşmez. 6 ay içinde Yaşanacak gelişmelerden sonra belediye başkanın karnesi ortaya çıkacaktır. Biraz sabır. Adaletten ve hizmetten bahseden belediye başkanın ne kadar adaletli tarafsiz olduğunu göreceğiz

Avatar
kadir 2024-05-08 00:21:14

halil başkanım yurtdışı gezilerini çok sever. yıllar önce..... ile bağlantılı dernekler ile bolca yurtdışına gitmiş, ziyaretlerde bulundu. birlikte geziye gidenlerin bir kısmı kaçak bir kısmı hapiste bir tanesi de belediye başkanı oldu.

Avatar
Çorumlu 2024-05-08 00:13:36

Kale kentsel dönüşüm gündeminize ne zaman gelecek acaba?