‘Gülen sistemi ele geçirmek istedi’

Özgür-Der Çorum Şubesi 2014-2015 yılı ilk konferansı ‘Değişim Süreci ve İslami Cemaatler’ konu başlığı ile...

‘Gülen sistemi ele geçirmek istedi’

Özgür-Der Çorum Şubesi 2014-2015 yılı ilk konferansı ‘Değişim Süreci ve İslami Cemaatler’ konu başlığı ile...

22 Aralık 2014 Pazartesi 12:40
 ‘Gülen sistemi ele geçirmek istedi’


Özgür-Der Çorum Şubesi 2014-2015 yılı ilk konferansı ‘Değişim Süreci ve İslami Cemaatler’ konu başlığı ile Araştırmacı-Yazar Musa Üzer sundu.


Değişim kavramı üzerinde durarak sözlerine başlayan Musa Üzer, güncel tartışmalarının ve kavramların sol ve liberal menşeli olduğunu, teorik ve ideolojik değerlendirmeler ve doğru okumanın zorunluluğuna değindi. Bilgi üretilmeyince, kaçınılmaz olarak baskın düşüncelerden ödünç almak zorunda kalındığını ifade eden Üzer, bilgilenmenin İran, Kürt milliyetçiliği ve dar İslami bakış açısına göre şekillendiğini ve yazarlar eliyle bu argümanların kullanıldığını söyledi.


Türkiye’de İslami cemaatlerde kırılma noktasının 28 Şubat olduğunu hatırlatan Üzer, sözlerine şöyle devam etti.” Sistemi tanımamaktan kaynaklı 28 Şubat yeterince algılanamadı ve vakıa doğru okunamadı. Bunun sonucu olarak gerek kimliksel, gerekse örgütsel olarak dağılma ve çözülmeler oldu. Yaşananlar Müslümanlar arasında zaten var olan komploculuk hastalığını daha da ilerletti.”


Kitabi olmaktan çok şifai bir bilgilenme söz konusuyken, günümüzde hurafelerin azaldığı, kitabileşmenin arttığı bu süreç yaşandığını belirten Üzer, ancak bu süreç cemaat olma çabası yerine STK formunu hızlandırmış ve gizli kapaklı yapılanmadan, kişisel gelişim, değerler eğitimi gibi formlar üzerinden seküler merkezli oluşumlara dönüştüğünü söyledi.


İslami camiaların maalesef büyük kısmının siyasal, sosyal bir gelecek tasavvuru olmayan, sahip oldukları unsurları muhafazaya endeksli mikro yapılar olduğunu hatırlatan Üzer, siyasal olaylara karşı metodoloji eksikliğinin varlığına ve AK Parti’nin politik tasavvurunun şekillendirdiği son dönem politikaları ile şahsiyet, özgüven kazanan yapıların değişim ve dönüşümüne değindi.


AK Parti iktidar süreci hakkında da bilgiler veren Üzer, 2003-2007 yılları ekonomik politikalar merkezli toplumsal iyileştirmelerle, Kemalist laik sistemi dönüştürmek değiştirmek çabasına içinde olunduğunu ve bundan da kısmen de olsa başarı olduklarını söyledi.


Gülen camiası ile ilişkilere de vurgu yapan konuşmacı, camianın kuruluş tezini küresel güçleri ürkütmeden, sistemi ele geçirmek olarak tanımladı. AK Parti ile Gülen Camiası arasında kırılmanın dindar nesil ve İsrail ile olan ilişkilerden kaynakladığını, camianın altın nesil projesi varken, dindar nesil projesinin çatışmayı alevlendirdiğini söyledi.


AK Parti’nin çözüm süreci ile aldığı riske de vurgu yapan Üzer, Türkiye’de var olan milliyetçilik düşüncesine rağmen gelinen noktanın önemine değindi. Ancak; Kürt bölgelerinde yükselen milliyetçik akımının varlığına da değinerek, gelinen noktayı ve kaygıları örnekler vererek anlattı.


Suriye ve Kobani üzerinde yaşanan bilgi kirliğine vurgu yapan Üzer, Esed ve İran lobisinin siyasal ve sosyal gündemlerdeki etkilerden bahsetti. Örgütlü bir yapının medya eli ile neler yapabildiğini Kobani üzerinden örneklendirerek algı oluşturularak IŞİD üzerinden PKK’nın nasıl meşrulaştırılmaya çalışıldığı ve küçük bir şehir olan Kobani’nin nasıl tüm Suriye’de yaşanan zulmün ve zalimliğin önüne geçirildiğini anlattı.


İslami cemaatlerin itikat olarak homojenleşmesinin önemini vurgulayan Üzer, şu anda toplumsal alanın müsaitliğine ve yapılacak çalışmaların gerekliğine değindi ve her camianın yapabileceği, söyleyeceği bir sözünün olduğunu söyleyerek, yeter ki gayret edilmesi gerektiğini kaydetti.


Program soru cevap ve karşılıklı görüş alış verişlerinin ardından sonra erdi.Son Güncelleme: 22.12.2014 14:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çorumlu 2014-12-22 15:24:03

vurun abalıyaaa.... bu ne yaaa deve bile boynunun eğriliğini cemeaate bağlayacak.... milletin hafızasıyla dalga geçmeyin artık yeterrrrrrrr . av mevsimi filminde katili ararken bakış açısını değiştiriyor polis ve katil burnunun dibinde çıkıyorr..... anlayanaaaaa