‘Paket tamam ama beklentileri karşılamıyor’

Şube başkanları ve il temsilcileri ile bir araya gelen Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatçi...

‘Paket tamam ama beklentileri karşılamıyor’

Şube başkanları ve il temsilcileri ile bir araya gelen Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatçi...

02 Ekim 2013 Çarşamba 11:47
 ‘Paket tamam ama beklentileri karşılamıyor’
banner332


Şube başkanları ve il temsilcileri ile bir araya gelen Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatçi, demokratikleşme paketini değerlendirildiği toplantıda, “Demokratikleşme paketi, ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ idealine yönelik heyecan, inanç ve umutları artırmıştır.” dedi.

Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’ ile birlikte Türkiye'nin demokratikleşme sürecine, milletimizin özgürleşme hamlelerine, darbe ve vesayet kalıntısı yasakların bir bir temizlenmesine tanıklık etmenin hazzını ve onurunu yaşadıklarını belirten Saatçi, açıklanan pakette bazı eksiklikler olmasıyla birlikte paketin memnuniyet verici olduğunun altını çizdi.

‘Yargı, asker ve emniyet mensuplarının başörtüsü özgürlüğünün dışında tutulması doğru değil’

Saatçi, “Kamuda başörtüsünün serbest olması sevindirici ve kadına yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırması açısından çok önemli bir adımdır. Yargı, asker ve emniyet mensuplarının başörtüsü özgürlüğünün dışında tutulmasını doğru bulmuyoruz. Kamu çalışanları için Cuma namazı düzenlemesi ve kamu kurumlarında mescit yapılması gibi bazı taleplerin yerine getirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

İlkokullarda öğrenci andının kalkmasını eleştiren bazı konfederasyon ve sendikalara tepki gösteren Saatçi, “Birileri bunu 'Türküm, doğruyum' demek yasaklanıyor noktasına götürüyor, hayır zorla çocuklara okutulması kaldırılıyor. Bunu ısrarla söyleyen sendikalara konfederasyonlara çağrım; serbestsiniz, her sabah genel başkanlarınızla bir araya gelin ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ diye söyleyin. Çalışkan ve doğru olmaya gerçekten ihtiyacınız var.” diyerek sendikaları eleştirdi.

Kamuda başörtüsünün serbest olması için 12 milyon 300 bin imza topladıklarını ve sivil itaatsizlik eylemleriyle söz konusu yasağı fiilen ortadan kaldırdıklarını belirten Saatçi, “Paket sayesinde kamuda başörtüsü sorununun hukuki olarak da çözülecek olmasından memnuniyet duyuyor ancak emniyet ile yargı mensuplarının uygulamanın dışında tutulmasını paketin eksiği olarak görüyoruz.” diyerek şunları söyledi;

‘THK eliyle vatandaşların derisi yüzülüyordu’

“Kurban derilerinin Türk Hava Kurumu’nun tekelinden alınmasını da destekliyoruz. Bunun, demokratik bir devlete yakışmayan gasp boyutu vardı. Türk Hava Kurumu eliyle vatandaşların derisi yüzülüyordu. Her Ramazan ayında ilkokullara fitre-zekât toplamak için zarflar gönderiliyordu. İlkokul öğrencisi fitreden-zekâttan sorumlu değil ama gaspın bir ayağı da okullarda yürütülüyordu. Şimdi isteyen istediği yere fitresini-zekâtını ve kurban derisini verebilecek.

Genelkurmay’daki sivil memurların sendikalı olması Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla sağlanıyor ama emniyette sınırlar var. Bu yönüyle de örgütlenmenin ünündeki engellerin kaldırılması lazım.

Partiler birbirlerine 'ben senden daha iyi paket açıklarım' dese. Siyasi partilerimizi bu yarışta görsek. Keşke tüm siyasi partiler son seçimde vaat ettikleri topyekûn anayasayla, paket paket demokrasi yerine keşke tüm paketlerin içerisinde yer alacağı bir pakette uzlaşabilse. Bir hakkı da teslim etmek gerekir. İki gün önce ana muhalefetin paketi açıldı. O pakette milletin değerleri ve diniyle kavgalı Vural Savaş çıktı. İktidarın paketinde ise eksik de olsa özgürlük ve barış çıktı. Biz Memur-Sen ailesi olarak kesinlikle 'savaşa hayır, barışa evet' diyoruz.

Memur-Sen Konfederasyonu olarak, ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ idealinin öncelikli gerek ve yeter şartlarımız demokratikleşme, özgürleşme ve sivilleşme sürecinin ivedilikle tamamlanması. Darbelerin makûs talih haline getirildiği, bürokratik vesayetin ve apoletli siyaset anlayışının her on yılda bir daha da derinleştirildiği Türkiye resmi, yavaş yavaş kayboluyor. Ara rejim dönemlerinin izlerinden, yasaklarından, ötekileştirme aparatlarından tamamen kurtulduğumuzda, arındığımızda demokratik hukuk devletini gerçek anlamıyla, gerçekten inşa etmiş olacağız. Şüphesiz; millet iradesinin yeniden ve tam olarak hakim olması, bürokratik vesayetin bütünüyle son bulması, nihayetinde demokratik devletin, sivil siyasetin ve özgür bireyin tekemmülü, demokratikleşme konusunda kararlılık gerektirir. Bu kararlılıkla gerekli adımlar hızla atılırsa, milletin beklentileri karşılanırsa demokratik hukuk devletine giden yol daha da kısalacak, sonunda ülkemiz ve milletimiz için huzur ve refah olan yol daha hızlı kat edilecektir.”

‘Daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük dedik, bunun mücadelesini verdik’

Memur-Sen olarak, 2010 referandumuna verdikleri desteğin nedenine değinen Saatçi, “Paydaşı ve tarafı olduğumuz her zeminde demokrasiyi, özgürlükleri ve sivilleşmeyi bu amaçla öne çıkardık, çıkarıyoruz. Sendikamızı ve sendikacılığımızı tam da bu yüzden sadece ücret sendikacılığının emrine vermedik. Hizmet sendikacılığı anlayışımızla, özgürlükçü sendikal bakışımızla, demokrasiye, hukuk devletine olan inancımızla daha fazla ekmek, saygın emek için daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük dedik, bunun mücadelesini verdik. Sendikal mücadelemizin, demokratikleşme ve özgürleşme çabalarına yönelik desteğimizin sonuçlarını milletimizle birlikte bir bir alıyoruz. Türkiye'nin demokratikleşmesine, milletimizin özgürleşmesine, ülkemizin sivilleşmesine sendikal alanda öncülük ediyoruz, paydaş oluyoruz.  Özgürlüklerin artmasına, yasakların kalkmasına, insan onurunu zirve değer olarak kabul eden yeni bir devlet anlayışının hayat bulmasına milletimizle birlikte tanıklık ediyoruz.” dedi.

‘Paketin bütün ihtiyaçları ve beklentileri karşılandığını söylemek mümkün değildir’

Saatçi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketinin, ülkenin ve milletin ihtiyaç duyduğu olumlu ve gerekli adımları içerdiğini ifade ederek, “Paketin bütün ihtiyaçları ve beklentileri karşılandığını söylemek mümkün değildir. Cumhuriyet sonrası dönemin büyük bölümünde kendisine yönelik yasakları bile tartışmasına, eleştirmesine imkân verilmeyen millet, artık kendisine sunulan yeni özgürlüklerin, kurtulduğu yasakların yetersizliğini dile getirebiliyor. Bu, millet açısından, siyaset açısından bir zihniyet değişimi, devlet açısından ise tavır değişikliğidir. Yasaklar karşısında sessizliğe mahkûm edilen toplum, artık sahip olduğu, tanıştırıldığı özgürlüklerin yetersizliğini, kurtulduğu yasakların kâfi gelmediğini haykırıyor. Memur-Sen olarak bu durumu, demokratikleşme sürecinin en büyük kazanımı, demokratikleşme ve özgürleşme iddiasının motor gücü olarak görüyoruz. Demokratikleşme paketi, antidemokratik süreçlerin ve vesayetçi zihinlerin milletin bedenine, zihnine, misyon ve vizyonuna doladığı yasakları ortadan kaldırmak yanında, ülkenin ve milletin gelecek yolculuğunda konforu artıracak özgürlüklerde içeriyor. Bütün bunları, darbeciler tarafından yıkılan millet ile devlet arasındaki köprünün temeli daha da sağlam bir şekilde yeniden inşa edilerek hizmete açılması olarak görüyoruz. Bu paketi, kendi milletine yasak dayatan, baskı dayatan, öteki olmaya zorlayan devletin, artık milleti ile kucaklaşmaya, millet için var olmaya, milleti yaşatmaya yönelik kararlı bir irade dönüşümü belgesi olarak kabul ediyoruz.

‘Kamu görevlilerinin rahatsız edileceği paketlerle karşılaşmak istemiyoruz’

Sivil toplum ve katılımcı demokrasi güçlendirilmeli, yasaklardan kurtulma ve daha fazla özgürlükle tanışma süreci hızlandırılmalıdır. Çalışanların ve milletimizin memnun olacağı yeni paketlerle, demokratikleşme ve özgürleşme yolculuğumuz devam ettirilmelidir. Demokratikleşme ve özgürleşmeye dair açıklanan her paketle büyük Türkiye idealine bir adım daha yaklaşırız ve daha hızlı ulaşırız. Bu arada, çalışanların, bilhassa da kamu görevlilerinin rahatsız edileceği, iş güvencesi üzerinden huzursuz edileceği paketlerle karşılaşmak istemiyoruz. Sayın Başbakanın dün kamuoyuna deklare ettiği demokratikleşme paketini,  normalleşen, demokratikleşen, halkının beklentilerine cevap veren Türkiye'nin yeni fotoğraflarından biri olarak görüyoruz. Bu çerçevede, kamu görevlilerine yönelik başörtüsü yasağının kaldırılması ve başörtüsüne özgürlük sağlanması özelinde, başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Türkiye'nin demokrasi yolculuğuna hızlandıracak paketin hazırlanmasına ve hayata geçirilmesine katkı sağlayan, katkı sağlayacak bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.

Demokratikleşme paketinin, bu ülkenin kadınlarına, bu ülkenin çocuklarına, bu ülkenin farklı etnik ve inanç kimliklerine, bu ülkenin siyaset kurumuna yönelik blokajlarının azımsanmayacak bölümünü ortadan kaldırıldı. Hakkımız olan özgürlüklerle gecikerek de olsa tanışmamıza aracılık ediyor. Bu yönüyle, son adım olmamalıdır. Bu paketin bütün sorunları çözdüğünü söylemek mümkün olmadığı gibi hiçbir sorunu çözmediğini, hiçbir talebi karşılamadığını söylemek de aklıselim bir tutum değildir. Bu noktada, paketi gerekenlerin yapılması olarak gördüğümüzü ancak yeterli görmediğimizi bir kez daha ifade edelim.

Demokratikleşme paketinin bizim açımızdan en önemli hükmü, hiç şüphesiz kamuda başörtüsü yasağını sona erdirmesidir. Sadece kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasını taahhüt etmesi üzerinden dahi demokratikleşme paketini, özgür birey ve demokratik hukuk devleti açısından yeni bir milat olarak görüyoruz. Bu ülkenin çalışan kadınlarına, üniversite öğrenimi gören genç kızlarına vesayet dönemlerinde reva görülen baskıları, zulümleri hep birlikte gördük. Alnının teriyle ekmeğini kazanmak isteyenlerin başlarını örttükleri için memurluğuna son verildiğini, çalışarak didinerek kazandıkları üniversitelere başörtüleri nedeniyle alınmadığını, eğitim haklarının turnikelerin arasına sıkıştırıldığını, ikna odalarına alınarak müesses nizamın ideolojisine ram edilmek istendiğini unutmuş değiliz, unutmayacağız.” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 02.10.2013 14:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner316