Bu açıklama tüm Çorumlular'ı ilgilendiriyor

Çorum’da sokaklarda çocuk yaşta dilendirilen veya çalıştırılan çocukların görülmesi halinde ihbar edilmesi istendi.

10 Kasım 2020 Salı 22:42
Bu açıklama tüm Çorumlular'ı ilgilendiriyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmletler Müdürlüğü, Çorum’da sokaklarda çocuk yaşta dilendirilen veya çalıştırılan çocukların görülmesi halinde Polis 155, Zabıta 153 ve Sosyal Hizmetler:183 numaralarına ihbar etmeleri istendi.

VATANDAŞA DA SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Kurumdan yapılan açıklamada, özellikle sokakta dilencilik ve çalıştırılma sonucu çocukların istismara açık hale getirildiği hatırlatılarak, bu konu ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Çorumlular’ın mücadele etme sorumluluğu bulunduğu ifade edildi.
İşte o önemli açıklamanın detayları;

“Çocuğun zihinsel, bedensel, ruhsal ve genel olarak sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen çocuk işçiliği ve dilendirilmesi, uluslararası ve ulusal çapta hâlâ en önemli sorunların başında gelmektedir. Çocuklar çoğu zaman okula devam edememekte veya zorunlu eğitimlerini yarıda bırakmakta ve dolayısıyla, ileriki çalışma yaşamları için gerekli olan donanımdan mahrum kalmaktadır. Bu durum sadece çocuğun yetişkinlik hayatını olumsuz yönde etkilemekle kalmayıp, ülkenin üretkenlik düzeyini de düşürmektedir. Çocukların özellikle zor koşullar altında uzun süreli çalıştırılması ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz yönde etkilemekte, uzun vadede bu çocukların üretken bireyler yerine yardıma ve desteğe muhtaç kişilere dönüşmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla, bugün ucuz işgücü olarak görülen çocuk emeği, uzun vadede ülke için çok pahalı bir emek haline dönüşmektedir.

MOBİL EKİPLER SAHADA

Ülkemizde çocuk işçiliğini önlemek amacıyla gerekli yasal düzenlemeler mevcuttur ancak yasal olmayan yollar ile çalıştırılan veya dilendirilen çocuklara yönelik Emniyet Müdürlükleri, Zabıta, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri sahada Mobil Ekiplerce çalışmalarını yürütmektedir. Mobil Ekipler sokakta çalıştırıldığı veya dilendirildiği tespit edilen çocuklar ve aileleri hakkında gerekli işlemleri ve müdahaleleri yapmaktadır.

AYNİ VE NAKDİ YARDIMLAR YAPILIYOR

İlimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Sosyal Ekonomik Destek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından çeşitli yardımlar (ekonomik, eğitim yardımı, aşevi tarafından yemek yardımı vb.), Çorum Belediye Başkanlığı tarafından gıda bankası aracılığıyla gıda yardımı, Kızılay ve benzeri sivil toplum kuruluşları tarafından değişik ayni ve nakdi yardımlar ile vatandaşlar tarafından da zekât, fitre, ayni ve nakdi şeklinde yardımlar yapılmaktadır. Dolayısıyla mağdur vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaktadır. Buna rağmen vatandaşın dini ve manevi duygularını istismar ederek hala cadde, sokak ve cami önlerinde dilendirilen ya da çalıştırılan çocuklara rastlanabilmektedir, çocukların bu şekilde dilendirilmeleri ve sokakta çalıştırılmaları onları istismara açık hale getirmektedir.

HALKIMIZIN MÜCADELEDE SORUMLULUĞU VAR

Aynı zamanda bu konu ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile halkımızın mücadele etme sorumluluğu bulunmaktadır, dilenen ve sokakta çalışan çocuklara herhangi bir şekilde para vermek, yardım etmek onları sokağa mahkum etmekte, onlara iyilik yerine kötülük yapılmaktadır. Bu yüzden bu konuda gerekli hassasiyetin oluşturulabilmesi için farkındalık çalışmaları yapılmaktadır ve bu sayede çocuk işçiliği ve dilenciliğin bitirilmesi konusunda İlimizde kararlı adımlar atılmaktadır.

BU KURUMLARA İHBAR EDİN

Vatandaşlarımızın yasal olmayan bir şekilde çalıştırılan ya da dilendirilen çocuklarla karşılaştıklarında Polis:155, Zabıta:153 ve Sosyal Hizmetler:183 numaralarından ihbarda bulunmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın hassasiyet göstereceği bu konuda yapılan ihbarlara ilgili kurumlar gerekli müdahaleyi yapmaktadırlar.” 
 

Son Güncelleme: 12.11.2020 20:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin 2020-11-11 01:27:40

Gazi caddesi valilik kavşağı yakınında dilenen cocuklar bayan sürücüler para vermeyince arabaya yumruk atıyor. Aradık ama öğleden sonra aynı çocuk dilenmeye devam. ayrıca elimde boş tüple dolaşan ve trafik ışıklarını mesken tutan yetişkin ve çocuklar içinde önlem alınmalı.

Avatar
Camii önü 2020-11-10 23:51:48

Dilenciler cami önünde bebek ya da çocukları kullanarak vicdan istismarı yapıyor.

Avatar
ARAMAYIN BOŞUNA, DEVLET BAKMIYOR 2020-11-11 12:45:35

Siz haber yaptınız. İyide bunların hiç biri görevini yapmıyor. Zabıta ve sosyal hizmetler bakması lazım. Ana caddelerde bile tüple dolaşan, çocukları dinlendiren ÇETELER rahat rahat iş tutarken ZABITA UYUYOR DEMEKTİR. Açık ve net ZABITA İŞİNİ YAPMIYOR. Polisin işi başından aşgın ne yapsın.

Avatar
Mehmet 2020-11-11 12:52:56

Allah aşkına yukarıdaki haber her sene birkaç kez yapılır da sadece haberde kalır.Cumartesi günleri Çorum’a akın akın dilenciler geliyor.Polis,zabıta gördüğünde arkasını dönüyor.Çocuklar,kadınlar,yaşlılar,elinde tüp ile neredeyse emeklinolacaklar,bir dakka beni dinler misin ben dilenci değilim diye söze başlayan iyingiyimli bayanlar hepsini saat kulesi ve civarında cumartesi günleri mutlaka görürsünüz.Eğer isterseniz sizi kimse aramadan onları bulursunuz.

Avatar
KESANLİ19 2020-11-11 10:11:08

POLİSİ NE ZAMAN ARADIYSAM HİÇ GELMİYOR, KAZA HIRSIZ TERÖR İHBARINA BİLE BAKMIYORLAR

Avatar
Çorum 2020-11-11 09:47:04

Fatih cad yunus marketin önündeki çöpe her gün çocuklu aileler geliyor ve çöpten çarık çürük yiyecek topluyorlar. Üstlerinde incecik montu olan çocuklar büzüşüp oturmuş çöpün yanına çok üzücü.
Bizim çocukluğumuzda hiç böyle şeyler görmezdik ne oldu bu memlekete.

Avatar
trafik ışığı 2020-11-11 10:26:20

son 3-4 aydır birçok ılıkta görülmeye başlandı çocuklar, bu şekilde bir açıklama isabet olmuş.

Avatar
ARAMAYIN BOŞUNA, DEVLET BAKMIYOR 2020-11-11 14:04:04

Siz haber yaptınız. İyide bunların hiç biri görevini yapmıyor. Zabıta ve sosyal hizmetler bakması lazım. Ana caddelerde bile tüple dolaşan, çocukları dinlendiren ÇETELER rahat rahat iş tutarken ZABITA UYUYOR DEMEKTİR. Açık ve net ZABITA İŞİNİ YAPMIYOR. Polisin işi başından aşgın ne yapsın.