Ayçiçeği yağını örnek gösterdi, sosyal adalete vurgu yaptı

Deva Partisi Çorum İl Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Yunus Emre Özdemir, ayçiçeği yağını örnek gösterdi, sosyal adalet vurgusu yaptı.

20 Şubat 2021 Cumartesi 20:20
Ayçiçeği yağını örnek gösterdi, sosyal adalete vurgu yaptı

Deva Partisi Çorum İl Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Yunus Emre Özdemir, sosyal adalet tesis edilmeden toplumsal huzurun sağlamayacağını belirterek,“Tüm toplum bu durumu –her ayçiçeği yağı aldığında- bilmekte ve yaşamaktadır.”dedi.

DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

20 Şubat’ın Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından, toplumsal yaşamda ve gelir dağılımda yaşanılan eşitsizliklerin insan onuruna yaraşır şekilde giderilmesine vurgu yapmak amacıyla ‘Dünya Sosyal Adalet Günü’ olarak ilan edildiğini belirten Özdemir, açıklamasında şöyle dedi;“Ülkemizde ise son dönemde artan kamu borcu, yüksek enflasyon, yüksek döviz kuru gibi ekonomik verilerin işaret ettiği artan işsizlik ve yoksulluk ile birlikte kişi başına düşen milli gelir ciddi oranda düşmüş ve maalesef adı konmamış büyük bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Her ne kadar bu krizin varlığı bir cep telefonu, bir internet paketi varlığı ile yok edilmek istense de tüm toplum bu durumu –her ayçiçeği yağı aldığında- bilmekte ve yaşamaktadır.”dedi.

TÜRKİYE RAPORU...

Uluslararası Demokrasi ve Seçim Destek Kurumu'nun (IDEA) “Demokrasinin Küresel Durumu 2020 yılı Raporu”nda Türkiye’nin, sosyal haklar ve eşitliğin sağlanması açısından maalesef dünya ortalamasının oldukça altında olduğu açıklanmıştır. Özellikle COVİD-19’un etkilerinin ölçüldüğü verilerde, sosyal haklar ve eşitlik bakımından ülkemiz endişe verici bir gerileme yaşamaktadır.

TABLET KAMPANYALARI

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime geçildiğini açıkladığında evinde bırakın bilgisayarı ve interneti, televizyonu dahi bulunmayan vatandaşlarımızın olduğunun ancak farkına varılabilmiştir. Okul çağındaki çoğu çocuğumuzun maddi imkân ve teknolojik altyapı-ekipman yoksunlukları nedeniyle eğitime ulaşamaması sosyal adalet ilkesinin yok sayılmasının açık bir kanıtıdır. Çorum'da iktidar ortağı partilerce bu çocuklar için tablet bağışı kampanyası yapılmış ve bu kampanyayı maddi ve manevi olarak desteklemiş idik.

HAYALDEN İBARET

Sosyal adaleti tesis etmeksizin toplumsal barışın ve refahın tesisini beklemek hayalden ibarettir. Adaletin ve denetimin olmadığı bir çalışma hayatında, iş sağlığı ve güvenliğinin ciddi yasal uygulamalarla güçlendirilmediği, yüzlerce işçinin aynı anda işten çıkartılabildiği, insan hayatının hiçe sayıldığı ve hiçe sayanların da karşılığını bulmadığı ve nihayet ekonomik ilerlemenin getirilerinin adaletli şekilde paylaşılmadığı bir düzende kimsenin huzurlu olması beklenemez.
Tüm bu sorunların çözümü, ILO ve AB standartlarına uygun şekilde sendikal mevzuatların yeniden düzenlenmesi, çalışanların haklarının güvence altına alındığı, engellilerin, gençlerin ve kadınların pozitif ayrımcılığa sahip olduğu, insan onuruna yaraşır bir çalışma hayatının ve adil paylaşımın temin edileceği, işin ehline verileceği bir düzenin yeniden meydana getirilmesi ile mümkündür.

ÇORUM HAYALİ

DEVA Partisi Çorum teşkilatı olarak hedefimiz sosyal devlet ilkesiyle, rekabetçi ve özgürlükçü ekonomik yapıyı uyumlu şekilde bir araya getirmek ve sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldırarak toplumun tüm kesimlerinin temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri, tüm vatandaşlarımızın insan onuruna yaraşır bir hayat sürdüğü ve kimsenin hak ettiğinden fazlasını almadığı bir sosyo-ekonomik düzenin temellerini atmaktır.
Miting yapana, açılış yapana COVİD-19 yasaklarının olmadığı ama kıraathaneye, cafeye, lokantaya, esnafa COVİD-19 yasaklarının olduğu bir ülke değil herkese adil ve eşit bir Türkiye hayal ediyoruz.

DEVA Partisi Çorum teşkilatı olarak; Gazi Caddesi’nde de İnönü Caddesi’nde de boş durumda dükkânların olmadığı, tüm esnafın mutlu ve kazançlı olduğu, İşkur'un önünde iş arayanların değil; işçi arayan işverenlerin olduğu, organize sanayisinde işçi servislerinden trafiğin oluştuğu, Çorum hızlı tren istasyonunda her ilden her ülkeden insanın olduğu bir Çorum hayal ediyoruz.

MİLLİ GELİR VE LİYAKAT

Ülkemizde kişi başına düşen milli gelirin 12.000$'ın üzerinde olduğu dönemin en büyük pay sahiplerinden Genel Başkanımız Ali Babacan’ın kurucusu olduğu Deva Partisi olarak işin ehline verilmesi, devlet yönetmek emanetinin zayi edilmemesi gerektiğini biliyoruz. Şuan yaşananların hiçbirinin çözümsüz olmadığını, işin ehline verilmesi durumunda dertlere deva bulunacağını biliyoruz.

'ÇORUM'UN LEHİNE OLANI DESTEKLİYORUZ'

Mevcut durumda iktidarı elinde bulunduranların Çorum'un ve Çorumlunun lehine olacak tüm faaliyetlerini takip ettiğimizi, desteklediğimizi ihtiyaç halinde elimizi ve hatta tüm gövdemizi taşın altına koymaya hazır olduğumuz bildiririz. İşin ehil olarak tarafımıza verildiğinde, devlet yönetmek emanetini zayi etmeyeceğimizi, bayrak yarışını çok daha ileri götüreceğimizi bildiriyoruz.”

Son Güncelleme: 22.02.2021 10:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sade Vatandaş 2021-02-20 21:11:22

Doğru söylemiş

Avatar
Ebubekir erdem 2021-02-21 02:08:06

Catak da kaymak yasak uludağ da kaymak serbest sosyal adalet iste !

Avatar
can 2021-02-21 12:22:10

Bunlardan ne köy olur ,nede kasaba . bunlar nankör vede hain.

Misafir Avatar
Gökhan 2021-02-22 12:19:16 @can

CAN EFENDİ.... Senden ne olur... Aynaya hiç baktın mı...

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ahlaklı, geleceğini, düşünen, gelişmiş teknoloji seven VATANDAŞ. 2021-02-21 10:07:09

DEVA, PARTİSİ, 0 sıfır kınıyorum lanetliyorum,. DEVLETİMİN Yanındayım

Avatar
İskilipden 2021-02-21 10:53:39

Yüksek Okul inşaatı?
Tosya İskilip ......?

Avatar
Mete 2021-02-22 16:51:04

Ben bu partiye bayılıyorum...
Tüm başkanları açıklama yapıyor
Tüm başkanlar eğitimli kültürlü..
Demokrasi tam manası ile işliyor...
Gündemi takip edip gündemle ilgili dolu açıklama yapıyorlar...
HELAL OLSUN SİZE
TEBRİKLER
YOLUNUZ AÇIK OLSUN
DEVA PARTSİ