Mayıs 2013‘teki gezi kalkışması ile başlayan ve o günden beri hız kesmeden devam eden bir söylem var, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplumu kutuplaştırdığı, kamplara ayırdığı şeklinde. O tarihlerde yine bu köşede “Sorun Erdoğan’ın Üslubu mu” başlıklı bir yazı yazmış ve sorunun cevabını doğru verebilmek için öncelikle bu iddiayı dile getirenlerin kimler olduğuna iyi bakmak gerektiğini belirterek, söz konusu iddiayı öne sürenlerin Erdoğan’ın sadece üslubuna değil, zihniyetine, dünya görüşüne, hatta bütün varlığına karşı olduklarını söylemiştim.         

Tayyip Erdoğan’ın toplumu kutuplara ayırdığı algısını yerleştirmek için gösterilen bu çabadan sonuç alacaklarına inanıyor olmalılar ki, iki gün sonra yapılacak seçimlerde muhalefet partilerinin adayları en çok bu konuya vurgu yapıyor. Hele de CHP adayı Muharrem İnce, Ak Parti iktidarının yol, tünel, köprü yaptığını ama toplumu ayrıştırdığını, kendisinin ise seçilmesi halinde önceliğinin Hakkari’den Edirne’ye gönül köprüsü kurmak olacağını, toplumu barıştıracağını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere hiçbir fani hatasız değil elbette. Kimse günahsız değil, kendisinin de sık sık dile getirdiği gibi kimse la yüsel de değil, ama Allah aşkına toplumu kamplaştıran, kutuplara ayıran Erdoğan mı? Yoksa bu iddia üzerinden, Erdoğan olmasa toplumdaki kutuplaşmanın ortadan kalkacağı, bunun ülke, hatta Ak Parti’nin selameti için dahi gerekli olduğu algısı oluşturmak, milleti, Tayyip Erdoğan olduğu sürece bize rahat vermeyecekler noktasına getirmek mi? Ya da bu iddiayı dillerinden düşürmeyenlerin derdi toplumun kutuplaşması, ayrışması, kamplara ayrılması mı gerçekten?

Biraz gerilere gidelim. Son yüz yıldır toplum ne zaman bir ve bütün olabildi ki? Asıl bariz ayrışma ve kamplaşma, cumhuriyetin ilanından hemen sonra bütün bir milletin dipçik ve süngü zoru ile batılılara benzetilmek istenmesi ile başlamadı mı?  Bu dayatmalar sonucu bir küçük azınlığa ilerici, cumhuriyetçi, çağdaş denilerek kendilerine her türlü ayrıcalık tanınırken, karşı çıkan büyük kitleler gerici, cumhuriyet düşmanı diye yaftalanarak yıllarca zenci muamelesi görmedi mi?

Devamında gelen uzun yıllar boyunca ipler bu imtiyazlı azınlığın elinde olduğu sürece kamplaşma, kutuplaşma konusu hiçbir sorun teşkil etmemiştir. Milletin büyük çoğunluğunun kendilerinden çok ayrı kampta olduğu ama sesini çıkaramadığı, verilene razı olup boyun eğdiği için uzun yıllar mevzu bahis dahi olmayan kutuplaşma konusu, 2010-2011 yıllarından sonra bu batıcı seçkinlerin iktidarı tamamen kaybetmesiyle birden bire büyük sorun olmaya başladı.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Erdoğan’la dünya görüşleri birbirine tamamen ters olduğu için ilk günden beri kendisini düşman gören cuntacı, darbeci kemalistlerden sonra, kendilerine akıl danışmıyor diye köprüleri çoktan atmış olan liberallerin böyle düşünmesinin asıl nedeni budur. Değilse toplumun bölünmüşlüğü umurlarında olmadığı gibi bu mevzu öyle iddia edildiği gibi beş on senenin işi de değil.

Millet on altı yıldır, her türlü iç ve dış baskılara rağmen oyunu ısrarla “Tayyibin partisi”ne veriyorsa bunun nedeni, neredeyse bir asırdır söz konusu zihniyet tarafından aşağılanıp horlanan, ayrımcılığa maruz kalan, itilip kakılan o büyük kitlelerin ilk defa onun döneminde adam yerine konulmuş, insan muamelesi görmüş olmasındandır. Muharrem İnce bunu anlamış olmalı ki, Tayip Erdoğan’ın beyaz Türk, kendisinin ise zenci olduğunu söyleyerek rol çalmaya çalışıyor. Millet yerse tabii. Omerkilic91@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mühendis genç 2018-06-22 02:58:58

Silah zoruyla batılılara benzetilmeye çalışılmadı. Osmanlının ortaçağ karanlığında çürümeye terk ettiği Anadolu Gazi Paşa önderliğinde üzerindeki ölü toprağını attı. Siz Arap kültürü ile İslam dinini ayıramazken, dedelerinizin Cumhuriyetle mücadelesini, devlet düşmanlığını hâlâ devam ettirirken Atatürk'ün yetiştirdiği gençler bu ülkeyi en baştan kuruyordu.
Erdoğan'ın kutuplaştırıcı olup olmadığı kısımdaki bomboş fikirlerinizin özeti de "Erdoğan karşıtı olduğunuz için kutuplaşma olduğunu sözlüyorsunuz"dan öteye gitmiyor. %50yi evinde zor tutuyoruz diyen bir başbakan ülkeyi iç savaşla tehdit etmiyorsa ne yapmak istiyordu? Ya bizdensiniz ya hain anlayışınız elbet çökecek. Zamanında fetullahı halife ilan edecek noktaya getirip sonra küfür yarışına girdiğiniz gibi Erdoğan gücünü kaybettiği anda çil yavrusu gibi dağılacaksınız.

Avatar
ADİL 2018-06-24 17:47:51

Kutuplaştırma olayının özeti; Tayyip Erdoğan vesilesi ile özgüven kazanan müslümanlar ve ve Tayyip Bey "Biz de varız" dediği içinkutuplaşma oluyor Önceden Müslümanlar gerici ve sessiz idi. Kutuplaşmada karşı duracak ses yoktu ses.

Avatar
murat 2018-06-24 17:50:12

%25 azınlık chp zihniyeti mensuplarının vesayet odakları ile işbirliği sebebiyle sesleri gürdü karşılık veren de yoktu. sesi de çıkmıyordu ses çıkınca kutuplaşmadan bahsediliyor.50 sene başörtüsünü yasakladıklarında yasaklanan tarafı yok saydıkları için sivrisinek ağırlığında gördükleri için kutuplaşma olamıyordu. Şimdi öyle değil

Avatar
devrim 2018-06-24 17:52:17

Dürüst olmak lazım. Düne kadar her ne kadar chp iktidar olmazsa bile siyaseten tek iktidar vardı o da chp idi. yanına asker, yargı gücünü alıp dikdatörlük yaptı. CHP bu gücünü kaybetmek üzere kaybetmeyi kabullenemiyor. sorun bu. chp nin istediği kadar özgür olunması gerekirdi. Tayyip bey fazlasını istiyor. sorun bu. Kolay gelsin beyler

Avatar
Buhari 2018-07-04 09:33:03

Bugüne kadarki tüm yazılarınızı beğenerek okusam da bu yazınız için kesinlikle olmamış diyebilirim. Savlarınızı kanıtlarla desteklememiş ve "Erdoğan'ı kıskanıyorlar" dan öteye geçememişsiniz. Evet Erdoğan kıskanılmayı hakediyor ve sırf başarısı bile iktidar ve muhaliflerce kıskanılıyor. Lakin bu ona toplumu SİZ-BİZ, LAİK-DİNDAR, İHL'Lİ-KOLLEJLİ, ATATÜRKÇÜ-OSMANLICI vs vs diye kutuplaştırma hakkı vermez. Bu kelimeler tanıdık değil mi? Hergün rte den duymuyor muyuz? Böyle bir ayrım oluşsa bile bunu pekiştirmeyip çözmesi gerekir.

Avatar
Yakup Sayat 2018-07-12 08:16:03

Kutuplasanlar yazıyı beğenmemiş, hakikat ortada, saadeti laiklikte arayan arkadaşlar arasın bizi çil yavrusu gibi dagilacak diye bekleyen beklesin, Allah bu millete yürü dediyse yürürüz.gersi bizim için boş söz.zit kutupları birleştiren nasıl ayrıştırır

banner316