Çorum MÜSİAD’tan Akıllı Kent Projesi

MÜSİAD, yine bir kırsal kal-kınma projesi olan Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor.

Çorum MÜSİAD’tan Akıllı Kent Projesi

MÜSİAD, yine bir kırsal kal-kınma projesi olan Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor.

19 Ekim 2020 Pazartesi 15:25
Çorum MÜSİAD’tan Akıllı Kent Projesi
banner332

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan ve Türkiye ekonomisinin kalkınmasına yönelik geliştirdiği projelerle öne çıkan MÜSİAD, yine bir kırsal kal-kınma projesi olan Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor. Kırsal yaşamı şehir standartlarında yeniden yapılandırmayı hedefleyen bu proje kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşümü hedefliyor.
Türkiye, 3 milyona yakın tarımsal işletmeye; 5 ila 5,5 milyon nüfus arasında değişen tarımsal istihdama ve beldeler dahil 36 binden fazla köy yerleşimine sahip.
Her dört kişiden birinin kırsal alanda yaşadığı ülkemizde, tarım ve kırsal kalkınma politi-kaları her dönemde önemini koruyor. Çünkü bir ülkenin tarım gücünü üretim gücü be-lirliyor.
Köylerden büyükşehirlere göçlerin devam ettiği Türkiye’de bu göçün durması için kır-sal hayatı konforlu hale getirmek gerekiyor.
11 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan MÜSİAD kırsal alanda yaşam kalitesi yüksek ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturma amacıyla Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor.  Bugün bu projenin duyurulması için Ta-rım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı bir basın toplantısı yapıldı.

3 BİN KİŞİYE KIRSAL ŞEHİR HAYATI SUNULACAK

Tarım ve kırsal kalkınma alanında yapılan projeleri yakından takip ettiğini belirten  Dr. Bekir Pakdemirli “Ülkemizin geleceğinin tarım olduğunu gösteren MÜSİAD’ın Akıllı Ta-rım Kent Projesi’ne katkıda bulunan herkese teşekkür ederim” dedi.
Pandemi dönemini kırsal kalkınma için bir fırsat olarak gördüklerini anlatan Pakdemirli,  MÜSİAD’ın projesindeki “akıllı” kelimesinin öneminin de altını çizdi. Tarımda teknoloji kullanımını artırmak gerektiğini vurgulayan Pakdemirli  “Tarımda üretim gücüne sahip bir ülkeyiz. Pandemi sonrasında bir çok ülkede raflar boş dururken Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe hiçbir problem yaşamadık. Pandemi sürecinde gıda milliyetçiliğinin daha da öne çıktığını gördük. Bu önümüzdeki yıllarda da gündemde olacak. Dolayısıyla bizim tarımdaki gücümüzü daha da artırmak için tarım sektöründeki projelere sıkı sıkı sarılmalıyız” diye konuştu. 
Toplantıda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise projenin hedefi ile ilgili şu bilgileri verdi: 
“Türkiye’nin ihracatının  yüzde 30’u tarıma dayalı sanayicilerce gerçekleştiriliyor. Esa-sen Türkiye’ye net döviz kazandıran, yani ticaret açığı vermeyen sektörler, sadece tarım ve tarıma dayalı sanayi kategorisinde yer alıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayınlanan yeni raporuna göre, küresel  tarım-gıda ticareti, 1995’ten bu ya-na iki kattan fazla artarak 2018 yılında 1.5 trilyon dolara ulaştı. Bu artışta dünya topla-mının üçte birinden fazlasını oluşturan gelişmekte olan ülkelerin yükselen ihracatı etki-li. Yani Türkiye için avantajlı bir seyir söz konusuyken, bizler yeni projeler ve atılımlarla, Türkiye’nin tarımda yaklaşmış olduğu yukarı yönlü hareketini, daha da hızlandırmayı, güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda hayata geçireceğimiz MÜSİAD Akıllı Tarım Kentler projesi, tarım, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanları başta olmak üzere kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmaları ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşüm içeriyor.”
Bu proje ile 400 milyon liralık ticaret hacmine ulaşılacağını belirten Kaan, 500 aile, bin çalışan olmak üzere 3 bin kişiye kırsal şehir hayatı sunulacağının da altını çizdi.

PROJENİN 5 ANA BAŞLIĞI  VAR

Projenin detayları hakkında konuşan MÜSİAD Kırsal Kalkınma Komitesi Başkanı Ab-dullah Eriş ise, kendi kendine yetebilen, üreten geliştiren aynı zamanda sosyal yaşa-mından ödün vermeyen, doğal ve akıllı yaşam kültürünü oluşturmayı hedefleyen Akıllı Tarım Kentler Projesi’nin beş ana başlığı kapsadığını anlattı.  
Bunlardan ilki Dijital Akıllı Tarım Üretim Sistemi. Tarımda inovatif gelişmelerin, tarımsal meteoroloji, erken uyarı sistemi, sulama ve gübreleme otomasyonları, akıllı gübre yöne-timi, hassas ilaçlama, izlenebilirlik yazılımları gibi tarımsal modernizasyon uygulamala-rıyla çevre, teknoloji ve inovatif ilkelerinin Akıllı Tarım Kentlerde uygulanması planlanı-yor. Kurulacak ekosistemde KOBİ ölçeğinde 250 işletme kurulması hedefleniyor.
İkinci başlık ise Ortak Akıl Üretim Ekosistemi. Kırsaldaki en büyük sorun, ortak üretim kültürünün olmayışı. Akıllı Tarım Kentlerde en önemli kriterlerin başında beraber ortak çalışabilme ve beraber üretip kazancı adil bir şekilde paylaşma olgusu amaçlanıyor. Makine parkı, düve merkezi, kesimhane, yem ve ürün siloları, hayvan bakım merkezi gibi işletmeler ortak akıl üretim ekosisteminin altında kurulacak.
Yüksek Refah ve Yaşam Ekosistemi başlığında ise şehirde bulunan imkanlar ile kırsal-da bulunan doğal yaşamı bir araya getiren ekosistem hedefleniyor. Şehirlerde aranan yüksek refah yanında kaliteli ve doğal yaşamı bir arada sunmak için müstakil ve bahçeli konutlar, eğitim kurumları, kafe ve lokantalar, AVM, spor salonu sinema ve tiyatroların da kırsalda kurulması amaçlanıyor.
Projenin önemli ana başlıklarından bir diğeri ise Üreten ve Değiştiren Sosyal Ekosis-tem. Kırsalda yaşayanların kendilerini geliştirebilecek ve sosyalleşebilecek imkanları kısıtlı. Tarım Kent ile kişiler hem hobilerini yerine getirerek sosyalleşecekler hem de üre-time katkı sunacaklar. Bu kapsamda el sanatları merkezi, resim ve müzik atölyeleri sü-rekli eğitim merkezleri kurulacak.
Son başlık ise Ortak Akıl Yönetim Ekosistemi. Çünkü bu ekosistemin ortak akıl ve pro-fesyoneller tarafından yönetilmesi planlanıyor.

Son Güncelleme: 19.10.2020 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316