Bu parti Tayyip Erdoğan partisidir, ama…

banner53

banner54

Bu parti Tayyip Erdoğan partisidir, ama…

12 Mayıs 2016 Perşembe 12:29

Habercim19 Köşe Yazarı Av. Ömer Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakacağın açıklamasının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Bu milletin Davutoğlu’nu sevdiğini vurgulayan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’na saldıranlara gerekli cevabı verme zorunluluğu bulunduğunu ifade etti.

Bu parti Tayyip Erdoğan partisidir, ama…


Habercim19 Köşe Yazarı Av. Ömer Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakacağın açıklamasının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Bu milletin Davutoğlu’nu sevdiğini vurgulayan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’na saldıranlara gerekli cevabı verme zorunluluğu bulunduğunu ifade etti.


İşte Kılıç’ın Kardeşlik Hukuku başlıklı o yazısı:


AK PARTİ SEÇMENİ TERCİHE ZORLANDI

Başbakan Davutoğlu’nun görevi bırakacağını açıklamasının üzerinden bir haftadan fazla süre geçmesine rağmen olaya ilişkin alttan alta devam eden tartışmalar, bir süre devam edeceğe de benziyor. AK Parti seçmeni başbakanla cumhurbaşkanı arasında bir tercih yapmak zorunda kaldığında, tercihini tereddütsüz Cumhurbaşkanından yana yapacak olsa da, durup dururken neden böyle bir tercih yapmak zorunda bırakıldığını bir türlü anlamamıştır.


Durup dururken sözünü parti yönetimine yakın kesimler çok anlamlı bulmayabilirler ama sıradan seçmen için durum gerçekten de böyledir. Henüz birkaç ay önce seçimden başarıyla çıkmış, bir yandan seçim vaatlerini yerine getirmeye çalışırken diğer tarafta en başta terörle mücadele olmak üzere birçok problemle canhıraş bir şekilde baş etmeye çalışan bir başbakanın, görünürde de önemli bir sorun yokken bir anda çekilme kararı alması, bu partiye oy vermiş milyonlarca insanı şaşkınlığa düşürmüş, üzmüştür.


AHLÂKSIZ KARALAMA KAMPANYASI

Hele görevi bıraktığını açıklarken, hakkında yürütülen ahlaksız karalama kampanyasına, büyük çoğunluğu haksız itham ve iftiraya rağmen gösterdiği o eşine az rastlanır vefalı ve asil duruş, “yeter ki davam zarar görmesin” diyen o serdengeçti tavır, kendisini sevenlerinin gözünde bir kat daha büyütürken, haksızlığa uğradığı algısını daha da pekiştirmiştir.

Ez cümle millet, Tayyip Erdoğan’a olan güven ve sevgiden dolayı sessiz kalsa da başbakanın görevi bırakma şeklinden rahatsız olmuştur. Bu olumsuz hava kısa sürede dağıtılmazsa bu durum, sadece Türkiye için değil, gözlerini buraya dikmiş dünya mazlumları açısından da yıkım olacaktır. Özellikle dış politikada yaşanan zorluklarla ilgili şu günlerde kısık sesle dile getirilen ve Davutoğlu’nu suçlayan sözlere hak ettikleri cevap verilmezse daha da cesaretlenecekleri kesin. Ak Parti içinde başından beri Türkiye’nin başta Suriye, Mısır olmak üzere izlediği dış politika ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu ağzı ile konuşan ve dış politikanın dostluklar üzerine değil çıkarlar üzerine kurulu olduğu ezberini tekrarlayan bir zümrenin olduğu bilinmeyen bir husus değildir.

BEYLİK LAFLARLA YETİNİLEMEZ

Bu noktada Cumhurbaşkanına büyük görev düşmektedir. Bu görev öyle “millet yaptığınız hizmetleri unutmayacaktır” gibi bir iki beylik lafla yerine getirilebilecek kadar da basit 
değildir. Davutoğlu’na kem söz söyleme cüretini gösteren sonradan olma particiler susturulmalı, bu kraldan fazla kralcı taifesinin ağzının payı verilmelidir. Bu hak hukuk tanımaz tayfa suçluluk psikolojisiyle olsa gerek, kaç gündür ha bire Davutoğlu’nun günahlarını sayıyorlar. Bunun önüne geçilmez de, mesela Suriye konusunda yaşanan tıkanıklığın veya başka olumsuzlukların faturası kendisine çıkartılmaya devam edilirse o vicdanlı adam veda konuşmasında sarf ettiği sözlerden pişmanlık duyabilir. Zira unutulmamalıdır ki, nefis bir kez ayak altına alınmakla ebediyen ölmez.

MİLLET DAVUTOĞLU’NU SEVMİŞTİR

Millet Davutoğlu’nu sevmiştir. Onun samimiyetini, sıcakkanlılığını, dürüstlüğünü ve olağanüstü çalışkanlığını sevmiştir. Kimisi için o başbakan Davutoğlu’dur, kimisi için Ahmet Hoca, kimisi için de Serok Ahmet’tir. Giderken gösterdiği olağanüstü alçakgönüllülük ve vefa eğer karşılık bulmaz da, “bu parti ne gidenler gördü, giden gittiği ile kaldı” diye düşünülürse bu felaket olur. Davutoğlu’nun gidişi başka gidişlerle karıştırılmamalı. Çünkü o gidenlerin hiçbiri Davutoğlu’nun gösterdiği olgunluğun yüzde birini gösteremediler. Aksine fitne odaklarına bol malzeme verdikleri gibi hala da fırsat buldukça tedarikçiliğe devam ediyorlar.


Zaten başbakanla cumhurbaşkanı arasında sorunların bu noktaya gelmesinde bu zatların payı büyüktür. Hazır sistem seçilmiş bir başbakanla seçilmiş bir cumhurbaşkanının uyum içinde çalışmasını neredeyse imkansız kılarken, Tayyip Erdoğan’la bir şekilde sorun yaşamış kim varsa Davutoğlu’nun arkasında yer alır görünmüş, anlaşmazlıkları körüklemiştir. Çoğu partinin ağabeyi pozisyonundaki bu kişiler yatıştırıcı rol oynamaları gerekirken, sıradan hadiseleri bile büyütmüş, özellikle üst düzey bürokrat atamaları gibi konularda başbakanı yetkilerini kullanması noktasında adeta tahrik etmişlerdir.


BU PARTİ TAYYİP ERDOĞAN PARTİSİDİR

Ama hem Davutoğlu’nun, hem de kendisini ona daha yakın hissedenlerin unutmaması gereken bir gerçek varsa, o da bu partinin bir Tayyip Erdoğan partisi olduğudur. Erdoğan’ın olmadığı bir Ak Parti’nin yüzde kaç oy alacağını herkes az çok tahmin edebilir. Hal böyle olunca başbakanın da bu durumu kabullenmesi ve ona göre hareket etmesi, etrafındaki kişileri de buna göre belirlemesi beklenirdi. 7 Haziran seçimlerinden sonra eğer cumhurbaşkanı, işe bu kadar müdahil olmasa idi Davutoğlu, CHP ile koalisyona çoktan razı edilmişti. Böyle bir şey olsa idi bugün nasıl bir Türkiye manzarası olurdu, bunu herkes bir daha düşünmeli ve bunun için yaşananların üzerine sünger çekmelidir.


KIRGINLIKLAR, KIZGINLIKLAR UNUTULMALI

Her fırsatta kardeşlikten, kardeşlik hukukundan, dünya mazlumlarının son ümidi olduğumuzdan vs. söz edenler için, şimdi bütün bunların kuru birer laftan ibret olmadığını göstermenin tam zamanı. Kırgınlıklar unutulmalı, kızgınlıklar soğutulmalı ve Türkiye, son yıllarda cesaretle ve büyük özveriyle sürdürdüğü mazlumdan yana, zalime karşı yürüyüşünü devam ettirmelidir.

On üç yılda alınan mesafenin ihtiraslara feda edilmesi halinde bizi Suriye’den beter hale getirmek için her Allah’ın günü tuzak kuran küresel ölçekte bir çaba olduğu kimsenin meçhulü değil. Ülkeyi böyle bir duruma düşürmek için hiç kimsenin haklı bir tane bile gerekçesi olamaz, kimse de bunun hesabını veremez, Omerkilic91@hotmail.com


Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yakup sayat 1 yıl önce yorumlandı

Güzel bir yazı,15 temmuzdan sonra daha bir anlam kazanmış.ya koalisyon olsaydı ne olurdu tahmin bile edilemez.corumlu trol belliki provake ediyor.değmez

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Adınız Soyadınız 1 yıl önce yorumlandı

cok guzel bir yazı olmuş, temennilerinize biz de katiliyoruz, umarız dediğiniz gibi olur.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Güzel yazı 1 yıl önce yorumlandı

Güzel yazı.Derin anlamlar var.Ama Düşük profil meselesi en büyük benim ben büyüksem gerisi olmasa olur; hatta iyi olur algısı çok büyük.Bu anlayışı Çorum siyasetinde de görmüyor muyuz.Lav edilen Davutoğlu değil milyonlar oldu.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ülkesine Fransız Paralel Edepsiz 1 yıl önce yorumlandı

çorumlu genç mahlası ile yorum yazan edebsiz !kimdir burjuva bozuntuları? tanımadığın ve 28 şubatta ceberrut darbecilerin hışmına uğramış i̇slami kimlik sahipleri mi, yoksa pensilvanya'da ülkenin ve ümmetin kuyusunu kazan din adamı kılıklı münafıklar mı?hiç senin gibilerin ağzına yakışıyor mu "hafizan allah"? anlaşılan ülkenize ve ümmete fransız kalmaya devam edeceksiniz?dolar ve euroda uçan bir şey yok, uçan sizin basiretiniz, imanınız, aklınız ve ahlakınızdır! siz kendinize ve sebep olduğunuz insanlara acıyın! evet doğru söylemişsin azgınlığınızın düşüşü kötü oldu. tıpkı saman gazetesinin gerçek trajının baskılar ve şantajlardan geriye kalan balon patlamasıyla yere çakılması gibi!

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İshak körüklü 1 yıl önce yorumlandı

Çok güzel anlatmışsınız,aynen hislere tercüman,Allah razı olsun.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çorumlu genç 1 yıl önce yorumlandı

Ülkemizi günlük güneşlik sanan burjuva bozuntuları! Her gün şehid gelirken, şehid haberlerine alıştırılmışken düşman kilisi döverken adalarımız yunan işgali altındayken dolar euro uçmuş enflasyon almış başını giderken 3 milyon suriyeliyi avrupa bize çakmışken daha iyi olduğumuzu muhteşem bir ülke olduğumuzu ve iyi yönetildiğimizi düşünen cebine menfaat nehri akan zavallılar! Acıyorum sizlere! Ama her azgınlığın düşüşü kötü olur. Hafizan Allah...

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Koç 1 yıl önce yorumlandı

yüreğine kalemine sağlık ömer kılıç.rabb"im seni ve senin gibi basiretli insanları hep var etsin.!

Kişi beğendi.