Valilikler harekete geçti

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasına yönelik yasal düzenlemenin ardından valilikler de harekete geçti.

Valilikler harekete geçti

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasına yönelik yasal düzenlemenin ardından valilikler de harekete geçti.

17 Kasım 2020 Salı 17:51
Valilikler harekete geçti

Tarım arazilerinin bir takım aracılar tarafından hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasının önüne geçilmesi için ekim ayında Meclis'ten geçen Torba Yasa'da yer alan düzenleme sonrası valilikler de harekete geçti. Yetkililer ise 'Satıp kaçmaya çalışanlar var' diyerek suç duyurusunda bulunuyor. İşte suç işleyenlere yapılacaklar...

Düzenleme kapsamında hobi bahçesi adı altında parçalanan tarım arazileri tek tek tespit edilmeye başlanırken, mülk sahiplerine ise iki aylık süre tanındı.

Söz konusu zaman zarfında arazilerin eski şekline dönüştürülmemesi halinde ise devreye kamu kurumları girecek. Öte yandan ciddi ceza ve yaptırımları barındıran kanunun çıkmasıyla birlikte hobi bahçelerine yönelik ilan sayısında da büyük artış yaşandı.
Yüzlerce arazi için alelacele satılık ilanı çıkılırken, yetkililer ise 'Satıp kaçmaya çalışanlar var' diyerek suç duyurusunda bulunuyor.

Tarım arazilerinde yapılaşmanın ve niteliğinin bozulmasının önünü açtığı gerekçesiyle tartışmaya yol açan 'hobi bahçeleri'ne ilişkin yasa değişikliği geçtiğimiz ay Meclis'ten geçti.

Düzenleme ile tarım arazileri hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünemeyecek, bölünenler ve üzerlerinde yapılaşma olanlara yönelik ise yaptırımlar uygulanacak.

3 YIL HAPİS HER M2 İÇİN 10 LİRA CEZA!

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre; Kanuna göre tarım arazilerini hobi bahçeleri aracılığıyla bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilirken, tarım arazilerinde plan ve projelere aykırı hareket edenlerin valiliklerce tespit edilerek sorumlu kişi ve kurumlara 1000 liradan az olmamak üzere, bozulan arazinin metrekaresi hesaplanarak ve her metrekare başına 10 lira idari para cezası kesilecek.

Düzenlemenin yasalaşmasının ardından valilikler ve belediyeler de harekete geçti. Hobi bahçeleri adı altında bölünen tarım arazilerine yönelik tespitler yapılırken, düzenlemenin çıkmasıyla bu şekilde planlanmış binlerce arazi de alelacele satışa çıkarıldı.
Hobi bahçelerine yönelik düzenlemeye ilişkin yenisafak.com'a konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, ''Kanun çıktı, artık herkes kanunun emrettiği şekilde görevini yerine getirmek durumunda. Öncelikle hobi bahçeleri adı altında tarım arazilerinin tarım dışına çıkaranların tespitleri yapılacak.

Bu usulsüzlüğü yapmış olanlara m2 başına 10 lira olmak kaydıyla toplam bin TL'den aşağı olmamak üzere bir cezai müeyyide uygulanacak ve kendisine alanında düzeltme yapması için iki aylık bir süre verilecek.'' diye konuştu.

GÖREV AKSARSA DEVREYE TARIM BAKANLIĞI GİRECEK

İki aylık süre içerisinde hobi bahçesi adı altında tarım arazisi üzerinde yapılmış olan usulsüzlüğün düzeltilmemesi halinde bir ay içerisinde özel idarelerin ve belediyelerin görevinin başlayacağına dikkat çeken Kılıç, ''Hangilerinin imkanları ve kabiliyetleri bu alanı yeniden eski haline getirmeye müsait ise görev devralınacak. Bahse konu bir ay içerisinde söz konusu kurumlar da görevlerini yerine getirmez ise bu sefer de devreye Tarım Bakanlığı girecek ve bu alanları eski haline dönüştürecek.
Tabi bu dönüşüm süresi içerisinde yapılan tüm masraflar ise iki katı olmak şartıyla özel idarelerin ve belediyelerin İller Bankası ve Hazine'den kendilerine gelen paylarından kesilerek direk bakanlığın hesabına aktarılacak. Bu süreç bu şekilde tamamlanmış olacak.'' dedi.

VALİLİKLER TESPİTLERE BAŞLADI

Kanun çıktı şimdi ne yapılıyor? şeklinde bir soru sorulması halinde kendilerine gelen bilgilere göre valiliklerin resen tespitlere başladığını ve bir takım cezalandırmaları da yaptığını dile getiren Kılıç, ''Toplumdan bunlara neden vakti zamanında izin verdiniz şeklinde haklı çıkışlar geliyor ancak şu var özellikle pandemi sürecinde bu tarz yerlere olan talep yüzde 1000 seviyelerinde arttı.
Bu süreçte arazilerin bu şekilde tarım dışına çıkarılmasına müsaade edecek olursanız, şehir tarımı yapabilecek ne yazık ki bir alanımız kalmayacak. O yüzden tarım arazilerini muhafaza etmenin bir başka yolu yok.'' diye konuştu.

Hobi bahçeleri adı altında insanlarını bu yönde sevk eden ve bu işin rantını yiyip ortadan kaybolanlar olduğunu bunları ise genellikle emlak danışmanları bazen muhtarlar bazen de kendini köyün akıllısı zannedenler olduğunu ifade eden Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

10 BİN TL'LİK YERE 200 BİN TL İSTİYORLAR

''Bir tarlayı alıyor, 500'er metrekarelik parçalara bölüyor, bunu genellikle noterde yapıyor. Ya bir şirket kuruyor ya da kooperatif.
10 bin TL dönümü olan tarım arazisini kimi yerlerde 200 bin TL'ye kadar satıyor. 1'e 20 para kazanıp işin içinden sıyrılıyor. Kanuna bu kişilere yönelik bir ilave madde ekledik ve bu şekilde tarım arazilerini tescil edilemeyecek şekilde küçük parçalara ayıranlara 1 ile 3 yıla kadar hapis, bin güne kadar adli para cezası ve 250 bin TL'ye kadar da idari para cezası uygulanması yönünde karar aldık. Onların da artık yaptıkları yanına kar kalmayacak."

SATIP KAÇMAYA ÇALIŞIYORLAR

Düzenlemenin çıkmasının ardından hobi bahçelerine yönelik yüzlerce satılık ilanının çıkılmasına ilişkin de konuşan Kılıç, ''Bizzat kendim olmak üzere söz konusu ilanların bir kısmı için suç duyurusunda bulundum.

Ayrıca uyardıklarımız da var. Onların bir çoğu da kanunun çıkması ile birlikte ellerindeki bu tarz arazileri satıp kaçmaya çalışan kişiler. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden tanıtım ve satış duyuruları da ciddi oranda arttı."dedi.

Son Güncelleme: 20.11.2020 13:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çorum 2020-11-17 18:42:59

Çorum'da imar affıda geçerli olan 31/12/2017 tarihinden sonra yapılan yapılar için bu tarihten önce yapıldı denilip yapı kayıt belgesi alındı
Bunlat hakkında işlem yapılmalı
Osmancık Yolu Üzerinde Çok Sayıda Var

Avatar
Çal keke çal 2020-11-17 19:08:52

Böyle gelmiş böyle gider.

Avatar
Hep garibana 2020-11-17 21:01:16

Olan hep garibana oluyor. Dişinden tırnağından arttırıp küçük bir yer yapanların binaları yıkılacak. Zenginler ayarıkta ılıcada bağlara köşk yaparlar. Kaçak ilave yaparlar. Gazi caddesinde kaçak kat çıkarlar. Hiç sorun yok. Onbinlerce garibanın küçük tasarrufları tepelerine yıkılacak. Yazıklar olsun. VİCDAN MERHAMET diliyorum. Bu kadar da olmaz. Garibanın hiç bir şey sahibi olmaya hakkı yok. Seçim zamanı geldiğinde böyle olmuyor.

Avatar
Ali 2020-11-17 18:39:53

Sakat doğan kanun olmuş . M2 ye 10 TL ceza . Millet tarlanın m2 sini 150-300 TL ye satıyor . Ceza en az 150 TL/ m2 olmalı

Avatar
Rahat olun 2020-11-17 19:07:32

Rahat olun affederler biraz ceza ile. Böyle gelmiş böyle gider.adam yola bina yapiyor yapı kayıt belgem var diyor.tum çorumun su içtiği çomar barajının etrafı kacak bina dolu, bağlarda ruhsatsız bina dolu.sehrin göbeğinde çelik kafes yapıldı 9. Kata ses yok.eski ak parti binası kacak kat,yeni bina sıkıntılı. Daha ne olsun imam cemaat olayı.

Avatar
Mustafa 2020-11-17 18:54:51

Çorum Valiliği de çalışmalara başladı mi acaba?

Avatar
Birbilen 2020-11-17 18:57:40

Suçlu sadece bu yapıları yapan satan alan degil. Evet ceza verilmeli ancak bu tarım arazileri nerde satıldı,tapuda, tapu sicil md. Niye müsade etti. O zamanda bu kanun vardı. Sorumlular araştırılsa gerekli ceza verilse keşke. Ama yapamazsınız çünkü onlarda siyasi. Hemde herkes biliyor tanıyor.

Avatar
vatansever hainsavar paralelekoyan 2020-11-17 19:03:00

Haber okudugun kadarıyla eksik.ne mi eksik satışlar noterde kooperatifle olmadı sadece.cok net tarlaları hisselendirilerek sattılar.en başta da belli başlı emlakçılar.satis nerde olur tapuda. Tapu sicil kanunu buna zaten musade etmiyordu, neye istinaden tarım topraklarının korunmasına istinaden.ama satıldı suç kimde.cok net bu satışlara musade eden yöneticide.yonetici nerde dağa kaçtı dağ nerde yendi bitti kül oldu. O şimdi istanbulda

banner316