Sosyal medyaya yeni düzenlemeler

AK Parti hükümeti, corona virüsü ile mücadele kapsamında hazırladığı torba yasa teklifine sosyal medyayla ilgili düzenlemeler ekledi.

Sosyal medyaya yeni düzenlemeler

AK Parti hükümeti, corona virüsü ile mücadele kapsamında hazırladığı torba yasa teklifine sosyal medyayla ilgili düzenlemeler ekledi.

09 Nisan 2020 Perşembe 13:49
Sosyal medyaya yeni düzenlemeler

AK Parti hükümeti, corona virüsü ile mücadele kapsamında hazırladığı torba yasa teklifine sosyal medyayla ilgili düzenlemeler ekledi. Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine getirilmesi beklenen düzenlemede dikkat çeken maddeler bulunuyor.
Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi metnine göre, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu'na eklenecek maddeler şöyle:
SOSYAL AĞ SAĞLAYICI TANIMI
Sözcü'de yer alan habere göre; kullanıcıların, internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerik, bilgi veya veriyi oluşturmalarına, paylaşmalarına veya görüntülemelerine olanak sağlayan gerçek veya tüzel kişiler kanununa eklenen maddeyle “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.
BÜRODA DENETİM YAPILABİLECEK
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yer sağlayıcıların kanun kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemek için gerekli gördüğü takdirde olay mahalinde de inceleme yapabilecek veya yaptırabilecek. Kolluk kuvvetleri ve diğer kamu kurumlarının amir ve memurları BTK'nın denetim ekiplerine yardımcı olacak.
EN AZ 1 YETKİLİ TÜRKİYE'DE OLACAK
Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, BTK ve adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılması için yetkili en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek.
Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilir bir şekilde internet sitesinde yer verecek. Eğer temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğü yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 59 oranında daraltılması için BTK sulh ceza hâkimliğine başvuracak.
Kararın ardından 30 gün içerisinde yine temsilci belirlenmezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.
KİŞİLER DE BAŞVURABİLECEK
Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, içeriklere yönelik olarak kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak.
Eğer cevap vermezse sosyal ağ sağlayıcıya 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası kesilecek. Sosyal ağ sağlayıcı, kendisine bildirilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulayacak ve başvurulara ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren raporları üç ayda bir BTK'ya bildirecek.
VERİLER TÜRKİYE'DE OLACAK
Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırmakla yükümlü olacak. Bunu yerine getirmeyenlere, bir milyon Türk lirasından beş milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.
İÇERİK KALKMAZSA TAZMİNAT
Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya içeriğe erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Yani eğer içerik kaldırılmazsa bundan böyle sadece içeriği üreten değil, onun yayınlamasına ve yayılmasına olanak sağlayan da cezalandırılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2020-04-09 16:00:24

Medyayı baskı altına aldınız. İş yalancı çobanın hikayesine döndü ve şimdi çoğu habere inanmaz hale geldik. Bunun üzerine sosyal medyadan haber almaya çalışmak zorunda kalıyoruz ve doğal olarak bunu fırsat olarak kullanan kötü niyetli gruplar da oluyor. İşte bu yüzden medyaya baskı yapılmamalı ki insanlar doğru kaynaktan gerçek haber alabilsin. Gerekirse haberleri inceleyen her kesimden insanların yer aldığı bağımsız bir kuruluş olsun ve yalan çıkan haberlere göre haberi yayınlayan kuruluşun puanı kırılsın. Belli bir puan kaybından sonra da aynı ehliyete el konulduğu gibi lisansına el konulsun. Otoriteye güvenin sarsılması yıkım getirir.