Alaca'yı Düşünüyorum protokolü

Hitit Üniversitesi ile Alaca Belediye Başkanlığı arasında Alaca'yı Düşünüyorum protokolü imzalandı

Alaca'yı Düşünüyorum protokolü

Hitit Üniversitesi ile Alaca Belediye Başkanlığı arasında Alaca'yı Düşünüyorum protokolü imzalandı

14 Ocak 2018 Pazar 13:28
Alaca'yı Düşünüyorum protokolü

Hitit Üniversitesi Üniversite-Alaca işbirliği kapsamında Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu tarafından “Mevcut Durum, Beklentiler ve Fırsatlar” paneli düzenlendi.

Panel sonunda  Hitit Üniversitesi ile Alaca Belediye Başkanlığı arasında gerçekleştirilmesi planlanan projelere ilişkin işbirliği protokolü Rektö Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz arasında imzalandı.

Söz konusu protokol ile sosyal-kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşerilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi ve benzeri konularda Belediye ve Üniversite işbirliğini sağlayarak belediyenin sorumluluk ala

nına giren sektör ve alanlarda sorunları ortaya koyacak, veri toplayacak, çözüm üretecek araştırma projeleri üretmek, lisansüstü çalışmalar yapmak ve uygulamaların gerçekleştirilmesi planlamak olarak açıklandı.

Moderatörlüğünü Alaca Avni Çelik MYO Müdürü Doç. Dr. Metin Uçar’ın yaptığı programa konuşmacı olarak Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, Alaca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Atalık ve Alaca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin katıldı.

ALACA’DA YÜKSEK LİSANS

Panelde ilk olarak konuşma yapan Rektör Alkan, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun önemli gelişmeler kat ettiğini ifade etti. Alaca ilçesinde başlatılacak olan yüksek lisans eğitiminin altını çizen Alkan, MYO koordinatörlüğünde yüksek lisans eğitiminin verilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Alaca Belediyesi ile çok güzel bir işbirliği neticesinde hep birlikte önemli başarılara imza atıldığını ve Alaca Avni Çelik MYO’nun hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını söyleyen Alkan, bu süreçte öğretim elemanlarının da önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı.

Alkan, “İlçelerimizi hiçbir zaman merkezden ayrı tutmadık. İlçelerimizin dinamiklerine göre, orada ne tür eğitsel faaliyetleri yaparsak daha fazla katkı sağlarız düşüncesiyle yola çıktık. MYO’larda ilgili sektörün eleman ihtiyacını gidermek üzere yetiştirilen öğrencilerimizden oluşuyor. Hitit Üniversitesi olarak öğrencilerimizi tüm Türkiye’deki benzer mezunlarıyla yarışacak şekilde yetiştirmeye gayret ediyoruz. İlk önceliğimiz de kendi ilimiz ve kendi ilçemize dokunabilmektir. Bu anlamda da ilçelerimizdeki MYO’ların oluşumları ve açtığımız programlar oluşturulması zor olan süreçlerdir. Kaç öğrenciniz var sorusundan ziyade ne tür eğitimler veriyorsunuz neler yapıyorsunuz sorusunun cevabını almak son derece önemliydi ve bu anlamda zor olanı denedik” dedi.

TARIM, HAYVANCILIK VE TURİZM

Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez de “Genç bir MYO’ya sahibiz. 2012 yılında başlatılan MYO süreci, bugün tüm hızıyla ilçemizde devam ediyor. İlerleyen dönemlerde de MYO’muzun büyüyerek öğrenci sayımızın 1000’lere ulaşacaktır” dedi. Alaca’nın tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kaymakam Kurtyemez, ilçede bulunan kazı alanlarından da bahsederek Alaca’nın turizm alanında da gelişmeye açık olduğunu belirtti. Ramazan Kurtyemez, ziraat, veteriner ve turizm ile ilgili bölümlerle bölgenin sahip olduğu potansiyele büyük ölçüde katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için Kaymakamlık olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

ÜNİVERSİTE ALACA’YA İYİ GELDİ

Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz ise Alaca Avni Çelik MYO’nun kuruluş ve gelişimine ilişkin bilgiler vererek “Artık geldiğimiz noktada MYO’muzda ilçemizin gelişimini konuşuyor hale geldik. Üniversitemizin ilçemizde var olması ilçenin sosyo-kültürel yapısının değişmesi, ufkunun genişlemesi demektir” dedi.

Başkan Eyvaz, Alaca’nın turizm, tarım, hayvancılık alanlarında gelişime açık olduğunu ve ilçenin jeopolitik konumunun önem arz ettiğini belirterek bu alanlarda Üniversite ile hayata geçirilebilecek projelerin bölgeye büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

POTANSİYEL YÜKSEK

Alaca’nın tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Alaca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Atalık da tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yönelik Bakanlığın başlattığı projelerden bahsederek bu alanlarda üniversite ile yapılabilecek işbirliklerinin Alaca için önemli olduğunu ifade etti.

HAYVANCILIK OSB

Alaca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin, Üniversitemizin ve Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek Alaca’da kurulacak olan Organize Hayvancılık Bölgesi hakkında bilgiler verdi. 50 yıllık bir plan çerçevesinde bölgenin ilk 2 etapta 30.000 hayvan kapasitesine ulaşacağını söyleyen Şirin, Üniversitemizin ilgili eğitim birimleri ve bölümleriyle gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ile yapılacak çalışmaların önemine değindi.

Program, Alaca’nın mevcut durumu ve beklentileri hakkında fikir alış verişi ve soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

‘ALACA’YA DÜŞÜNÜYORUM’

Hitit Üniversitesi İle Alaca Belediye Başkanlığı arasında gerçekleştirilmesi planlanan projelere ilişkin işbirliği protokolü Rektö Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz arasında imzalandı.

Söz konusu protokol ile sosyal-kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşerilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi ve benzeri konularda Belediye ve Üniversite işbirliğini sağlayarak belediyenin sorumluluk ala

nına giren sektör ve alanlarda sorunları ortaya koyacak, veri toplayacak, çözüm üretecek araştırma projeleri üretmek, lisansüstü çalışmalar yapmak ve uygulamaların gerçekleştirilmesi planlamak olarak açıklandı.

METİN UÇAR'A HAYIRLI OLSUN

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulunu ziyaret eden Rektör Alkan, kısa bir süre önce Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevine başlayan Doç. Dr. Metin Uçar’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Üniversitede yaptığı pek çok güzel çalışma gibi müdürlük görevini de en iyi şekilde yerine getireceğine inandığını vurgulayan Alkan, Uçar’a yeni görevinde başarılar diledi.

Ziyaret sonrası Meslek Yüksekokulunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan  Alkan,  öğretim elemanları ile de bir araya gelerek genel durum değerlendirmesi yaptı.

Son Güncelleme: 14.01.2018 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner110