Çorum’un makine sanayisi şaşırttı

Ülke TV'de Genç Vizyon programına canlı yayın konuğu olan HİTÜ Rektörü'nün makine sanayine ilişkin verdiği bilgiler programı yöneticilerini şaşırttı.

Çorum’un makine sanayisi şaşırttı

Ülke TV'de Genç Vizyon programına canlı yayın konuğu olan HİTÜ Rektörü'nün makine sanayine ilişkin verdiği bilgiler programı yöneticilerini şaşırttı.

23 Kasım 2020 Pazartesi 15:30
Çorum’un makine sanayisi şaşırttı
banner332

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Hitit Üniversitesi’nin makina ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan Türkiye’nin tek üniversitesi olarak,  araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle sanayii alanına önemli destek sunduğunu söyledi.

 
Öztürk, eğitimci yazar Süleyman Beledioğlu ve iletişim uzmanı İsmail Yolcu’nun hazırlayıp sunduğu, Ülke TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan Genç Vizyon programına konuk oldu.

Programdaki konuşmasına, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ederek başlayan Prof. Dr. Öztürk, “Salgın döneminde öğretmenlerimiz öğrencilerinin eğitimi için büyük mücadele veriyor. Şimdiden toplumumuzun güzide mensupları olan öğretmelerimizin gününü kutluyorum” dedi.

Prof. Dr. Öztürk, yeni Yükseköğretim Kurulu (YÖK) vizyonuyla, üniversitelerin tek tip üniversite yapısına dönmesinin önüne geçildiğini, hem ülkesine hem de bölgesine artı değer katabilen ve bu sayede  girişimci yükseköğretim kurumları olarak önlerini açacak bir açılım gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Malûmunuz köklü üniversitelerimiz araştırma üniversiteleri olarak bir kategoriye oturtuldu. Bir de ihtisaslaşma dediğimiz, 2016’da başlatılan ve 2020 Ocak’ta bizim de dâhil olduğumuz ihtisas üniversiteleri bir şekilde hayata geçirilmiş oldu. Hitit Üniversitesi olarak biz Türkiye’de, bölgemize, Çorum’un güzide sanayi sektörüne ve diğer bağlı sektörlere katkı sunmak üzere makina ve imalat teknolojileri alanında ihtisasımızı 2020 itibarıyla almış olduk. Sahaya yönelik planlamamızı çok ciddi şekilde başlattık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ciddi katkıları, TÜBİTAK Başkanlığı ile yakın müzakereler, TSE Başkanlığı ile yakın temaslarımızla Ankara merkezli misyonumuzun ne olduğunu iyice yerine oturttuk. Öne çıkan misyonumuz şu; Türkiye’de sanayi odaklı ihracat, rekabet gücünü artırıcı 11. Kalkınma Planı’nda altı çizilmiş önemli hususlar var; örneğin savunma sanayimiz, sağlık sektörünü ilgilendiren sanayi alanlarımız, sanayi 4.0 dediğimiz alt yapıda ana metal ve ağır sanayi dediğimiz alanlar, dijital etkileşimi artıran iletişim teknolojileri, bunların hepsi bir altyapı çalışmasıyla, güçlerin birleştirilmesiyle ortaya çıkacak bir potansiyel olduğu 11. Kalkınma Plan’ında ortaya konuldu.”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da 2023 vizyonunun yayınladığını anımsatan Prof. Dr. Öztürk, “Orada denildi ki ‘iletişim teknolojileri ve dijitalleşme adına ülkemizin 5 G teknolojilerini yakalayacak, sanayi sektöründe rekabet gücünü artıracak adımlar atılmalı.’ Çorum’da da orta düzey makine ve imalat teknolojilerinde orta düzey teknolojiyi yakalama oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye ortalaması yüzde 31. Çorum’da yüzde 36. Yani ortalamamızın üzerinde” diye konuştu.

ARAŞTIRMA GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, ortak çalışmayla ve paylaşarak büyümeyi çok önemsediğine işaret eden Prof. Dr. Öztürk, şöyle devam etti:

“Biz bu şartlarda, bölgedeki diğer üniversitelilerimizle birlikte işbirliği halindeyiz. Samsun’da 19 Mayıs ve Samsun, Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitemiz, Amasya’da Amasya Üniversitemiz, her birinin nitelikli insan gücü olduğu gibi altyapıları da var. Çorum’da Hitit Üniversitesi olarak zaten sanayii alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını başlattık ve ortak tezler üretiyoruz. Sanayimizin ihtiyacı olan araştırma geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Teknoloji transfer merkezimizi hayata geçirdik.  Ar-Ge eksikliklerini gidererek önlerini açmaya çalışıyoruz.”
Bölgedeki üniversiteler,  teknoloji transfer ofisleri,  teknokentler ve organize sanayi bölgeleri ile ne tür işbirliği yapılabileceği konusunda önemli girişimlerde bulunduklarını dile getiren Prof. Dr. Öztürk, “Tokat’ta dijitalleşme, Samsun’da havacılıktan tutun da sağlığa kadar, Amasya’da ankastre yapılardan tutun da anahtar teslim makine teçhizatı yapan firmaların bulunduğu alanlara kadar ne tür işbirliği yapılabileceği hususunu ele aldık ve  bu anlamda Çorum’un potansiyeli ortada. Adımlarımızı kararlı şekilde atmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

30 YIL SONRASININ PERSPEKTİFİ

Rektör Prof. Dr. Öztürk, Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu’nun, Çorum’un makina ve imalat teknolojileri alanında orta düzey teknolojiyi yakalama düzeyinin Türkiye ortalamasının üzerinde olmasını çok çarpıcı bulduğunu, teknoloji alanındaki ilerlemenin esas kaynağının ise üniversiteler olduğunu belirtmesi üzerine de şunları söyledi:
“Gençlerimiz çok cevval. Bir gencimizin yüksek lisans tezi beni çok duygulandırdı. Belli metre aralıktan sonra mayın tespiti zor. Dünyada hiçbir yerde henüz o derinliğe ulaşmadan hiçbir zayiat vermeden mayınlı alanda mayınları ortaya çıkaracak bir yüksek lisans tezinden bahsediyorum. Devletimiz gerçekten son 15 yılda büyük imkanlar sundu. Yeni YÖK aldığı kararlarla üniversitelerimizi motive etti. Gençlerimizi duayen eğitimcilerimizle de doğru şekilde kanalize ederek bu ülkenin geleceğini birlikte inşa ediyoruz. Birimizi diğerimizden daha kıymetli ya da kıymetsiz olarak algılamak yerine ortak gücümüzü ortaya koyup memleketimizin geleceği için 20 yıl sonrası, 30 yıl sonrası için ne yapabileceğimizi ortaya koyduktan sonra bu ülkenin önünde hiçbir şey duramaz."

Son Güncelleme: 23.11.2020 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berat 2020-11-23 17:05:08

Çorumun şansı ilk rektörü saymazsak son iki rektöre de harika insanlar ayaklarına taş değmesin

Avatar
İskilipden 2020-11-23 21:53:22

Tv de izlediğimde çok şanslı hissetmemek ne mümkün Allanım yar ve yardımcısı olsun. Çorumda aradoluyu şana kaldıracak makineleşme öncü olur inşAllah.
Tarihi bölümlerde açma yönünden çalışılmalı.
örn; saray mutfağı " iskilip dolması, keşkek, tirşu çeşitleri vs vs"
İnşAllah gözyaşları ile izlediğimiz yüksek okuluda açtırır Rektörümüz.

banner316