Karaman’dan sert uyarı

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin Karaman, "Ahlak herkese lazım" dedi.

Karaman’dan sert uyarı

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin Karaman, "Ahlak herkese lazım" dedi.

25 Nisan 2019 Perşembe 12:08
Karaman’dan sert uyarı

İslam Hukuku alanında sözü otorite sayılan ünlü ilahiyatçı hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin Karaman, bugünkü yazısında “Eline para geçen ve zengin olan “dindarlar”, lüks ve israfta dinsiz veya dini hayatı gevşek/kusurlu olanları fersah fersah geçtiler” dedi.

İşte Yeni Şafak'ta Ahlak herkese lazım başlığıyla bir yazı kaleme alan Karaman’ın o yazısı;

Kendi ahlaksızlığını bir şekilde meşrulaştırıp veya bunu bile yapmadan yoluna devam edip başkalarına ahlak dersi vermek de bir çeşit ahlaksızlıktır.

Herkes haddini bilecek.

Bir ressam sergi açmış, bir çizmeci de görmeye gelmiş, süvarisi yanında duran bir at tablosunu ressamın yanında eleştirmeye başlamış. Ressam çizmenin üstüne varıncaya kadar onun söylediklerini dikkatle dinlemiş ve not almış, çizmeci “gelelim pantolona” deyince ressam “sen çizmeyi aşma, onu da terzi eleştirsin” demiş.

Bürokratlar ve siyasetçiler ait oldukları toplumun içinden çıkıyorlar. Taban ne kadar ahlaklı ise tavan da o kadar ahlaklı olur. Toplumda kâmil ahlak sahipleri azınlıkta veya müstesna olurlarsa tavandaki kâmiller de azınlıkta veya müstesna olurlar.

Şu ülkede herkesin bir işi var, işi yoksa günlük hayatı var. Herkes önce kendine bakacak ve şöyle bir nefis muhasebesi yapacak: “Ben işimde ve davranışlarımda ne kadar ahlaklıyım; din, ahlak ve edeb kurallarına harfiyyen riayet ediyor muyum?

Adamın biri tecrübe sahibi bir kişiye “Ben asla rüşvet almam” demiş. Kişi ona sormuş: “Sen insanların kendisine işi düşen yetki sahibi biri oldun mu hiç?”. “Hayır olmadım, ama ben rüşvet almam!”. Kişinin ona cevabı şu olmuş: “Sana rüşvet teklif edilmemiş, sen bununla imtihan olmamışsın, bu sebeple sözünü gerçek sayamam!”

İnsanımız balık hafızasına sahip; daha dün gibi olan yakın mazide Müslümanların zaten kısmen yaşayabildikleri dini hayatlarının bile ne kadar kısıldığını, temel insan haklarından nasıl mahrum edildiklerini, bilim, ekonomi, iç ve dış siyasette nasıl dar boğazlarda ve sıkıntılar içinde olduğumuzu unutuyorlar. Son on küsur yılda her tabaka ve kesim için önemli olan neler yapıldı; bunu hemen herkes unutmuş görünüyor.

Herkes kendini aynanın karşısına koyacak yerde hep başkalarını koyuyor, üstün/güzel/kâmil ahlak ölçülerine vurarak değerlendiriyor. Bu da olsun, olmasın diyemem, ama önce herkes kendine bakarsa ayaklar biraz daha yere basar.

Bizim alandan birkaç örnek vereyim:

Vaktiyle İmam Hatip mezunlarının ilâhiyat dışındaki yükseköğretime geçişlerinin önüne engeller konmuştu. Birçok “dindar” Müslüman ve İlahiyat mezunu veliler çocuklarını İmam Hatip’ten aldılar veya oraya göndermediler; yani son tahlilde dünyayı ahirete, maddî imkânı Allah rızasına tercih ettiler.

Son yıllarda okullara Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve İslam Bilgisi dersleri kondu. Bu dersler zorunlu değil, seçmeli idi. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bu ülkede bu dersleri seçen insan sayısının azlığı ibretlik bir olaydır.

Eline para geçen ve zengin olan “dindarlar”, lüks ve israfta dinsiz veya dini hayatı gevşek/kusurlu olanları fersah fersah geçtiler.

Müslümanca örtünmenin ictimai hayata katılmaya engel olmaması için yıllarca mücadele ettik, değerli bedeller ödendi, sonunda engeller kalktı, bu defa da sözde örtünenler “örtülü açıklar” nitelemesinin örneği haline geldiler.

Birçok “dindar” işadamının işyerinde Müslümanca düzen, hakkını verme ve liyakati gözetme yok.

Birçok “dindar” (böyle görünen ve bilinen) olup kamu otoritesi kullanan kimsenin elindeki imkân ve yetkiyi kötüye kullandığına dair pek çok örnek var

“Bu saydıkların “dindar” kesimde var da ötekilerde yok mu?” diye soranlar ve eleştirenler olacaktır.

Vardır, olmaz mı, ama bizde ya hiç ya da az (müstesna) olması gerekmiyor mu?

Sonuç: Biz ne kadar ahlaklı olursak bizi yönetenler de o kadar ahlaklı olurlar; onlar gökten inmediler, bizden çıktılar. Durum bundan ibarettir, tercihler yapılırken ayaklarımız gerçek durumun üstünde olsun.

Son Güncelleme: 26.04.2019 18:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2019-04-25 16:22:29

Gerçeğin 10 yıl sonra mı farkına vardınız yoksa yeni esecek rüzgara doğru yönelme mi var?

Avatar
Çorum-ca 2 2019-04-25 17:40:35

Yaşadığımız toplum hayatında son yıllarda hakim olmaya başlayan "AHLAKSIZ DİN ANLAYIŞI" konusunda oldukça fazla katkınız yok mu acaba? Üzülerek ifade etmek isterim ki; toplumda artık "Dini referans" kimliğinizin yerini "Ahlaksız din anlayışı" referansınız almış durumda. Belki vakitsiz, belki yersiz zamanlarda yapmış olduğunuz bir takım açıklamalar toplum vicdanında asla kabul görmez iken, asıl açıklama yapmanız gereken durumlarda da "fetva ehli olarak" sessiz kalmanız ise vicdanları kanatmıştır. Vesselam...

Avatar
Çorum tabiriyle 2019-04-25 17:00:54

EBEM DÖNDÜ BENDE DÖNDÜM diyor hoca hazretleri vesselam

Misafir Avatar
Doğru 2019-04-25 17:31:29 @Çorum tabiriyle

Hangi dinden olursa olsun ahlaka ihtiyaç var. Aynı zamanda dinsizinde ahlaka ihtiyacı var. Yani dindar olmak, dini vecibeleri yerine getirmek yetmiyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Dost-2 2019-04-26 09:58:34

Hal böyle olunca insan sormadan da edemiyor tabi; ‘daha önceleri neredeydiniz Sayın Hocam Ahlak anlayışınız bir partinin en azından Büyük Şehir Belediyelerini kaybetmesi ile mi depreşti? İslama, Müslümanlara malolmuş, malolmakla da kalmamış; ‘Yolsuzluk hırsızlık değildir fetvanızı verirken Ahlakınızı nereye hapsetmiştiniz? Bir vakıf yurdunda onlarca erkek çocuğuna tecavüz edildiği ortaya çıktığında, bahsettiğiniz bu ‘Ahlak neden aklınıza gelmedi? Örneğin; kendini bilmez bir Milletvekili ‘Başımızda öyle bir liderimiz var ki, Cenab-ı Allahın bütün vasıflarını üzerinde taşıyor derken Ahlak anlayışınız neredeydi?

Avatar
Adem 2019-04-25 17:56:23

Amaca giden her yol mübah diye diye toplumu tüm ahlaki değerlerinden koparan ve adeta batının bin yılda yapamayacağını yapan zihniyet işte bu zihniyettir. Devlet dairelerinde cumaları namaza duracak boşluk yok artık, fakat hepsinin hali ortada. İş yapan yok. Liyakat diye diye oy istediniz, işte liyakatsizlerin devleti Türkiye... Sizin eseriniz hocam, sizin fetvalarınızın eseri

Misafir Avatar
Unutmayalım 2019-04-25 21:59:15 @Adem

Bir de yolsuzluk ve hırsızlık ile ilgili bir değerlendirmesi vardı.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Hoca 2019-04-25 20:26:58

Hayrettin Hoca bunu iş işten geçtikten sonra söylüyor. Sizde şuur, izan ve ileri görüşlülük yok mu? Akp lehine her türlü fetvayı verdiniz. Hangi devlet memuru 30 senede 30 gemi alır. Hiç mi duymadınız. Uyarmadınız. Sizin için üzülüyorum

Avatar
Dost-3 2019-04-26 09:59:10

Daha henüz yerel seçimler öncesinde ‘ falanca partiye verilecek oy un cennete giriş beraati olacağı söylemleri ortalıkta dolaşır iken Ahlak anlayışınız neredeydi? Kamu yönetiminde ehliyetin, liyakatin hiçe sayıldığında, hukukun ayaklar altına alındığında, kadın cinayetlerinde, çocuk cinayetlerinde Ahlak anlayışınız neredeydi? Yanlışı yapanın kendi mahallenizden olması Ahlak anlayışınıza gem mi vurdu? Vs.vs.

Avatar
Dost-4 2019-04-26 09:59:45

Diyeceğim odur ki; yakın dönemlerde toplum vicdanını derinden sarsmış, Allahın rızası olmayan birtakım olaylar karşısındaki duruşunuz ve söylemleriniz maalesef kaba tabirle ifade etmek gerekirse ‘ İslam bu ise ‘ diye başlayan dinden kopuşun anahtarı haline gelmiş ve bunun sonucunda da memlekette DEİZM ve ATEİZM e olan ilgi azımsanmayacak oranda artış göstermiştir. Dini otoritelerin sorumsuzluğunun faturası dine kesilir hale gelmiştir. Dini sadece ritüeller üzerinden anlatıp, ahlakın evrensel normlarını erozyona uğratanlar Hakın huzurunda hesap vermekte zorlanacaklardır. Temenni ederim ki Allah tövbelerinizi kabul etsin. Selam ve dua ile