İhracatçıları Eximbank’a davet ettiler

Türk Eximbank Samsun İrtibat Bürosu Pazarlama Yöneticisi Azem Kasap, Çorum’daki...

İhracatçıları Eximbank’a davet ettiler

Türk Eximbank Samsun İrtibat Bürosu Pazarlama Yöneticisi Azem Kasap, Çorum’daki...

20 Ağustos 2014 Çarşamba 16:14
 İhracatçıları Eximbank’a davet ettiler


Türk Eximbank Samsun İrtibat Bürosu Pazarlama Yöneticisi Azem Kasap, Çorum’daki ihracatçı firmaları, Eximbank’ın ihracata yönelik finansman avantajlarından faydalanmaya davet etti. 2013 yılında Türk Eximbank tarafından 19.7 milyar dolar kredi ve 8,4 milyar dolarlık sigorta desteği olmak üzere Türkiye ihracatına toplam 28,1 milyar dolarlık destek sağlandığını belirten Kasap, bu tutarın, Türkiye’nin toplam ihracatının % 18’ine tekabül ettiğini vurguladı.


İHRACATA DESTEK VEREN TEK KURULUŞUZ


Bankanın ihracatçılara tanıdığı fırsatlar hakkında bilgi vermek üzere TSO’yu ziyaret eden Pazarlama Yöneticisi Kasap, “Ülkemizin tek resmi ihracat kredi destek kuruluşu olan Türk Eximbank, ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ile yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandırılması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat maksadına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesi alanlarında faaliyet göstermektedir” dedi.


İhracatçılara, döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalara, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlere ve alıcılarına kredi ve sigorta desteği sağladıklarını ifade eden Kasap; kısa – orta – ve uzun vadeli yurt içi kredi programları, uluslararası kredi programları ve ihracat kredi sigortası gibi paketlerle hizmetler verdiklerini kaydetti.


EXİMBANK KREDİLERİNE KGF’DEN FİNANSMAN DESTEĞİ


Kredi Garanti Fonu (KGF) Çorum Bölge Müdürü İlhan Çamlıbel de, Eximbank’tan kredi kullanmak isteyen ihracatçılara KGF olarak kefalet desteği sağladıklarını söyledi.. ‘Türk Eximbank’ın doğrudan kullandırdığı kredilerde Kredi Garanti Fonu kefaleti asli teminat olarak kabul edilmektedir’ diyen İlhan Çamlıbel, “Eximbank’ın kredilerine yüzde 100 kefalet vermekteyiz. Kobi başına KGF kefalet limiti azami 1 milyon 400 bin TL’ye ve muadili yabancı paralara kadar, bir risk grubu oluşturan KOBİ’lere limitini aşmamak üzere azami 2 milyon TL’ye ve muadili yabancı paraya kadar kefalet verilebilmektedir” diye konuştu. Çamlıbel, Eximbank kredisi kullanacak firmaların kefalet talebi için Çorum Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında faaliyet gösteren KGF şubesine doğrudan başvurabileceklerini sözlerine ekledi.


CARİ AÇIKLA MÜCADELEYE İHRACATLA KATKI SAĞLAYIN


Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal da, Türkiye’nin en büyük sorununun cari açık olduğunu söyledi. Türkiye’de üretilmediği için yurt dışından ithal edilen özellikle teknolojik aletlere getirilen taksit sınırlandırması ve bazı mallardaki ÖTV artışının, ülkenin ithalatını bir hayli düşürdüğünü belirten Başaranhıncal, “Ülkemiz, cari açıkla türlü yöntemlerle mücadele etmektedir. İş dünyası olarak bizler de bu mücadeleye, ihracat yaparak katkı sağlayabiliriz. Gerek Eximbank’ın uygun koşullarla sağladığı kredi paketleri, gerekse bu kredilere Kredi Garanti Fonu’nun kefalet sağlaması, ihracatçılarımızın finansa erişimini kolaylaştırmaktadır. Türk ihracatçısına sağladığı katkılardan dolayı Eximbank’a ve tüm iş dünyasına sağladığı kefaletlerden dolayı Kredi Garanti Fonu’na teşekkür ediyorum” dedi.
Son Güncelleme: 20.08.2014 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110