İsrail’in haksız, hukuksuz işgallerine tepki

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, İsrail’in Kudüs’te haksız, hukuksuz işgallerine sert tepki gösterdi.

26 Mart 2021 Cuma 22:24
İsrail’in haksız, hukuksuz işgallerine tepki

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, İsrail’in Kudüs’te haksız, hukuksuz işgallerine sert tepki gösterdi.
İsrail'in hukuksuz uygulamalarına her platformda karşı çıktıklarını belirten Selim Özkabakçı, “Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

FİLİSTİNLİ'DE 5BİNDENF AZLA EV YIKILDI

İsrail’in 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıp, her yıl yüzlerce Filistinli’yi evsiz bıraktığını belirten Özkabakçı, birçok ailenin sürekli ve zorla yerlerinden edilme tehdidi altında yaşadığını, 1967’den bu yana Doğu Kudüs'te Filistinliler’e ait 5 binden fazla evin işgalci İsrail güçleri tarafından yıkıldığını söyledi. Açıklamasında İsrail’in Filistinlileri evlerinden ve yerlerinden etme projesinin siyasi bir plan olduğuna dikkat çeken Özkabakçı, “Topraklarından hukuksuz bir şekilde zorla koparılan Filistinli ailelerin, Siyonist yerleşimcilerin işgali ve açtığı davalar nedeniyle yıllardır İsrail'in zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. İsrail’in Filistinlileri evlerinden ve yerlerinden etme projesi siyasi bir plandır. İsraillileri korumayı ve karşılığında Filistinlileri yerlerinden etmeyi amaçlamaktadır. Bu yaşananlar, bir tür etnik kökene bağlı yerinden edilme ve savaş suçudur. Filistinliler, kendi topraklarında ekonomik kriz ve koronavirüs salgını ile mücadele ederken bir yandan da hukuksuz işgalle evlerinden ve yurtlarından edilmektedir” dedi.

KUDÜS'TE MÜSLÜMANLAR İŞGALİN BİREBİR MAĞDURU

Kudüs’te Müslümanların, işgalin birebir muhatabı ve mağduru olduğunu vurgulayan Özkabakçı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm Yahudi yerleşim birimleri gayrimeşru kabul ediliyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria’da ise 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 650 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. İsrail’in sistemli işgal politikası sonucunda Doğu Kudüs’ün %35’i zorla istimlak edilmiş ve sadece %13’ünde Filistin yerleşimine müsaade edilmektedir. %20 oranında olan yeşil alan ise Siyonistlerin elinde ve kontrolünde bulunmaktadır. Kudüs’teki Müslümanlar, işgalin birebir muhatabı ve mağdurudur. Uzun yıllardır devam eden baskı siyaseti ağırlaşarak sürmektedir. Filistinlilerin topraklarının müsaderesi, evlerinin yıkılması, Yahudi yerleşim yerlerinin inşası, ikamet ve ruhsat işlemlerinde Müslümanlara ayrımcılık yapılması sonucu, Kudüs’te demografik yapı Yahudi yerleşimcilerin lehine değişmektedir. Yahudi nüfus 1948 öncesinde, Kudüs nüfusunun %10’unu oluştururken, bu oran hali hazırda %70’e ulaşmıştır. Bunda ekonomik kısıtlamalar, utanç duvarı ve Müslüman halka yönelik baskı siyasetinin artması sonucu yaşanan zorunlu göçler etkili olmuştur. İşgal altındaki Kudüs’ü zorunlu sürgün politikaları ile Müslümanlardan arındırma hedefine uygun olarak sistematik ve ayrımcı bir şekilde Filistinlilerin evlerinin yıkılması, oturma izni verilmemesi ve zorunlu kamulaştırmalar yoğun şekilde uygulanmaktadır.

70 YILDIR İSRAİL ZULMÜ VAR

70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e uygulanan yaptırımlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 13. maddesine göre herkes herhangi bir devletin sınırları içerisinde serbestçe dolaşma ve yerleşme hakkına sahiptir. Aynı şekilde herkes kendi ülkesi de dahil herhangi bir ülkeyi terk etme ve ülkesine geri dönme hakkına sahiptir. Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 17. maddesi hiç kimsenin keyfi olarak mal ve mülkünden mahrum bırakılamayacağını söyler. Ancak Filistinlilerin mal ve mülklerine el konulmaya hâlâ devam edilmektedir. Uluslararası hukuk, Batı Şeria'nın ve Kudüs topraklarının işgal edilmiş topraklar olduğunu ve İsrail'in bu topraklar üzerindeki varlığının askeri bir işgal olduğunu kabul eder. Filistin halkı, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki meşru haklarına kavuşmak ve işgale son vermek için BM Şartı’na uygun olarak tüm yolları kullanarak mücadele etme hakkına sahiptir. Uluslararası toplum, işgal altında bulunan Batı Şeria’daki İsrail yerleşim birimlerinin yapımı karşısında sessiz kalmaktadır.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER İHLAL EDİLİYOR

Yasadışı yerleşim ve işgalin yasaklanması ve cezalandırılması konusunda uluslararası sözleşmeler ve uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Filistin davası insanlık mücadelesi olduğu kadar Kudüs’te çalınan hakların iadesi davasıdır. Tüm insanlığın ortak mirası olan Kudüs, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail devleti ve ABD, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs Filistin’in başkenti, Müslümanların mukaddes şehridir. Kudüs için verilen mücadeleyi bu kentte yaşayan Müslümanların omuzlarına yükleyerek bir çözüme ulaşılamayacağı artık anlaşılmıştır. Bu nedenle sivil inisiyatiflerin ve hukukçuların başını çektiği küresel bir mücadele yürütülmelidir.

TÜM İNSANLIK HAREKETE GEÇMELİ

BM, UNESCO, İİT nezdinde yürütülen süreçlere ilave olarak tüm insanlar ve uluslararası kurumlar birlikte hareket ederek Siyonistlerin oldu bittilerini önleyecek girişimleri artırmalıdır. İsrail’in hukuk ihlalleri, uluslararası yargının ve özellikle Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkisindeki suçlar kapsamına girmektedir. İsrail, hukuksuz işlemleri için uluslararası kamuoyu önünde yargılanmalıdır.  Hukuksuz işgal durdurulmalı, evlerin yıkımlara son verilmeli, yeni ev yapma ve restorasyonun önündeki engeller kaldırılmalıdır. İsrail, BM komitelerinden ve üye olduğu tüm uluslararası kurum ve kuruluşlardan çıkartılmalıdır. Uluslararası adaleti ve hukuku uygulayacak mekanizmaların geliştirilmelidir. Adil barış ve istikrarı sağlamak için Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etmeleri ve bağımsız devletlerine kavuşmaları sağlanmalıdır. Bugün Çorum’da ve tüm Türkiye’de Kudüs dostları ile birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Tüm dünyadaki insanları, uluslararası mekanizmaları ve adaleti ve hukuku savunan herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu işgal adımlarını durdurmaya çağırıyoruz. Kudüs özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz.”

Son Güncelleme: 27.03.2021 10:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sorumsuzlar 2021-03-27 14:02:11

Ya arkadaş her yer kırmızıya dönmüş virüs zirve yapmış toplamışsın insanları maske yok mesafe yok carcar konuşuyorsun kim takıyor seni. Açıklama yapacaksan yazılı yap. Sizin gibiler yüzünden bir normale dönemedik. Kimi kongre yapar, kimi protesto yapar, kimi basın açıklamadı yapar bi düşün şu milletin yakasından.

Avatar
Millet aç aç 2021-03-27 17:34:19

Bunlar bıkmadı Filistin edebiyatından.. Rabia Kudüs Rabbena hep bana kurban derisi vakfa arazi

Avatar
cahil vatandaş 2021-03-29 10:55:55

filistinliler osmanlının ancak kanla verilir denilen vatanlarını parayla yahudi yatırımcılara satıyorlar .sonra burayı işgal etti diyorlar .yani biz diyoruz .adamlar vatanını parayla satıyor hallerinden memnunlar .onlar müslüman degilmi .sen neyi savunuyorsun

Avatar
sokaktaki ihtiyar 2021-03-29 11:37:05

reisimiz zaten onları bm de var gücüyle savunuyor .siz reisi zor durumda bırakmayın yeter .mavi marmarada oldugu gibi.

Avatar
Vatandaş 2021-03-27 15:21:28

Filistini bırak anca işiniz gücünüz show. Doğu türkistanda uygur türklerini asimile ediyolar sesiniz çıkmıyor tüm dünya cine yaptırım kararı aliyor meclislerinde. bizim ne hükümet ne meclis nede ihh gibi stk lardan tik yok sebep çinden para girişi olduğu için. Kabakçı sende ayda bi filistin de dur

Avatar
Sorumsuza 2021-03-27 23:48:43

faşist gözlüklerinizle bakınca birçok şeyi göremiyorsunuz bari biraz beyninizi kullanın yaa fotoğraf eski açıklama yazılı şekilde yapılmış zaten

Avatar
Sorumsuz diyen sorumsuz 2021-03-27 16:48:36

Maalisef algılama sorununuz olduğu ortaya çıkıyor. Haberin içeriğinde toplantı yapıldığına dair bir ibare var mı? Üstelik fotoğrafa baksaniz herkezin yazlık kıyafetli olduğunu haberin yeni fotoğrafın eski olduğunu anlardınız. Ama birşeylere olan düşmanlığınız gözünüzü kör etmiş. Allah kalbinizdeki kini ıslah etsin.

Avatar
Sorumsuza 2021-03-27 17:42:21

Senin gibilerin aklı yoktur ama her konuda fikri vardır. Her şeye car car konuşuyorsunuz. Bu nasıl bir kin ve nefret. Haberi okusan basın açıklamasının yazılı olduğunu, fotoğrafında 5 sene önceki fotoğraf olduğunu anlardın. İftiracı terbiyesiz.