Sosyologların bu çağrısına kulak verelim!

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi yönetimi, Çorum'da yaşanan bazı toplumsal olaylarla ilgili bir çağrıda bulundu.

Sosyologların bu çağrısına kulak verelim!

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi yönetimi, Çorum'da yaşanan bazı toplumsal olaylarla ilgili bir çağrıda bulundu.

15 Kasım 2020 Pazar 14:54
Sosyologların bu çağrısına kulak verelim!
banner332

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi yönetimi 14 Kasım Dünya Sosyologlar Günü nedeniyle bir araya gelerek Çorum yerelinde yaşanan bazı toplumsal olaylara dikkat çekti.
Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Birim Koordinatörü Sosyolog Sena Şaziye Gökdoğan koordinasyonunda düzenlenen toplantıda; günün anlam ve önemi belirtilerek, tüm sosyologların günü kutlandı.
Toplantıya Covid-19 Pandemisi nedeniyle kalabalığa mahal vermeyerek ve gerekli tedbirler çerçevesinde belirli sayıda, sosyoloji alanında kendini geliştirmiş, mesleki yeterliliğe vakıf olan sosyologlardan Numan Yıldız, Tuba Kara ve Yasemin Bayrak toplantıya katılım sağladı.
Gelişmiş ülkelerde toplumsal sorunların çözümü noktasında sosyologlara yer verilirken, ülkemizde bu durumun göz ardı edilmesiyle gittikçe büyüyen ve bir sorun sarmalına dönüşen olaylara dikkat çekildi. Ülkemizde ve dünyada salgın olarak kabul edilen Covid-19 hastalığı ile ortaya çıkan yeni sosyalleşme pratiklerinin özellikle çocuklar ve yaşlılar üzerindeki etkisine yönelik gözlemler dile getirildi.
Ayrıca son zamanlarda Çorum’da sık sık yaşanan intihar olaylarının bireysel bir vaka olmaktan çıkarak toplumsal bir hal aldığını belirten YESODER İl Temsilcileri; şu görüşlere yer verdi; “Her şeyden önce intihar olgusu her ne kadar psikolojik bir problem gibi görülse dahi Sosyolojinin kurucu isimlerinden Emile Durkheim’ın çalışmalarından hareketle ifade edebiliriz ki İntihar sosyolojinin en temel çalışma alanlarından bir tanesidir. Zira intihar vakalarının belirli dönemlerde artış göstermesi tesadüfî bir durum değildir. Bunların yanı sıra vakaların ekonomik ve kültürel olarak farklı toplumsal kesimlerde görülmesi de göstermektedir ki İntihar; toplumsal bir meseledir. Nitekim intihar oranlarının artış gösterdiği dönemler, hızlı toplumsal değişimlerin yaşandığı veya iktisadi ve toplumsal olarak çöküşlerin yaşandığı döneme denk düşmektedir. Tüm bu söylenenlerden hareketle şehrimizde yapmış olduğumuz gözlemlerde göstermektedir ki intihar oranları her gecen gün artış göstermektedir.
Biz sosyologlar olarak önümüzdeki günlerde şehrimizde artan intihar vakaları ile ilgili sosyolojik bir çalışma yapmayı planlamaktayız. Bunun için de yetkililere sesleniyoruz. Bir bireyin ruhsal hali ne kadar önem arz ediyorsa, toplumun da ruhsal hali toplumun sosyal, ekonomik, psikolojik ve hukuki sağlığı için o derece önemlidir. Bizler sosyologlar olarak sahaya inmeye, araştırmaya, incelemeye hazırız. Valimizden ve Belediye Başkanımızdan bu konuda destek bekliyoruz. YESODER olarak gerekli nitel/nicel araştıma/incelemeyi yaparak Çorum’un daha büyük acılar yaşamasına engel olmak istiyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bu ne 2020-11-16 09:46:26

Toplantıyı 4 kişi mi yapmışlar ????????????

Avatar
Doğrusöz 2020-11-16 15:53:13

Boşuna uğraşmayın, bu toplumun sosyolojiymiş, psikolojiymiş, bilimmiş.bunlarla işi olmaz. Daha maskeyi bile kabul ettiremedik..Sokaklara bakın...

banner316