Yeni yasayı görüştüler

Sosyal güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, 10.09.2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunun ile...

Yeni yasayı görüştüler

Sosyal güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, 10.09.2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunun ile...

02 Ekim 2014 Perşembe 15:40
 Yeni yasayı görüştüler
banner332


Sosyal güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, 10.09.2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 11/09/2014 tarihli ve mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından bir toplantı yaptı.


SGK İl Müdürü Duran Cesur başkanlığında müdür yardımcıları, merkez müdürleri ve şefglerin katılımıyla katılımıyla düzenlenen toplantıda,  6552 sayılı kanunun getirdiği yeni düzenlemelerin uygulamalarda herhangi bir soruna neden olmaması için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, kamuoyunu bilgilendirme maksatlı hazırlanan basın duyurusu hazırlandı.


SGK’dan yapılan açıklamada, yeni yasayla ilgili şu bilgiler aktarıldı;


“Bilindiği üzere, 10/9/2014  tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 11/9/2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


Anılan Kanunun 81 inci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa geçici 60 ıncı madde eklenmiş olup, 11/9/2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren söz konusu geçici maddenin;


-Birinci ve ikinci fıkraları ile Kurumumuzun bazı alacaklarının yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitler halinde ödenmesine imkan sağlanmış,


-Beşinci fıkrası ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan sigortalılık süreleri diğer kanunlara göre durdurulmuş olanların durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin primlerini ödeme hakkı verilmiştir.


Bu bağlamda, geçici 60 ncı madde uyarınca gerek kapsama giren alacakların yeniden yapılandırılması, gerekse durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin primlerin ödenmesi sırasında borçlularca ve sosyal güvenlik il müdürlüklerimizce/sosyal güvenlik merkezlerimizce yapılacak işlemler aşağıda açıklanmıştır.


Yapılandırma Kapsamına Giren Alacaklar


Kapsama giren Kurumumuz alacaklarının türü ve dönemi anılan maddenin birinci ve ikinci fıkralarında düzenlenmiştir.


Anılan fıkralar uyarınca;  


2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin olup, 10/9/2014 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;


-5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan, sigorta primi, işsizlik sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, ek karşılık primi ve sosyal güvenlik destek primi alacakları,


-Yapılandırma başvurusunda bulunulan tarih itibariyle ödenmesi imkanı kalkmamış olan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi alacakları,


- Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı alacakları,


-Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi alacakları,


- 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olanlardan kaynaklanan genel sağlık sigortası primi alacakları,


Sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerlerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere, 11/9/2014  tarihi takip eden ödeme dönemine kadar yersiz olarak ödendiği tespit edilen aylıklara ilişkin alacaklar,


5510 sayılı Kanunda öngörülen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle 30/4/2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezası alacakları ile bunlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları, anılan Kanun kapsamında yeniden yapılandırma kapsamına giren Kurumumuz alacaklarını oluşturmaktadır. 5510 sayılı kanunun Ek 17 . maddesine istinaden hizmetleri silinen tek taksit ödeme hakkına sahip olduklarından 01/10/2014 - 31/12/2014 tarihleri arası saat 17:00 ' ye kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.


Başvuru süresi, yeri ve şekli      


Anılan geçici maddenin üçüncü fıkrasında;


"Bu madde hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların;


a) Bu maddenin yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren; birinci fıkranın (d) bendinde belirtilen borçlular yedi ay içerisinde, diğer bentlerde belirtilen borçlular ise üç ay içerisinde Kuruma başvuruda bulunmaları gerekir."  hükmü yer almaktadır.


Bu bağlamda geçici 60 ncı maddede öngörülen yapılandırma hükümlerinden yararlanabilmek için;


-5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan alacaklar ile sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerlerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilerek yersiz olarak ödendiği tespit edilen aylıklara ilişkin alacaklar için en geç 31/12/2014 tarihine kadar,


-5510 sayılı Kanunun 60 ncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan genel sağlık primi alacakları yönünden en geç 30/4/2015 tarihine kadar, başvuruda bulunulması gerekmektedir.


Geçici 60 ncı madde uyarınca yeniden yapılandırma başvurularının 1/10/2014 tarihinden itibaren yapılması gerekmekle birlikte Kanunun yayımlandığı 11/9/2014 tarihinden 30/9/2014 tarihine kadar yapılan başvurular da kabul edilecektir.


5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1 fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların, mevcut prim borçları ile bu borçları yapılandırılmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarının bilgilendirilmesi amaçlı olarak görüntülenmesine imkan sağlayan program hizmete açılmıştır.


5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalısı olanlar, TC kimlik numaraları ile www.sgk.gov.tr internet sitesindeki "E-SGK" bölümünden sorgulama yapabilmektedirler.


Kurumumuz alacaklarımızın yapılandırılmasına ilişkin bu düzenlemeden tüm ilgililerin yaralanabilmesi ve azami faydanın sağlanabilmesi için söz konusu uygulamanın kamuoyuna duyurulması ve bu konuda sigortalılarımızın bilgilendirilmesi büyük önem arz etmektedir.”
Son Güncelleme: 02.10.2014 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316