Valilik duyurdu, başvurular açıldı

Cumhurbaşkanlığı koordinesinde yürütülen Ulusal Staj Programı başvuruları açıldı.

11 Şubat 2022 Cuma 13:53
Valilik duyurdu, başvurular açıldı

Cumhurbaşkanlığı koordinesinde yürütülen Ulusal Staj Programı başvuruları açıldı. Programın 2022 yılı başvuruları tüm gençler için https://stajseferbirligi2021.cbiko.gov.tr/stajseferbirligi üzerinden 31 Mart tarihine kadar devam edecek.

Çorum Valiliği Sosyal Proje Etüt Müdürlüğü’nden yapılan aç ıklamada Ulusal Staj Programı hakkında şu bilgiler verildi:
“Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, kamu kurumları ve özel sektörden gönüllü işverenlerin katılımı ile “Senin İçin Seferbiriz” teması altında 2020 yılından bu yana yürütülen Staj Seferbirliği Programı’nın kapsamı 3. yılında, Türkiye’nin istihdam politikaları paralelinde genişletilmiş olup, adı “Ulusal Staj Programı” olarak değiştirilmiştir. Fırsat eşitliği temelinde, liyakati önceleyen Programın 2022 yılı başvuruları tüm gençler için https://stajseferbirligi2021.cbiko.gov.tr/stajseferbirligi üzerinden 31 Mart tarihine kadar devam edecektir.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Programa; ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimine Türkiye'de devam eden gençlerin yanı sıra lisans ve lisansüstü eğitimine yurt dışında devam eden Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi gençler de başvurabileceklerdir. Yurt dışından başvuru yapan gençler; Türkiye'deki kurum ve kuruluşlarımızın yanı sıra Büyükelçiliklerimiz, Daimi Temsilciliklerimiz, Başkonsolosluklarımız, kamu kurumlarımızın yurt dışı temsilcilikleri staj teklifi sunabileceklerdir. Program'daki bir diğer yenilik ise, Organize Sanayi Bölgelerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencileri de bu yıl başvuru yapabilecek olmalarıdır.

YASAL HAKLAR GÖZETİLECEK

Böylelikle, genç istihdamında önemli bir paya sahip olan KOBİ'lerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki insan kaynağına ulaşması kolaylaştırılırken, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin istihdam edilebilirliklerinde kritik öneme sahip staj imkânlarına erişebilmeleri de desteklenecektir. Staja başlayan tüm öğrencilerin yasal hakları gözetilerek, sigorta ve staj ücretleri 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25. maddesi kapsamında ödenecektir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Ulusal Staj Program'ına başvurular, e-Devlet entegrasyonu ile çalışan milli dijital platform
"Kariyer Kapısı" üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de ilk defa öğrencilerin değerleme sürecinde; başvuru sırasında paylaştıkları bilgi ve belgeler kullanılarak akademik/mesleki", "sanatsal/sosyal" ve "sportif" yeterlilik puanları hesaplanmaktadır. İşverenler staj tekliflerini yeterlilik puanlarını esas alarak gönderdiğinden, gençlerin başvuru sırasında paylaşacağı bilgi/belgeler, beceri ve yeterliliklerine uygun staj imkânlarına erişiminde önemli rol oynamaktadır. Not ortalaması, bölüm, yabancı dil puanı gibi pek çok bilgi e-Devlet üzerinden doğrudan aktarılabilmekte olup, e-Devlet'te yer almayan çalışmalar ise sisteme yüklenecek belgeler ile beyan edilebilmektedir. Beyan usulü ile alınan belgelerin kontrol süreci ise üniversitelerin kariyer merkezleri ve ilgili kamu kurumları tarafından yürütülmektedir.

FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN OBJEKTİF DEĞERLEME

Ulusal Staj Programı'nda değerlemeler, anlık performansı ölçen sınavlar yerine, öğrencilerin yaşam boyu sergiledikleri performans, becerilerini arttırmaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar ve başarıları göz önünde bulundurularak yapılmakta ve her bir öğrenci için hesaplanan yeterlilik puanları profillerine eklenmektedir. Adayların profili; kimlik ve iletişim bilgileri gizlenerek işverenlerin erişim sağlayabileceği "stajyer havuzuna aktarılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin eğitim gördükleri üniversitelerin isimleri ve cinsiyet bilgilerine de yer verilmemektedir. İşverenler; adayların kişisel bilgilerini görmeden staj tekliflerini sunuyor ve böylece gençler, kendilerine gelen teklifler arasından istediklerini kabul ederek "seçilmeyi bekleyen" değil "staj yapacağı kurumu seçen" yetenekler haline gelmektedir.

BAŞVURU DETAYLARI

Programa başvuru yapmak isteyen öğrenciler duyuruları ve detayları
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve Ulusal Staj Programı resmi Twitter, LinkedIn, Instagram, Facebook hesapları (@tccbiko - @ulusalstajprg) ve resmi web siteleri (cbiko.gov.tr -kariyerkapisi.cbiko.gov.tr) üzerinden takip edebilirler.”

Son Güncelleme: 11.02.2022 21:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.