Hastaneye yeni cihaz

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kan testlerini detaylı incelikte ölçen yeni cihaz kazandırıldı.

26 Haziran 2024 Çarşamba 13:57
Hastaneye yeni cihaz

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kan testlerini detaylı incelikte ölçen yeni cihaz kazandırıldı.
Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Hastalıkların tanı, tedavi ve takibinde kan testleri en önemli ve vazgeçilmez yöntemlerden biridir. Hastalardan alınan kan numunelerinin sonuçlarının doğru ve en az hata ile verilebilmesi için analiz öncesi süreç ve numunelerin analize hazırlandığı süreç en önemli kısmı oluşturmaktadır. Laboratuvar kaynaklı hataların yaklaşık % 70'nin preanalitik (analiz öncesi) süreç kaynaklı olduğu bilinmektedir. Tüm hastanelerde olduğu gibi hastanemizde de kan numunelerinin analizi öncesi hataları en aza indirgemek için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda hastanemize kazandırılan off-line preanalitik (analiz öncesi hazırlık) cihazı ile hata kaynaklarının azaltılması, hasta sonuçlarının daha erken verilmesi, hastanemizde yapılan laboratuvar hizmetinin kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Mevcut cihaz Karadeniz bölgesinde sadece Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mevcut olup ülkemizde sayılı büyük hastanelerde hizmet vermektedir.

Hastadan alınan kan numunesinin; numune kabul işleminin yapılması, tüp tanımlanması uygun dakika ve devir hızında santrifuj edilmesi, numunenin sıvı seviye kontrolünün yapılması, numunenin hemoliz, ikter, lipemi yönünden incelenmesi, santrifuj edilen numunenin kapağının açılması, numunenin çalışılacak her bir otoanalizör için yeterli hacimde porsiyonlanması (alikodlama), yeni oluşan sekonder tüpler için ayrı ayrı barkod basılıp tüpe yapıştırılması, numunelerin arşivlenmesi bu cihazda el değmeden laboratuvar teknisyenlerimiz gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Cihaz saatte 700 tüp işleme kapasitesine sahip olup kullanılacak tüpün ebatına göre programlama yapılabilmektedir. Bu sayede her tüp için kullanılabilirliği avantajına sahiptir. Cihaz santrifüj işlemi yapılmış numuneleri işleyebilme kapasitesine sahiptir.

Bu sistem sayesinde insan kaynaklı hata kaynakları minimalize edilmekte, bir tüpten birkaç otoanalizör için numune üretilerek tüp sarfiyatı azaltılmakta, az veya zor kan alınan yenidoğan, çocuk, obez, kemoterapi gören gibi hasta gruplarının daha az kan ile laboratuvar testleri çalışılabilmektedir.  Ayrıca daha az personel ile daha hızlı, doğru ve güvenilir laboratuvar hizmeti sunmak, cihazın kazandırdığı diğer avantajlarındandır. Mevcut sistem sayesinde çalışılan numunelerin arşivlenmesi, gerekli durumlarda numunenin tekrar laboratuvarda kullanılmasına da imkan sağlanmaktadır.

Çalışılan test sayısı ve çeşitliliği fazla olan hastaneler için hastanın aynı günde laboratuvar test sonuçlarını alarak ve ilgili klinisyenle görüşerek primer tedavisinin başlaması için bu tip otomatize ve robotik sistemler hastaneler için lüks olmaktan çıkmış, artık günümüz ihtiyaçları için bir gereklilik haline gelmiştir. Çok yakın zamanda yapay zekanın laboratuvarlarda kullanılması ve bu tip cihazlara entegre edilmesi gündeme gelecektir.

Hizmetin sağlanması ve sürdürülmesinde büyük bir özveri ile çalışan hastanemiz Biyokimya uzmanlarına, laboratuvar çalışanlarına, laboratuvarın tasarlanması, alt yapı süreci,  kurulumu ve işler hale gelmesi cihazların temin edilmesi aşamalarında katkı ve destek sağlayan herkese teşekkür ederiz. Hastanemizde güncel bilgi ve teknolojiye uygun iyileştirici faaliyetler devam edecektir.”

Son Güncelleme: 26.06.2024 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
engin kurt 2024-06-26 18:16:28

Migros a son model buzdolabı geldi artık sütleri daha iyi soğutcağız dendiğini duydunuzmu? Asli görevin reklamı olurmu. Bir tane vizyon işi yapıldımı şu hastanede. Adam laboratuar alması gereken cihazın reklamını yapıyor. Nereden nereye. Vizyonsuz siyasetin gönderip geri çağırdığından başka ne beklenirki

Avatar
Salih 2024-06-26 16:08:06

Cihaz gelmis hayirlı olsun da önceden hastane sitesine girip aynı gün saat 3 e kadar kan tahlil sonuclarimızı görüyorduk.Simdi ise sistem E nabiza yönlendiriyor.E nabiza düşecekte gorecez.Bazı testler de Ertesi güne çıkiyor.Insanlar için önceden kolay olan durumu neden zorlastırırsınız anlamiyorum.Sayin Bashekime duyurulur.Tabi işleme alır mı?vatandaşa kulak verir mi???

Avatar
Çorumlu 2024-06-27 07:27:36

Karadeniz bölgesinde olmayan cihaz bizde var ifadesi inanılır değil nasıl yani samsun'da trabzon'da yok mu