Çorum’a Belediye Başkanı seçilecek ismin bütçeyi iyi yönetme becerisinin üst düzeyde olması gerekiyor. Çünkü…

Görevden alınan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, selefi Turan Atlamaz’dan yaklaşık 13 milyonluk kaynakla kasayı devraldı. Malum Külcü’nün projeleri inşaat, yani bina ağırlıklıydı. Başta İller Bankası olmak üzere bazı bankalardan ciddi miktarlarda kredi alınarak belediye bir hayli borçlandırıldı. Büyük projelerin büyük bölümü de bitme aşamasına getirildi.  Borçların geri ödemeleri takvime bağlandı. Belediye gelirleri ile merkezi bütçeden gönderilen ödeneklerle takvimlendirilen borçların ödemesinin de yapıldığı söyleniyordu. Ancak Külcü görevden alındıktan 6 ay sonra ekonomik dalgalanma yaşandı. Hemen ardından bazı yatırımların ödeneklerinde gecikmelerin olduğu iddia edildi, hatta mali krizden bahsedildi.

O günlerde ortaya atılan tüm söylentileri, iddiaları ve dedikoduları muhataplarına sıcağı sıcağına sorduk. Onların cevabı, böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığı şeklindeydi. Ekonomide  olup biten gelişmeler sonucunda sadece piyasaya ödemelerin bir ay gecikmeli yapıldığını, bununda normal karşılanması gerektiğini dile getiriyor, büyük projelerin bitiş tarihlerinin aynı döneme denk gelmesi nedeniyle ödemelerde zaman zaman sıkışma olduğunu, hükümetin tasarruf tedbirleri ile birlikte öncelikli işlere yoğunlaşıldığını ifade ediyorlardı.

Genel fotoğraf böyle. Sadede gelelim:

Öğrendiğime göre, Çorum Belediyesi bugüne kadar İller Bankası’na toplam 272 milyon lira borç yapmış. Bu borcun 123 milyon lirasını geri ödemiş. Şu an itibariyle yaklaşık 150 milyon lira borcu var. Özel bankalardan da kredi alındıysa borç miktarı daha fazla olabilir. Hatta 450 milyon lira borçtan bahsedenler bile var.

İller Bankası illere nüfus oranına göre ödenek gönderiyor. Öyleyse 260 bin merkez nüfusa sahip Çorum’a genel bütçeden aylık 14-16 milyon lira arasında değişen miktarlarda kaynak geliyor. Tabi belediyenin hatırı sayılır oranda yerel gelirleri de var. Gelirler ve giderler birbirini karşılıyor mu onu bilemiyoruz, ama rakamlara bakıldığında Belediye Başkanı olacak ismin devlet bilgisi, siyaseti anlama, ufuk, vizyon, güvenirlilik, hesap verilebilirlik, şeffaflık, gönüllere girme gibi kriterlerin yanı sıra sağlam bir bütçe bilgisi ve kaynakları yönetme kabiliyetine sahip olması gerekebilir. Çorum Belediyesi’nin iktidar partisinde olmasının şimdilik durumu idare ettiği düşünülebilir. Bu yüzden bütçenin iyi yönetilmesi bir yandan borçların ödenmesi bir yandan da yeni projelerin hayata geçirilmesi açısından önemli.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.