Mevzu hassas, sorumluluk hepimizin

Çorum'un asayişi gerçekten bozuldu mu? Bir şehrin huzur ve güveni için herkese görev düşüyor.

06 Eylül 2021 Pazartesi 00:44
Mevzu hassas, sorumluluk hepimizin

MUSTAFA DEMİRER

Çorum Emniyet Müdürlüğü geçtiğimiz gün Ulukavak Mahallesi’nde yaşanan silahlı kavga ve 4 kişinin yaralanmasına ilişkin bazı basın ve yaygın organlarında yayınlanan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Halkın doğru bilgilendirilmesi amacıyla gerek duyulduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu kasten yaralama olayı ile ilgili bir kişinin tutuklandığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamanın detayında ise son iki yılda yapılan denetimlerde ele geçirilen suç aletlerine ilişkin bilgiler aktarılırken, Çorum genelinde meydana gelen asayiş olaylarının önceki yıla göre azaldığı, olaylarda ülke sıralamasında ilimizin 29’uncu sırada yer aldığının altı çizildi. Devamında kentte asayiş ve güvenliğin sağlanması için tüm ekiplerle 7 gün 24 saat esaslı denetim mekanizmasının çalıştığı hatırlatılarak, bilhassa ülke genelinde olay sıralamasında Çorum’un 29.’uncu sırada yer aldığına ayrı bir parantez açıldı.

Anlaşılan o ki, açıklama Ulukavak’taki olayla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Çorum’da asayişin bozulduğu’ şeklinde yorumlar üzerine yapılmış.

Herkesin yorumu kendine tabi. Diğer taraftan Çorum’un ekseriyetinin uzun geçmişten bu yana yasalara saygılı ve devletine bağlı olduğu da bilinen bir gerçek. Geçmiş dönemin mülkü idare amirleri, başsavcıları, emniyet müdürleri, bunu sık sık ifade ettiler. Hatta Çorum’da görev yapan polis müdürleri asayiş olayları sıralamasında şehrimizin Türkiye’de ilk 10’a girdiğini istatistiki bilgilerle zaman zaman deklare ettiler.

Bugüne bakacak olursak; kent merkezinin nüfusu arttı. Ülkede yaşanan sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmelerin şehirlere yansımaları, şehirlerin de  tıpkı insanlar gibi değişime uğraması gayet doğal. Öte yandan bazı gençlerimiz mafyatik tipleri rol model alıyor, zararlı alışkanlıklar ve suça meyilli şahısların kötü şöhretine özenti duyuyorlar. Üstüne bir de eğitim, geçim sıkıntısı ve ailevi sorunlardan kaynaklı problemler eklendi mi ‘suç ortamı’na çok kolay zemin hazırlanıyor. Cezaların caydırıcılığı da ayrı bir tartışma konusu. Bizim burada gözlemlerimize dayanarak birkaç cümlede özetlemeye çalıştığımız reel durum, emniyet görevlileri ile birlikte sosyologlar, toplumsal konularda sahada çalışan uzmanların sayfalarca anlatacağı, yorumlayacağı sebep ve sonuçları içeriyor. Ulukavak’ta yaşanan yaralama olayı ve sonrasında yapılan ‘Çorum asayişinin bozulduğu’ yorumuna bir de bu açıdan bakmak lazım. Toplumsal olayları sadece bir pencereden yorumlamak, yanlış olduğu kadar,  fotoğrafın tamamını görmemizi de engelleyecektir.

Asayiş konusunda bildiğimiz ve emin olduğumuz tek gerçek; Çorum ve Çorumlu bu türden kırdılı, patırtılı, gürültülü, tantanalı olaylardan hazzetmez. Alışık da değiliz. Kargaşadan, kaostan beslenenler dışında kim istemez huzur ve sukûneti.

Ancak gözden kaçırmamamız gereken bir ayrıntı da, yaşanan bir adli olayın aydınlatılması ve/veya şüphelilerin, suç aletlerinin ele geçirilmesiyle birlikte huzurlu ve güvenli bir Çorum için önleyici hizmetin güçlendirilmesi de bir o kadar önemli. Yani suç işlenmeden tedbir alınması. Pek tabi önleyici hizmetin sorumluluğunu tamamen güvenlik güçlerine yüklemek haksızlık olur. Asayiş ve adliye muhabirliğinde yetişmesek te, mesleki gözlemlerimize göre göreve yeni başlayan ve caydırıcı güç olan kolluk kuvvetlerinin, saha tecrübesine sahip olması doğrudan vatandaşla temas olduğundan önemli. Asayiş denetiminde veya bir olaya müdahalede başlangıç aşamasında ‘sihirli’ sözcük ‘diyaloğun’ birçok engeli ortadan kaldıracağı biliniyor. Toplumsal boyuta ulaşma ihtimali olan olaylara müdahalede tecrübe işi kolaylaştırıyor. Huzur uygulamaları yoğunlaştırılabilir. Mesela polis veya jandarma devriye yaparken araçlarının tepe lambasının yanmasının bile caydırıcı olduğu malum.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Sonuçta, tüm resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve bu kentin havasını soluyan her sade vatandaşın da huzuru korumak için üzerine düşen görevler var. Suça meyilli gençlerin topluma kazandırılması amacıyla istihdam, ekonomik destek, sportif ve kültürel faaliyetler dahil daha fazlasını yapılabilmeliyiz. Gençlerimizin bedenen ve ruhen boşluktan kurtulması için hepimiz kafa yormalı ve kendimize vazife çıkarmalıyız. Sade vatandaşlar olarak suçun oluşma ihtimalinde bile ihbar mekanizmasını çalıştırmalıyız.

Yerel ve yaygın medya mecraları olarak bizler de bu tür haberleri verirken daha özenli davranmalı, suçu, suçluyu öne çıkaran, özendirmeye zemin hazırlayacak abartılı sunumlardan vazgeçmeliyiz.

Velhasıl mevzu hassas. Şikayeti, orayı burayı suçlamayı bırakmalı, hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.
 

Son Güncelleme: 10.09.2021 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2021-09-06 13:16:01

Valilik arkasında, Alaybey'de bir çıkmaz sokak var. 15-20 yaş arası çocuğunuz varsa muhtemelen biliyordur orayı(bizim çocuk yapmaz demeyin). Tek tek saymayıp kısaca söylemek istiyorum: o sokakta dönmeyen şey yok. Emniyete gittim, muhtar imza toplarsa MOBESE takılabilir dediler. Benim çocuğum da yok, sizin evlatlarınız için çırpınıyorum, lütfen siz de biraz hassasiyet gösterin.

Misafir Avatar
Zafer partisi adına... 2022-02-16 11:48:29 @Ahmet

Halkın dertleri adına Zafer Partisi tarafından gönderilen basın açıklamalarını nadiren yayınlayan ve çoğunu yayınlamayan habercim 19 sitesini kutluyorum. En azından bu konu Zafer Partisi içinde hassas olarak değerlendiriliyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Dert bizde,Deva partisinde 2021-09-08 12:49:01 @Ahmet

Yahu dert yazılır da kim dinler?Ben Gazi caddesi ile Ilıca caddesinin birleştiği yerde oturuyorum.Sözde bir kafe açıldı.Gece 02.00 açık ve kimseyi uyutmuyor.Defalarca 155 aradım.Belediye aradım.Giden vali ye söyledim.Yok,tehdit ve küfür yedim.Sonrasında başka bir ev aldım ve çıktım.Pandemi ile kaptatılar ve gittiler.Bir laf var.Tırnağın varsa başını kaşı derler.Arkadaşlar bu ülkede bir siyaseti arkasına alana,bir varlıklı adama, bir de bürokraside arkası olana güç yetmez.Ben böyle gördüm.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Tolga 2021-09-06 14:33:52

112 yi arıyorsun derdini anlatıyorsun sonra karşıdaki kişi durun sizi polise bağlıyorum diyor sonra polise derdini anlatıyorsun polis ikna olursa ekip gönderiyorum diyor aradan yarım saat geçmiş oluyor atı alan üsküdarı geçiyor anlayacağınız.

Avatar
OKUR 2021-09-06 13:20:37

Maalesef ihbar mekanızması çalışmıyor. geçen haftalarda gece 23.00 ten sonra apartmanımzın önündeki anormal gürültülü müzik ve silah sesleri için polisimizi aradım. telefondaki görevli nerdeyse beni suçlu buldu ve "adam ömründe bir kere evleniyor idare edin felan..." diyor

Avatar
Vatandaş 2021-09-06 21:25:58

Eğitim ailede başlıyor olsada mahalle okul sokaklarda devam ediyor bazen ailelerde çaresiz kalabiliyor ne yazık ki okullar sokaklar çok tehlikeli hale geldi ailelerin çocuklarıyla ilgili kaygı düzeyi çok yüksek Allah sonumuzu hayır etsin emniyet güçlerinede tüm insanlara kolaylık versin ne diyelim bananecilik yapmadan ben değil biz merkezli düşünerek tüm sorunlarımızın. çözülmesi dileğiyle

Avatar
Hadi ordan 2021-09-07 01:22:28

Çorumda asayişmi var dalga mı geçiyorsunuz otoparklar ve müstakil gecekondu semtleri civarı yerler it çakal dolu hepsi mafyatik eline kesici bi alet alınca bi … zanneden çakal sürüsü

Avatar
Kadir 2021-09-07 06:20:27

Dertbüyük
Aileler daha duyarlı olup çocuklarına sahip çıkmalı
Vali bey de lutfen daha duyarlı olup emniyet tedbirleri açısında daha titiz davranıp orneğin vatandaşın ihbar ettiği alaybey civarı sokak benzeri yerleri belirleyip tedbir almalı herkes sorumluluğunu sahip çıkmalı

Avatar
Valilik izni 2021-09-07 08:32:40

Emniyet bitmiş gibi sanki. bi rehavet var. 112 denen sistem acilen kapanmalı. eskisi gibi 155 olmalı. derdimizi 2 kere anlatmak çok zor beziyoruz. evlenen var drift atan var çok müzik var diyorum ne yapalım valilik izni diyor. apartmanda yangın tüpü çalınıyor güvenlik kameralarını getirin bi bakalım deniliyor. hayırlısı olsun bakalım. Bunu da mı Reis-i Cumhur çözsün ben anlamadım ki. kardeşim polis akrabalarım askeriyede devlet milleti seviyoruz ama bu durum bizleri üzüyor. Allah herkese kolaylık versin. herkes bir yerde haklı.

Avatar
park 2021-09-07 17:42:07

tarakcı 4. sokakta bulunan parkta akşam 10dan sonra bir sürü dolap dönüyor. sürekli kavga, torbacı tipli gençler, gizli saklı çevrilen işler.

banner165