Öbek çalışması ile iktidara yürüyoruz

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Umut Radyo’da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

26 Kasım 2019 Salı 15:15
Öbek çalışması ile iktidara yürüyoruz

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Umut Radyo’da yayınlanan ‘Beyaz Mikrofon’ programınına canlı yayın konuğu oldu.

Meltem Danışman Çınar’ın sorularını yanıtlayan Tüfekçi, başta devam eden mahalle delege belirleme seçimleri olmak üzere, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki Nisan ayında gerçekleştirilecek olan ‘İktidar Yürüyüşü’ kurultayı için 30 Eylül tarihi itibariyle ilan kongre takviminin başladığını hatırlatan Tüfekçi, Yavruturna’da 16, Kale’de 15 delegenin belirlendiğini, bu hafta pazar günü ise Bahçelievler Mahallesi seçimlerinin yapılarak 94 delegenin belirleneceğini söyledi.

SEÇİMLER ŞÖLEN HAVASINDA GEÇİYOR

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Meltem Danışman Çınar’ın ‘delegelerin nasıl ve hangi yöntemlerle belirleniyor’ şeklindeki sorusuna, “Bizde 2 çeşit liste belirleniyor. Biri çarşaf, diğeri blok şeklinde. Biz her iki listeyi de dahil ediyoruz seçimlerimize. Ama sayımı çarşaf liste şeklinde yapıyoruz. Herkesin aldığı oya göre. CHP’de tatlı bir şekilde iç çekişme vardır. Bu çekişme birlik beraberlik ve dayanışma içindedir. Hiç kimse birbirini kırmadan gerçekleşir. Gayet demokratik bir şekilde ve şölen havası içerisindedir.’dedi.

YERELDEKİ BAŞARIYI GENEL SEÇİMLERE TAŞIYACAĞIZ

‘Beyaz Mikrofon’ programında, CHP’nin 2019 yerel seçimlerini lider olarak tamamladığına dikkat çeken İl başkanı Tüfekçi, ‘’Şu anda Türkiye’mizin yüzde 60 gibi bir nüfusunu yönetiyoruz. Bu azımsanmayacak bir oran. Önümüzdeki Nisan ayı içerisinde yapılacak olan kurultayımızın ismi de zaten ‘İktidar Yürüyüşü Kurultayı’. Çünkü yerelde başarılı olamayan genelde başarılı olamaz. Bundan sonraki yürüyüşümüz iktidar yürüyüşüdür’’  dedi.

KADIN VE GENÇ KOTASI TÜZÜĞÜMÜZ DE VAR

Tüfekçi, ‘Delege belirleme sürecinde kadın ve gençler ile ilgili bir kota söz konusu oldu mu?’ şeklindeki bir soruya ise şöyle yanıt verdi. “ Partimizin tüzüğünde şöyle bir madde yer alıyor. İl ve İlçe yönetimlerinde kadın ve erkek kotası uygulanır. Mahalle delege seçimlerinde uygulanmaz diye bir ibaremiz yok. Bunun belirleyicisi il yönetimidir. Bizde delege seçimlerinde kadın ve erkek kotası koyduk. Çünkü dünya nüfusu sadece erkeklerden oluşmuyor. Kadınlarımızın ve gençlerimiz ayrı yerleri var. Siyaset te çok önemli kadınlarımız ve gençlerimiz. Gençlik kotamız yüzde 20, kadın kotamızda yüzde 33. Delege seçimlerimizi de bunun doğrultusunda yapıyoruz. Buna uymayan listelerimiz olduğunda ise çarşaf liste şeklinde saydığımız için diğer listeden birkaç kişi buna dahil olabiliyor”

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ İL BAŞKANIYIM, HEDEFLERİM VAR.

‘Önümüzdeki süreçte yeniden aday olacak mısınız? sorusuna “Tabi devam etmek istiyorum. Şu anda Türkiye’nin en genç il başkanıyım. 33 yaşındayım. Hayallerim var siyasette. Hedeflerim var. Kısa vade de belediye başkanlığı yada milletvekilliği gibi bir düşüncem yok. Ama şöyle bir hedefim var. İlk genel seçimde Çorumdan 2 milletvekili ile partimizin iktidar yürüyüşüne katkıda bulunmak istiyorum. 2024 ‘te de Çorum belediyesi başta olmak üzere en az 4 ilçe belediyesini partimize kazandırmak gibi bir hedefim var.” karşılığını verdi.

KADINA ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ

Tüfekçi, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününe yönelik neler söyleyeceksiniz?’ şeklindeki soruya da,“2019 yılında 1 Ocak ile 20 Kasım tarihleri arasında 302 kadın öldürüldü. 532 kadın ise fiziksel şiddet gördü. 833 bin kadın çalışan erkek şiddetine maruz kaldı. 57 bin kadında hane içi şiddet nedeniyle işine giremedi. Birçok erkek kadına şiddet uygulamadığı için iyi olduğunu düşünüyorum.  Fakat acı için şiddete gerek yoktur. Aldatmak, hakaret, sessizlik ve ilgisizlik ve yalanda bir acıdır. Bu duygu ve düşünce ile kadınların yok sayılmadığı, eksik görülmediği, şiddete maruz kalmadığı ve u sebeple ölmediği günler yaşamak için 25 Kasım kadına şiddet’e hayır diyorum” şeklinde cevap verdi.

ÖBEK ÇALIŞMASI İLE İKTİDARA YÜRÜYECEĞİZ

Parti olarak Çorum’da yaptıkları faaliyetleri özetleyen Tüfekçi, “Biz öbek çalışması başlattık. Aslında bu bir sokak örgütlenmesi. Mesela bir sokağı ele alın. Burada 400 kişi belirleniyor. Bunun bir baş sorumlusu var. En başında da mahalle sorumlusu bulunuyor. Şu ana kadar Yavruturna mahallemizde devam ettik. İlçe yönetimi gözetimi altında yürütülüyor. Esnaflarımızı, evlerimizi, hanelerimizi ziyaret ediyoruz. Hal hatır soruyoruz. Çünkü seçim günü oy istemeye gittiğimizde şimdiye kadar neredesiniz denildi. Yavruturna’ da başladık örnek olarak. Ve en kısa sürede bütün mahallelerimize yayacağız. Hiçbir mahalleyi ayırt etmeksizin. 15 mahallemizde bunu uygulayacağız. Ve seçimlere hazır şekilde geleceğiz. Seçimler esnasında da yapılacak belli başlı çalışmalarla zafere ulaşacağız” diye konuştu.

ÇORUM, 1980 OLAYLARINI YAŞAMIŞ BİR ŞEHİR

‘Son olarak bir mesajınız var mı? şeklindeki soruya ise, “Çorum, 80 olaylarını yaşamış bir şehir. Bizim öncelikle bu şeffaf çizgiyi yıkıp birlik, beraberlik ve dayanışma içinde gerek turizmle, gerek spor ve yapılacak kültürel etkinliklerle bunu tüm Türkiye ye göstermemiz lazım. Bunda da öncülüğü tabi ki siyasi liderlerin yapması lazım. Biz diğer parti liderleriyle bu şekilde gayet uyumlu çalışıyoruz.  Siyasetimiz farklı ama kardeşlik ve dayanışma farklıdır. Bunu da ilerleyen etkinliklerde göstereceğimiz kanısındayım” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.