Sobacı’dan çok önemli uyarı

Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı, koronavirüsle ilgili sağlık kuruluşlarının verdiği tedavilerin uygulanmasını istedi.

07 Aralık 2020 Pazartesi 15:24
Sobacı’dan çok önemli uyarı

Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı, koronavirüsle ilgili sağlık kuruluşlarının verdiği tedavilerin uygulanmasını istedi.

Sobacı, son zamanlarda sosyal medya hesaplarında ve bazı basın yayın organlarında uygulanan tedavi yöntemleri hakkında vatandaşlarımızı tedirgin edici söylem ve paylaşımlarda bulunulduğunun müşahede edildiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın bu tür paylaşımlara itibar etmemeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve sağlık kuruluşlarımız tarafından verilen tedavilere riayet etmeleri kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Tedavide yaşanacak bir gecikmenin hastalar için daha ağır sonuçlara yola açacağı ve istenmeyen ölümlere neden olabileceği unutulmamalıdır.”dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 salgınını 30 Ocak’ta, Uluslararası Boyutta Halk Sağlığı Acil Durumu olarak sınıflandırmış, ilk salgının başladığı Çin dışında 113 ülkede COVID-19 vakalarının görülmesi, virüsün yayılımı ve şiddeti nedeniyle 11 Mart’ta Pandemi (küresel salgın) ilan edilmiştir. Ülkemizde COVID-19 ile ilgili çalışmalar 10 Ocak’ta başlamış ve 22 Ocak’ta T.C. Sağlık Bakanlığı "Bilimsel Danışma Kurulu” ilk toplantısı gerçekleştirmiş, 25 Ocak’ta "COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) Rehberi” yayımlanmıştır. Rehber güncel DSÖ önerileri ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda hazırlanmakta ve sürekli olarak güncellenmektedir. Bu rehber COVID-19 enfeksiyon zinciri (kaynak, bulaşma yolu, duyarlı kişiler), vaka tanımları, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek; salgın yönetimi, COVID-19 vakası veya temaslısı ile karşılaşıldığında izlenmesi gereken strateji ve uygulamalar hakkında yol göstermek amacı ile hazırlanmaktadır.

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu hastalığa karşı antiviral tedavide, insanlarda daha önce başka hastalıkların tedavisi için ruhsatlandırılmış, bu endikasyonlarda yaygın bir şekilde kullanılmış, güvenli olduğu gösterilmiş ve in vitro olarak SARS-CoV’ye etkili olduğu belirlenmiş ilaçlar kullanılmaktadır.

Antiviral tedavinin, hem influenzada hem de SARS’ta (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) hastalık seyrinde daha erken başlatıldığında yarar sağladığı bilinmektedir. COVID-19 hastaları için de antiviral tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanması, hastalığın ilerlemesi ve istenmeyen komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için yararlı olduğu bildirilmektedir. Aksi halde hastalık ağırlaşana kadar tedaviye başlamadan beklemek, hastalığın seyrinin değiştirilebilir olduğu erken dönem tedavi fırsatının kaçırılmasına sebep olabilir.

Ülkemizin tamamında olduğu gibi İlimizde de COVID-19 olası vaka tanımına uyan hastalar için standart protokoller ve Bilimsel Danışma Kurulu’nun hazırladığı, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği standart önlemler alınarak tanı ve tedavi işlemleri rutin şekilde yürütülmektedir. Son zamanlarda sosyal medya hesaplarında ve bazı basın yayın organlarında uygulanan tedavi yöntemleri hakkında vatandaşlarımızı tedirgin edici söylem ve paylaşımlarda bulunulduğu müşahede edilmiştir. Vatandaşlarımızın bu tür paylaşımlara itibar etmemeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve sağlık kuruluşlarımız tarafından verilen tedavilere riayet etmeleri kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Tedavide yaşanacak bir gecikmenin hastalar için daha ağır sonuçlara yola açacağı ve istenmeyen ölümlere neden olabileceği unutulmamalıdır.”

Son Güncelleme: 10.12.2020 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dt ye 2020-12-08 14:27:28

siz değişik adamlarla karsılaşmamışsınız.Sayın Sobacı son 30 yılın en iyi müdürü.Babacan,insancıl,egosu olmayan gerçek bir müdür.Sağlık Camiasında herkes onu çok bilir.

Avatar
selma 2020-12-08 16:31:33

10 yıl önce gece saat 2.30 da babamı acile getirdik.doktor beyi aradılar.hemen geldi.acil ameliyata aldı.Babam sağlığına kavuştu.Doktorluğu da insanlığıda mükemmel.Allah uzun ömürler versin işini rast getirsin.Hastaların duaları sizinle.

Avatar
ali haydar 2020-12-08 17:16:39

mesaiye zamanında gelmeyeceksin,işini düzgün yapmayacaksın.ceza alınca da feryadı basacaksın.Buna Allahta kuluda razı olmaz.

Avatar
Mustafa Kaya 2020-12-08 19:46:55

Siz ortada dolanın gezin covit haritası kıpkızıl olsun il sağlık müdürü yokmuş diyin günde 16 saat çalışan insana bilip bilmeden konuşuyorsunuz.Eleştirenlere söylüyorum kendi adamınız gelsin diye yerleşsin diye her iftirayı atarsınız.Sizin hesabınız varsa Allah’ın da hesabı var.

Avatar
Hasan Yılmaz 2020-12-08 19:29:23

88 den beri Çorum da sigorta hastenesi devlet be hastasinde bir çok yerde çalıştım.Ömer Sobacı Çorumun görüp görebileceği en kişilikli en şahsiyetli adamıdır.Dürüstlüğüne laf edilemez.Burda sallayıp tutanlara sesleniyorum ömer sobacı hanginizin yemini suyunu
kestiyse iyi etmiş.Gördüğünüzde el pençe durduğunuz adamlara klavyede anca atıp tutarsınız.

Avatar
Çorum 19 2020-12-09 13:51:09

Arkadaş nedir Omer beyin sizlerden çektiği ne oldu olmayacak iş istediniz de onu mu yaptırmadı yeter artık kendinize gelin

Avatar
Dt 2020-12-08 08:34:46

Başka bir şehirde il sağlık müdürü olsaydı 1 yıl bile görev yaptırmazlardı bu kişiye.

Avatar
Boylesi 2020-12-08 12:40:49

Bizim siyasilerede boylesi lazim zaten.