Vali; ‘Bizi takip edin’

Çorum Valiliği tarafından düzenlenen ‘Yerel Basın İstişare Toplantısı’, Hitit Mesleki ve...

10 Mart 2015 Salı 11:21
 Vali; ‘Bizi takip edin’


Çorum Valiliği tarafından düzenlenen ‘Yerel Basın İstişare Toplantısı’, Hitit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleşti.


www.corum hakimiyet.net.’te yer alan Recep Mebet imzalı habere göre, Vali Ahmet Kara başkanlığındaki toplantıya İl Jandarma Komutan Yardımcısı J. Yb. Metin Özbek, Vali Yardımcıları Adem Saçan, Ali Deniz Sürmen, Hamdi Bolat ve Haldun Aksalman, Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, Müftü Mehmet Aşık, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Dinçer, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Haşim Eğer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Çevre ve Şehircilik Müdürü Seyitahmet Sancak, Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Elvan Kaya, Orman İşletme Müdürü Orhan Çatalçam, İşkur Müdür Vekili Zeki Karaman, OKA İl Koordinatörü Özgür Yalçın ve basın mensupları katıldı.


Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Kara, bir önceki toplantıda dile getirilen hususlarda yapılan çalışmalara değinerek güncel açıklamalarda bulundu.


Toplantıda söz alan bazı daire müdürleri ise kurumsal faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdiler.


‘BİZİ TAKİP EDİN’


Basın mensuplarına seslenen Vali Ahmet Kara, kamu hizmet ve yatırımlarının takip edilerek bu husustaki beklentilerin dile getirilmesini istedi.


“Yol, su, kanalizasyon başta olmak üzere eğitim ve diğer alanlardaki kamu yatırımlarını dikkatle izleyin” diyen Ahmet Kara, yerel medyada dile getirilen hususlarla yakından ilgilendiğini vurguladı.


Toplantıyı takip eden basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Kara, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:


OSB EML SENEYE AÇILIYOR


“Çorum Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde kurulan Endüstri Meslek Lisesi (EML) gelecek yıl eğitim öğretime açılacak.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin katkılarıyla hayata geçilecek okulun ana binası TOBB, atölyeleri ise Milli Eğitim Bakanlığı imkanlarıylainşaa ediliyor.


Müdür ataması yapılan okulun atölyeleri tamamlandıktan sonra tefrişatına geçilecek. Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu bölümlerde mesleki eğitim verilecek. Gelecek hafta düzenlenecek toplantının ardından açılacak bölümler kararlaştırılacak.


Bu arada Çorum Öğretmenevi’nin bakım ve onarımı ise Özel İdare imkanlarıyla gerçekleştirilecek.


8 MUHTAÇ AİLEYE EV


Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla Çorum’daki 8 muhtaç aileye ev verildi.


TOKİ tarafından yapılan ve ‘yoksul konutları’ olarak bilinen (1+1) evler aylık 100 TL taksitle ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Eğer fakir aileler bu tutarı da ödeyecek durumda değilse taksidi Vakıf imkanlarıyla ödeniyor. İşte bu durumdaki ailelerden 8’ine geçtiğimiz günlerde evleri teslim edildi.


Barınma sorunu olan muhtaç aileleri sokakta bırakmıyor, TOKİ’den ev imkanıyla sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiriyoruz.


TEKERLEKLİ SANDALYE BASKET TAKIMI YOLDA


Çorum’da bir ilk olarak Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı kuruyoruz. Bu spor dalıyla ilgilenen bedensel engelliler için 5 adet tekerlekli sandalye aldık.


Kuruluş aşamasında olan Çorum Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı yakında ulusal ve uluslararası müsabakalara katılacak.


Valilik ana binaya yapmayı planladığımız engelli asansörünün ödeneği geldi, yakında ihale edilecek. Bu çerçevede hizmet binasındaki asansörlerin bakım ve onarımı da yapılacak.


EMNİYET’E 10 YENİ ARAÇ


Güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere Emniyet Müdürlüğümüz’e 10 yeni araç alındı.


Sağlık Müdürlüğümüz’e tahsis edilen 8 yeni ambulans ise Çorum’a geldi ve hizmete girdi. İller Bankası’nca Çorum’a tahsis edilen 4 adet çöp toplama kamyonu ve 200 adet çöp konteyneri de yakında gelecek.


Acil Çağrı Merkezi için 2 milyon 750 bin TL ödenek tahsis edildi. Kurulacak yer için ise Belediye Meclisi’nin kararını bekliyoruz.


AFET YARALARI SARILIYOR


Yangın felaketinin yaşandığı Bayat’ın Çukuröz Köyü’nü unutmadık. AFAD Müdürlüğü’nün organizesinde afetzedelere gerekli destek sağlandı. Valilikçe başlattığımız kampanyaya 220 bin TL bağış yapıldı. Bu para, afetzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere banka hesabında duruyor. Vatandaşlarımızın hayatlarını sürdüreceği yeni binalar için yer tespit çalışmaları sürüyor.


Tevekli Köyü’nde ise 44 ahır ve 87 konutun ihalesi yapıldı. Afet konutlarının 2 Şubat 2016 tarihine kadar tamamlanarak teslim edilmesi planlanıyor.


İskilip’in Akpınar Köyü’nde ise 4 ev yangından hasar görmüştü. Burada mağdur olan ailelere 15 bin TL acil yardım gönderildi ve dağıtıldı.


Sivil savunma bilincinin yaygınlaşması amacıyla AFAD tarafından 12 okulda afet eğitimi çalışmaları gerçekleştiriliyor.


ORMAN’A 1.000 GEÇİCİ İŞÇİ ALINACAK


2015 yılında Çorum’da 15 yeni orman alanı oluşturacağız.


Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na talimat verdim. Tüm ilçelerimizde vakıflar adına tahsis edilecek alanlar ağaçlandırılacak.


Şehir merkezinde de Sıklık mevkiinde Valilik Hatıra Ormanı kuracağız. Böylece merkez ilçe de dahil 15 yeni orman hayata geçecek.


Ormanlara önem verip, ağaçlandırma çalışmalarını öne çıkaracağız. Bu amaçla orman işlerinde çalıştırılmak üzere İşkur’a 1.000 kadro verildi. Bu işte çalıcak kişiler 4 ay süreyle istihdam edilecek.


UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE VURGUSU


Çorum’da uyuşturucu madde kullanımı kısmen de olsa var. Bu illete bağımlılığın önlenmesi için özel mücadele gerekiyor.


Çok şükür Çorum bu hususta sicili temiz bir şehir ancak uyuşturucu kullanma eğilimi artma tehlikesi taşıyor. Bu nedenle özellikle okul çevrelerindeki ipsiz, sapsız kimseler uzaklaştırılacak. İmkanı olan her okul asgari birer özel güvenlik görevlisi çalıştıracak.


Gençlerimizin kimsenin kucağına itilmemesi için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.


HUZURLU BİR SEÇİM SÜRECİ DİLEĞİ


Propaganda süresiyle birlikte seçim takvimi başlıyor. Böylece seçim güvenliği konusu da gündemimize girdi. Çorum bu alanda huzurlu illerden.


Seçim Güvenliği Toplantısı düzenleyerek bu hususta sorumluluk taşıyan tüm idarecileri bir araya getireceğiz. Ayrıca siyasi partilerle de centilmenlik toplantısı yapacağız.


Seçim güvenliği ile ilgili sorumluluğumuz 28 Mayıs 2015’e kadar sürecek. Seçim yasaklarının uygulanacağı son 10 günde ise Seçim Kurulu kararları uygulanacak.


Kimsenin burnu kanamadan huzurlu bir seçim dönemi geçirilmesini temenni ediyor, hayırlar getirmesini diliyoruz.


KADINLARA ÖZEL YER SÖZÜ


Dünya Kadınlar Günü’nde gezdiğim sergilerden çok etkilendim. Çorumlu hanımlara el emeği, göz nuru eserlerini sunabilecekleri bir satış yeri sözü verdim.


Bahabey Caddesi Pirbaba Çamlığı arkasındaki Sanatevi ve Sanat Sokağı yapılan düzenlemelerin ardından yenilenen yüzüyle hizmete açılacak.


Sıklık Parkı’na yapılacak hediyelik ürünler satış yerleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. İnönü Caddesi Orman İşletme Müdürlüğü yanındaki parkta kurulan Turizm Enformasyon Büromuz ise hizmete hazır.


İTHALATIMIZ İHRACATI GEÇTİ


Çorum’da bu ay ilk kez ithalatımız ihracatı geçti.


Yaptığım araştırmaya göre toplu bir ithalat olmuş, o nedenle ihracat rakamı geride kalmış. Gelecek aylarda ihracat rakamlarının hep önde olacağını düşünüyorum.


Çorum Müzesi girişindeki duvar kabartmalı figürlerle bezenerek korsan yazılardan korunacak.


Su konusunda endişeye gerek yok, bu memleket susuz kalacak değil. Bir dergide okudum, dünya acından ölse Türkiye sondan 4. ülke oluyormuş.”


TURİSTİK YERLERE ÜCRETSİZ SERVİS BAŞLIYOR


Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, İl Özel İdaresi’nin desteğiyle haftasonları Çorum’daki tarihi ve turistik yerlere ücretsiz servis kaldıracaklarını açıkladı.


Özel bir turizm şirketi işbirliğinde hazırlayacakları çalışma ile hafta içi isimlerini bildiren herkesin ücretsiz servis imkanından yararlanacağını belirten Ali Özüdoğru, Boğazkale, Alacahöyük, Şapinuva ve İncesu gibi mekanları gezecek kimselere rehber de tayin edileceğini kaydetti.


Özüdoğru, şehrin çeşitli yerlerindeki toplu mekanlara kitaplık kurarak vatandaşın istifadesine sunacaklarını da sözlerine ekledi.


ÇİFTÇİYE 33,5 MİLYON TL DESTEK


Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, çiftçilere yönelik tarım desteği ödemelerinin 14 Mart 2015 tarihine kadar yapılacağını bildirdi.


Bugüne kadar yapılan destek ödemesinin 33,5 milyon TL olduğunu anlatan Erkan Elfaz Ermiş, bu tutarın yıl sonuna kadar 100 milyon TL’ye ulaşmasının beklendiğini söyledi.


ÇOBANLAR YARIŞACAK


Kırsal nüfusa yönelik eğitim seminerleri düzenlediklerini belirten Ermiş, sürü yönetimi kursunun devam ettiğini hatırlatarak bu yıl ilk kez ‘Çobanlar Yarışıyor’ adlı bir program gerçekleştireceklerini kaydetti.


Gıda işletmelerini içine alan denetimlerin sürdüğünü de ifade eden Ermiş, “Denetimlere göre Çorum’daki işletmelerin yüzde 99’u uygun koşullarda üretim ve hizmet veriyor” dedi.


Şubat ayında Çorum’dan yapılan yumurta ihracatının 174 bini geçtiğini dile getiren Ermiş, tarımsal ürünlerin ihracatından elde edilen gelirin de 1,5 milyon TL’ye ulaştığını ifade etti.


OKA’DAN OSB’LERE DAVET


OKA İl Koordinatörü Özgür Yalçın, iş dünyasını Çorum’daki Organize Sanayi Bölgeleri’ne yatırım yapmaya davet etti.


Çorum merkezin yanı sıra Sungurlu ve Osmancık ilçelerinde de OSB bulunduğunu hatırlatan Özgür Yalçın, “Diğer illerde metrekaresi 200-300 dolar seviyesinde olan sanayi arsalarının metrekaresi Çorum’da sadece 27 TL” dedi.


Yalçın, işsizlik oranları bakımından da Çorum’un Türkiye’de istihdam sorunu neredeyse olmayan illerinden birisi olduğuna işaret etti.


İDARECİLER, HASTA ZİYARET EDECEK


Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Çorum’da görev yapan 83 idarecinin hazırlanan plan dahilinde hasta ziyaretlerinde bulunacaklarını söyledi.


Her ay 10 hastanın evlerinde ziyaret edilerek ‘geçmiş olsun’ dileklerinin paylaşılacağını anlatan İsmail Yücel, bu çerçevede idarecilerle hastalar arasında hoş bir diyalog sağlanacağını kaydetti.


Hastaların tedavi ve iyileşme süreçlerinin takip edileceğini de dile getiren Yücel, 14 Mart Tıp Bayramı programı çerçevesinde düzenlenmesi planlanan etkinlikler hakkında da bilgiler verdi.


Daire müdürlerinin açıklamaları ile ilgili tamamlayıcı değerlendirmelerde bulunan Vali Kara, toplantıya evsahipliği yapan Hitit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Elvan Güneş, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek Uygulama Oteli önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.Son Güncelleme: 10.03.2015 11:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.