Karadağ, insan haklarını anlattı

15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi’nde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla insan hakları konferansı gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Ak Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, katıldı.

Karadağ, insan haklarını anlattı

15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi’nde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla insan hakları konferansı gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Ak Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, katıldı.

08 Aralık 2016 Perşembe 21:41
Karadağ, insan haklarını anlattı
banner332

15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi’nde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla insan hakları konferansı gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Ak Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, katıldı.


AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, İnsan Haklarının tarihsel gelişimi ve Dünya İnsan Hakları algısı üzerine düşüncelerini açıkladı.


Karadağ, “Bu yıl, çağdaş insan hakları belgelerinin anayasası olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 68. yıldönümünü kutluyoruz. 
10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kabul ve ilan etti. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, insan hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak evrensel anlayışın yansımasıdır.

Beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de insan haklarına saygı, Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri arasındadır. 
Temel hak ve özgürlüklerin sürekli ileri götürülmesi yönündeki politikalarımız, kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini yerleştirme ve derinleştirme hedefleriyle de örtüşmektedir. Bu çerçevede, 2010 Eylül ayında halkımız tarafından benimsenen Anayasa değişiklikleriyle önemli bir mesafe alınmıştır.

Türkiye, her geçen gün daha da olgunlaşan demokrasisiyle, insan haklarına, hukuk devleti ilkesine olan bağlılığıyla dünyada ve bölgemizde örnek bir konumda yer almaktadır. 
Hükümetimiz, Türkiye’nin ileri demokrasi adımlarına hız verdiği gibi, bölge ülkelerindeki demokratik değişim ve dönüşüm süreçlerine, halkların meşru taleplerine, insan haklarının geliştirilmesine de destek olmaktadır ve bu yöndeki yapıcı çabalarını sürdürecektir. Hz. Peygamberimiz, insanın dirisine değer verdiği gibi ölüsüne de değer vermiştir. “Bir gün ashabıyla otururken yanlarından bir Yahudi cenazesinin geçtiğini fark edince hürmeten ayağa kalkmıştır. Yanındakiler bu durumu yadırgamış olmalılar ki, “Ya Resûlallah, bu bir Yahudi cenazesidir.” deyince Hz. Peygamber, “O insan değil midir?” cevabını vermiştir.

Bizlerde Müslüman Türk toplumu olarak hiçbir zümreyi ayırmadan sevgi, saygı, dostluk duygularımızı geliştirerek insanı insan olduğu için sevmekteyiz. 
Dünya mültecilerinin sıkıntılarıyla boğuşan, insan yaşamını ve onurunun hiçe sayıldığı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde Hükümetimiz ve Aziz Milletimiz; savaş, çatışma ve baskı sonucunda evlerini ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin sorunlarına duyarsız kalmayarak açık kapı politikası uygulamış, çatışmaların yaşanmaya başladığı ilk günden beri bize sığınan herkesi sevgi ve merhametle kucaklamış, yaralarını sarmak için büyük bir çaba sarf ederek bu trajediye adeta kulaklarını tıkayan dünya ülkelerine insanlık dersi vermiştir.

Son birkaç aydır Akdeniz’de kıyıya sadece bedenler değil, vicdanlar da vurmaktadır. Dünya bu katliamlara sessiz kalırken, Türkiye olarak komşuluk ilişkilerimiz, tarihsel bağlarımız ve ensar anlayışıyla; şehirlerimizi, yüreğimizi Suriyeli ve Iraklı mültecilere açmış bulunmaktayız. 
Sevgili Peygamberimizde Veda Hutbesinde bu konuya şöyle vurgu yapmaktadır. “Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır.”

Bu düşüncelerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününün tüm Dünya ve Türkiye vatandaşları için huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum. Aylardır Ortadoğu ve Akdeniz’de yaşanan dramın son bulmasını ve tüm dünya mültecilerinin güvenli ve insani koşullarda bir yaşama ulaşmasını diliyorum. Terörden kaynaklı insan hakları ihlallerinin son bulduğu, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları değerlerinin tam manasıyla yaşandığı günlerin temennisiyle Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyoruz” diye konuştu. Programın akabinde Ak Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ'a hediye takdim edildi.

 

Son Güncelleme: 08.12.2016 21:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316