İşin uzmanı 'kıymetini bilin' dedi

KLİMİK Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul: “Türkiye’nin en büyük yara bakım merkezi Çorum’da ve bunun değerini iyi bilmek gerekiyor” dedi.

15 Ekim 2021 Cuma 20:03
İşin uzmanı 'kıymetini bilin' dedi

KLİMİK Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul: “Türkiye’nin en büyük yara bakım merkezi Çorum’da ve bunun değerini iyi bilmek gerekiyor”dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Üyesi ve Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu Eski Başkanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, dünyada ve Türkiye’de diyabetik ayak yarasıyla ilgili çok ciddi hasta potansiyeli bulunduğunu belirterek, “Çorum’da, şu anda Türkiye’nin en büyük yara bakım merkezi var ve bunun değerini iyi bilmek gerekiyor” dedi.

KLİMİK Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu ve Hitit Üniversitesi İşbirliğinde düzenlenen 3. Uygulamalı Yara Bakım Kursu, Anitta Otel’de başladı.

KLİMİK Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, kursun açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale, Eskişehir ve Aydın’da daha önce aktif olan diyabetik ayak merkezlerinin kapandığını, Hitit Üniversitesi Tıp Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Diyabetik Ayak Merkezi’nin ise yıllardır hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabetik Ayak Merkezi’nin başarılı hizmetlerinden dolayı, 3. Uygulamalı Yara Bakım Kursu’nu Çorum’da düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Ertuğrul, “Hep sevinerek ve gururla söylüyorum; Çorum’da şu anda Türkiye’nin en büyük yara bakım merkezi var ve bunun değerini iyi bilmek gerekiyor. Çünkü bu konuda çok ciddi hasta potansiyeli ve çok ciddi bir sorun var” ifadesini kullandı.

“DİYABETİK POLÜLASYON, YÜZDE 13.7 SON 11 YILDAKİ DURUMU BİLMİYORUZ.”

KLİMİK Derneği Diyabetik Ayak Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ayten Kadanalı da, kronik yaranın yalnızca Türkiye’de değil dünyada da önemli bir sorun olarak öne çıktığını,  bunun en önemli sebeplerinden birinin, diyabetik hastalıklar olduğunu söyledi.

Diyabetik hasta sayısının, yıllar içinde giderek arttığına işaret eden Prof. Dr. Kadanalı, şunları kaydetti.

“En son yapılmış çalışmada, yüzde 13,7 olarak bulunmuş, diyabetik popülasyon. Son 11 yıldaki durumu bilmiyoruz. Muhtemelen daha da artmış olabileceğini düşünüyoruz. Bu hastaların yaklaşık yüzde 50’sinde diyabetik ayak yarası açılıyor ve hayatlarının herhangi bir döneminde de yüzde 50’yi bulan oranlarda enfekte oluyor, bu yaralar. Doğru tedavinin zamanında ulaşmaması durumunda maalesef endikasyonla sonuçlanabiliyor. Biz bu doğru tedaviye ulaşmak adına aslında ilk etapta enfeksiyon hekimleri olarak yola çıkmıştık. Sonra ekip çalışmasının ne denli önemli olduğunu gördük ve Hitit Üniversitesinin de bunun çok iyi bir örneği olması nedeniyle Hitit Üniversitesinde bu toplantının yapılması kabul edildi. Çok teşekkür ediyoruz. Bu güzel örneğin, Türkiye’ye örnek olması, diğer merkezlerde de bu tarz ekip çalışmalarının cerrahi bilimlerce kabul edilmesi son derece önemli."

‘DİYABETİK AYAK MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIMI GEREKTİREN BİR ALAN’

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Nurcan Baykam da Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabetik Ayak Merkezi’nin ortaya koyduğu başarının heyecan uyandırdığını belirterek, “Bunun ne kadar haklı heyecan olduğunu şu anda tekrar yaşıyorum” dedi.

Diyabetik Ayak Merkezlerinin sürdürülebilir olamamasının en önemli nedeninin, dünyada şu anda önemli başarı parametresi olan bir arada çalışabilme yeteneğiyle ilgili yaşanan sorunlar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Baykam, “Eğer hızlı gitmek istiyorsanız tek başınıza ama sürdürebilir ve ileriye gitmek istiyorsanız bir arada gideceksiniz. Gerçekten tamamen multidisipliner yaklaşımı gerektiren bir alan. Bunu üniversitemizde, hastanemizde başarabilmenin gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN HASTA GELİYOR’

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de Tıp Fakültesini hem ülkeye hem de bölgeye ve Çorum’a katkı sunan yapıda geliştirmek için gayret ettiklerini söyledi.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, 2010’da Gazi Üniversitesi ile beraber başlayan yolculuğunda, ilk öğrencilerini 2016’da aldığına dikkati çeken Prof. Dr. Öztürk, genç bir fakülte olmasına rağmen öğrencilerin başarılı bir afiliasyonun yürütüldüğü muazzam bir hastanede tanı ve tedavi bağlamında iyi bir eğitim aldıklarını ifade etti.

Tıp Fakültesi’nin geniş yelpazede uzmanlık alanlarındaki başarısıyla gurur duyduklarını söyleyen Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

“Bunlar arasında diyabetik ayak, çok özel noktada. Bunun 20215-2016’dan beri farkındayız. Herhangi bir konjonktürel bunalım ya da sıkışıklığa maruz kalmadan ayakta kalabilen ve değeri, önemi giderek daha çok anlaşılan klinik olmasından dolayı da ayrıca mutluyuz. Tabi ki burada fiziksel ve altyapı anlamında Sağlık Bakanlığımızın sağladığı imkanların da sayesinde, uzmanlarımızın, hocalarımızın gerçekten başarıya imza attığını görüyoruz. Burada daha iyi nasıl yapılabilir, bunu konuşmamız gerekiyor. Türkiye’nin her yerinden hasta geliyor. 30 yatak kapasiteli ve genellikle dolu. Uzun tedavi süreçleri var. Belli sirkülasyon gerekiyor. Bunun için kapasite artırma noktasında ciddi altyapı çalışması gerekiyor. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğimize emin olabilirsiniz."

Açılış konuşmaların ardından, 4 gün sürecek olan 3. Uygulamalı Yara bakım Kursu kapsamında planlanan oturumlara geçildi.

Son Güncelleme: 16.10.2021 18:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İşci 2021-10-16 14:54:13

Sorunlarımızın ve çözüm yollarının konuşulduğu bir toplantı yapılacak mı?

Misafir Avatar
Yıldız 2021-10-16 18:32:54 @İşci

İlk genel seçimlerden sonra oluşacak yeni siyasi iradenin temsilcilerinin öncelikli konusu işci sorunlarının çözümü olacaktır.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Çözüm 2021-10-15 23:42:49

Mesaileri üç vardiyaya çıkarıp çalışma barışını bozdular.Yakında hastayı ultrasyona,emara ,ameliyata götürüp getirecek,ihtiyaçlarını karşılayacak onlara yardımcı olacak kimse bulamayacaklar.

Avatar
köylü güzeli 2021-10-19 15:20:58

hastane işcileri 2 senedir rahatsız.sorunlarını çözecek muhatap bulamıyorlar.

Avatar
hostes 2021-10-19 21:52:16

2 yıldır mesailerle keyfi oynadılar.

Avatar
Nurcan 2021-10-19 15:58:31

Şehrimizin tanıtılması için böyle güzel bir organizasyon yapılmışken yorumlarınızla kişisel sorunlarınızı buraya taşıyorsunuz.Ayrıca geçen ay 9000/13.000 aralığında aldığınız ücretleri hatırlayıp şükrediniz.

Misafir Avatar
temizlik personeli 2021-10-19 21:19:07 @Nurcan

İşciyim.İşci olmaktan da gurur duyuyorum.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Zeynep 2021-10-19 19:59:50 @Nurcan

Hanımefendi sizin gibi burjuvalar vatandaşın halinden ne anlar. Siz Maşa başında Elinizde çayınızı yudumlarken emekçi kardeşlerimiz alın teriyle ekmeğini kazanıyorlar.Topluma yukarıdan kibirle bakmaktan vazgeçin.Bir gün o toplumun içine girdiğinizde toplum da sizi kabul etmeyecektir.

Beğenmedim! (0)