Belediye'den şeffaflık yolunda bir adım

Çorum Belediyesi şeffaf, katılımcı ve hesap verebiler belediyecilik gereği web adresinden bazı paylaşımlarda bulunuyor

Belediye'den şeffaflık yolunda bir adım

Çorum Belediyesi şeffaf, katılımcı ve hesap verebiler belediyecilik gereği web adresinden bazı paylaşımlarda bulunuyor

18 Eylül 2020 Cuma 15:51
Belediye'den şeffaflık yolunda bir adım
banner332

Çorum Belediyesi’nin performans planı, stratejik yönetim faaliyetleri, ihale ve satın alma raporları, meclis kararları, sosyal yardım ve hizmet raporları, mali rapor ve tablolar internet sitesi üzerinden kamuoyuna sunulmaya başlandı.

“Şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını uygulayacağım” sözüyle göreve gelen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, bu amaçla şeffaf ve hesap verebilir olmak adına yeni bir uygulama başlattı. Çorum Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, mali tablo ve raporları, ihale ve satın alma raporlarını, sosyal yardım ve hizmet raporlarını, performans planını, stratejik yönetim faaliyetlerini ve meclis kararlarını Çorum Belediyesi’nin resmi internet sitesindeki www.corum.bel.tr  web adresinden yayınlanıyor.

Çorum Belediyesi’nin web sitesini ziyaret edenler, Belediyenin bütçe ve bilançosunu en detaylı haliyle mali raporlar bölümünde görebiliyor. Burada, mali tablolar,  mali raporlar ve ihalelerle ilgili bilgiler 3 aylık periyotlar halinde yer alıyor. Müdürlüklerin gelir-gider bilgileri de detaylı bir şekilde Çorum Belediyesi’nin web sitesinden yayınlanıyor.  Ayrıca sosyal yardım ve faaliyetleri ve bununla ilgili yapılan ödemeleri kalem kalem görülebiliyor. Stratejik planlar, performans programları, faaliyet raporları ve bunlarla ilgili bütçelere de isteyen herkes ulaşabiliyor. Geçmişe dönük meclis kararları ve toplantı gündemleri de “Şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkesi dahilinde web sitesi üzerinden sunuluyor.

Katılımcı yönetişim anlayışı ile hizmette adalet ve eşitliği esas alan, şehrin tarihi, kültürel ve çevresel değerlerine sahip çıkan, yenilikçi çözümlerle hayatı kolaylaştıran, kaliteli belediyecilik hizmetleri sunmayı misyon edindiklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Vizyonumuz; kardeşlik, huzur ve barışın şehri olan ilimizi, ulusal ve uluslar arası ölçekte değer üreten model belediye haline getirmek. Kamu yararını gözetmek, hukuka ve etik değerlere uymak, adil ve tarafsız olmak, şeffaf ve hesap verebilir olmak, hemşeri memnuniyetine öncelik vermek, kaynakları etkin ve etkili kullanmak temel değerlerimiz içerisinde yer almaktadır. Çorum’un hemşehrilerimizle birlikte, şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı ile yönetmeye devam edeceğiz. Belediyemizin web sitesinde hayata geçirdiğimiz bu uygulamayla bahsi geçen konularda tüm kamuoyunun, söylenti, varsayım ve yorumlarla değil; somut belgelere bakarak objektif bilgi edinmelerini sağlıyoruz” dedi. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Güzel 2020-09-18 16:54:02

Güzel bir uygulama. Tebrikler.

Avatar
Dürüstlük 2020-09-18 17:49:51

Günümüzde belki de en çok ihtiyaç olan şeydir. tebrikler

Avatar
Çorumlu 2020-09-19 18:34:38

Bu bahsedilen uygulama zaten kanun gereği tüm kamu kurumlarında olması zorunlu olan bir durumdur. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve buna bağlı yönetmelikler gereği tüm kamu kurum ve kuruluşları ve bunların üst yöneticileri, tüm kaynaklarını etkin, ekonomik, verimli, şeffak ve hesap verilebilirlik ilkesi doğrultusunda kullanmakla sorumludurlar. Bu kapsamda her yıl stratejik planları doğrultusunda faaliyetlerini, faaliyet raporlarını, performan program ve performans raporlarını, mali tablolarını kamuoyuna paylaşmak zorundadırlar. Yapmazlarsa yasaya aykırı davranmış olurlar. Bu güne kadar yapmayan olmuşsa yasalara aykırı davranmışlardır.

Avatar
Saydam 2020-09-19 18:47:15

Belediye güzel bir iş daha yapmış

banner316